StoryEditorOCM
Hrvatska i svijetSEIZMIČKI RIZICI I KAKO IM DOSKOČITI

Domaći seizmolozi tvrde: za Dubrovnik vrijedi vrlo visoka potresna opasnost, ali na jugu je jedan grad još ugroženiji

Piše Ahmet Kalajdžić
3. svibnja 2022. - 13:09

U Poslijediplomsklom središtu je počeo zanstveno-stručni skup Seizmička i klimatska ugroženost dubrovačkog područja u dvorani dubrovačkog Poslijediplomskog središta. Teme skupa su seizmička i klimatska ugroženost dubrovačkog područja, a otvorila ga je profesorica Geofizičkog odsjeka zagrebačkog Prirodno-matematičkog fakulteta i jedna od organizatorica skupa Ivana Herceg Bulić.

image

Izvanredna profesorica Ivana Herceg Bulić jedna od organizatorica skupa

Ahmet Kalajdžić

-Skup je organiziran da bi prikazali rezultate naših istraživanja dubrovačkog područja i prijetnji koje dolaze od seizmičke aktivnosti te klimatskih promjena. Klimatske su promjene globalnog kataktera, događaju se svugdje i Hrvatska nije izuzetak. I naša se zemlja zagrijava, događa se niz promjena u atmosferi, na moru i u tlu, a posljedice klimatskih promjena trpi i Dubrovnik. Želja nam je predstaviti rezultate naših istraživanja i mjerenja te što možemo očekivati u budućnosti i bolje se pripremiti. Nažalost, ovo je područje pod još jednom prirodnom prijetnjom koja dolazi od seizmičke aktivnosti, tj. potresa. Na to su nas podsjetila nedavna podrhtavanja tla. Imamo grupu seizmologa koja intenzivno radi na proučavanju dubrovačkog tla, odnosno rasjeda koji utiče na sve što se ovdje događa i oni će prikazati ne samo teorijsku podlogu, nego i spoznaje svojih znanstvenih istraživanja. Na dvodnevni skup smo prvog dana pozvali zainteresiranu javnost i donosioce odluka te znanstveno utemeljenim rezultatima želimo uticati na njih. Srijedu smo posvetili mladima: očekujemo učenike dubrovačke Gimnazije s profesoricama, a prigodnim predavanjima i radionicama prikazati čime se mi bavimo, što mogu očekivati na ovom području kako bi se zainteresirali za istraživanja koja provodimo i možda izaberu upravo Geofiziku kao svoj budući studij. To nas posebno veseli jer upravo su mladi ti kojima ćemo ostaviti u nasljeđe sve ono s čime se sada suočavamo- rekla je dr. sc. Herceg Bulić.

image

Što je magnituda potresa

Ahmet Kalajdžić

Skup je organiziran isključivo za hrvatske sudionike i šire dubrovačko područje koje je jedno od seizmički najaktivnijih područja u Hrvatskoj. Bit će predstavljeni znanstveno-istraživački projekti CRONOS, DuFAULT, Klima-4HR i SeisRICHerCRO, nositelj kojih je Geofizički odsjek zagrebačkog PMF-a. Izlaganja će održati, između ostalih, prof. dr. sc. Marijan Herak, izv. prof. dr. sc. Ivana Herceg Bulić i izv. prof. dr. sc. Petar Kružić sa zagrebačkog PMF-a.

image

Josip Stipčević je predstavio rezultate geofizičkih istraživanja potresom ugroženih područja

Ahmet Kalajdžić

Rezultate geofizičkih istraživanja potresom ugroženih područja u Hrvatskoj i razvoj atenaucijskih predviđanja seizmičkih gibanja tla je predstavio Josip Stipčević dok je o seizmologiji i potresima u Dubrovniku i okolici zapaženo izlaganje održao Marijan Herak.

image

Profesor dr.sc. Marijan Herak je govorio o potresima u Dubrovniku i okolici

Ahmet Kalajdžić

Ukazao je na činjenicu kako je Hrvatski katalog potresa (BCE-2020.) jedan od kvalitetnije sačinjenih svjetskih kataloga te da sadrži podatke o oko 145 tisuća potresa, od kojih se samo 1 posto odnosi na razdoblje prije 1905. godine. Ustvrdio je kako karta epicentara jasno ukazuje da je Dalmacija jedno od potresno najaktivnijih područja te predstavio rezultate mikrozoniranja Dubrovnika i Stona, kao i rezultate mjerenja dinamičkih parametara i procjena rezonancije zgrada (projekt Holistic 2014-2016) u 30 javnih zgrada po cijeloj županiji. Također, ustvrdio je kako za Dubrovnik vrijedi vrlo visoka potresna opasnost, ali da je manja nego u Metkoviću, a podsjetio je kako je u odnosu na potres od 22. travnja ove godine epicentar bio kod Berkovića, na priblžnoj lokaciji jakog potresa iz 1927. godine.

image

Seizmička opasnost u Hrvatskoj najveća je u Dubrovačko-neretvanskoj županiji

Ahmet Kalajdžić

Tijekom sutrašnjih radionica na kojima se očekuje oko 180 gimnazijalaca i njihovih profesora mjerit će se temperatura grada mobilnim instrumentima.

16. studeni 2024 16:03