KošarkaPOBJEDA U POLUFINALU

Uspjeli smo, Hrvatska u finalu, mogu li naši utišati domaćina i 13.000 njegovih navijača, te otići u Pariz?

6. srpnja 2024. - 21:47

POLUFINALE

Hrvatska - Dominikanska Republika 80:77

PIREJ Dvorana Mira i prijateljstva. Gledatelja 1907. Suci: Julio Anaya (Panama), Manuel Mazzoni (Italija) i Ahmed Ali Yaseen Al Shuwaili (Irak).

HRVATSKA: Filipović, Smith (14), Hezonja (12), Šarić (14), Zubac (25), Kapusta (2), Krušlin (3), D. Drežnjak, Nakić (2), Branković (4), M. Drežnjak (4), Vraneš. Izbornik: Josip Sesar, pomoćnici: Ivan Perinčić i Ivan Tomas.

DOMINIKANSKA REPUBLIKA: Feliz (13), Liz (5), Duarte (17), Nunez (10), Santos (2), Montero (13), Vargas (11), Peña (3), De Leon, Garcia, Polanco, Henriquez. Izbornik: Nestor Garcia, pomoćnici: David Diaz, Abraham Disla, Sergio Jimenez Saiz

Četvrtine: 16:15, 21:17, 16:21, 27:24.

Hrvatska je u finalu turnira u Pireju, a tamo nas čeka Grčka i 13.000 njenih navijača, puna dvorana Mira i prijateljstva. Dobila je Dominikansku Republiku s 80:77, dok je Grčka u prvom polufinalu uništila Sloveniju s 96:68. Finale se igra u nedjelju, 7. srpnja, od 20 sati.

U 25. minuti je Mario Hezonja pogodio za plus 10 (50:40), serijom 10:0 na poluvremenu je Hrvatska imala 37:32. Ivica Zubac je bio sjajan u napadu, Hrvatska agresivna u obrani, na vanjskoj liniji Dominikanske Republike. Hezonja i Dario Šarić nisu imali svoj dan u napadu, u prvom poluvremenu je Šibenčanin ubacio samo 4, a Dubrovčanin još manje, 3 koša.

Nažalost, previše grešaka u napadu nakon spomenutih 50:40, prve dvoznamenkaste prednosti (i jedine) jedne reprezentacije u utakmici, te se suparnik vratio u igru, izjednačio 39 sekundi prije kraja treće četvrtine (53:53). Sreća, ni Montero kod Dominikanske Republike nije imao svoju večer (0/8 iz igre u prve tri četvrtine, promašio je tricu u zadnjim sekundama treće za vodstvo). Hezonja 7 od samo 16 koševa Hrvatske u trećoj četvrtini.

Početak četvrte četvrtine pripao je Dominikanskoj Republici, koja je pogodila dvije trice. U prvom napadu imala tri napadačka skoka. Zubac nas je držao na životu u tim trenucima. Šarić je svojom prvom tricom izjednačio na 62:62, potom dvica, a ne trica Montera, prvi njegov pogođeni šut iz igre nakon devet promašaja. Tricu je nakon kapetana pogodio i Jaleen Smith, te je u 35. minuti bilo 65:64 za nas. U zadnjih pet minuta ušlo se prednošću Dominikanske Republike 67:65, a zatim opet trica Smitha, pa pogađa naš koš Feliz.

Zubac za dva 70:69, Zubac za dva 72:71, Zubac skok u obrani, Smith ne pogađa tricu, Zubac skok u obrani, sad Smith polaže (74:71, minutu i 45 do kraja). Vodili smo i 78:71 (Šarić je pogodio oba bacanja, zakucao je potom Mateo Drežnjak, ali zatim trica Nuneza, pa prekršaj kad je tricu išao pogoditi Montero, koji je 7 sekundi do kraja ubacio sva tri bacanja (77:78).

Hezonja je potom zaustavljen prekršajem, suci su gledali je li Duarte napravio ili ne namjeran prekršaj. Ipak, bio je običan prekršaj, te je 6 sekundi prije kraja Dubrovčanin stao na crtu slobodnih bacanja. Pogodio je prvo, pogodio je i drugo (80:77). Dominikanska Republika je zatražila minutu dogovora, kako do trice i produžetaka? Duarte nije pogodio. Hrvatska slavi.

Grčka je favorit turnira, Hrvatska u finalu može samo dobiti. Hoće li naši pokvariti festu Grka, te otići peti put na Olimpijske igre? Bili smo 1992. u Barceloni, 1996. u Atlanti, 2008. u Pekingu, te 2016. u Riju. Na korak smo od Pariza...

03. listopad 2024 17:41