A zašto hobotnicu, hobu, kako joj od milja tepamo u Dalmaciji, koji put ne bismo sjedinili s katalonskim okusima i japanskim recepturama?
Pa da malo iziđemo iz klasičnih načina njezine pripreme i naučimo nešto novo, nešto drugačije, nalik onome što su nam prezentirali natjecatelji rado gledanog TV formata, "MasterChefa" na Novoj TV, donosi Slobodna Dalmacija.
Tročlana ekipa kandidata u sinoćnjoj je epizodi dobila vrlo zahtjevan zadatak – pripremu miksa jela na jednom tanjuru u kojem se hobotnica pojavila u dva oblika.
Na prezentacijskom tanjuru našao se krak hobotnice u tempuri aromatiziran dimljenom crvenom paprikom, okruglice od hobotnice, romesco umak od pečene paprike, majoneza od rikole, čips od češnjaka i ragu od boba i komorača.
Nakon 60 zadanih minuta eliminacijski test nije prošla Karmen Jurčić, koja je napustila show. Njezini konkurenti Tomislav Marković i Ema Baniček krenuli su dalje prema sve težim i težim zadacima.
A što ih je čekalo u izlučnoj borbi, istražili smo kroz dekonstrukciju zadanih im receptura.
Romesco umak od pečene paprike
Papriku ispeći u pećnici i očistiti je od kožice. Lješnjak tostirati na 160 stupnjeva, paziti da ne pregori, očistiti ga od ljuske. Potom izmiksati pečenu papriku, lješnjak, češnjak i maslinovo ulje do glatke konzistencije, po potrebi začiniti i dodati vode ako je smjesa pregusta.
Smjesa za tempuru
Japanska smjesa za zdravije "pohanje" povrća i morskih plodova bazira se na prozračnom omotaču, takozvanoj tempuri, koja daje hrskav i sočan okus. Takvu prozračnu teksturu daje joj i vrlo hladna voda s kojom se tempura priprema, te temperatura prženja između 176 i 190 stupnjeva.
Za pripremu tempure izmiješati 100 grama glatkog brašna i 100 grama rižina brašna. U posudu uliti pola litre hladne vode, prethodno ohlađene kockicama leda, dodati jaje upravo izvučeno iz hladnjaka, umiješati ga, promiješati i smjesu posoliti.
Umiješati potom brašno i, za ovaj recept, dimljenu crvenu papriku. Promiješati, uz napomenu da se traži pomalo grudasta struktura. Zagrijati ulje na 170 stupnjeva i nakon toga pržiti.
Priprema hobotnice
Skuhanu hobotnicu narezati na komadiće. Nasjeckati češnjak i vlasac, pomiješati ih. Začiniti solju, paprom i dimljenom paprikom, te nasjeckanom hobotnicom. Od smjese oblikovati kuglice.
Kuglice uroniti u tempuru i nakon toga ih ispržiti na točno određenoj temperaturi na kojoj se za ovu smjesu održavati. Pripremiti krak hobotnice za prženje u tempuri na način da se malo pripremljene smjese rasporedi po vrućem ulju u posudi, a onda se ta smjesa pokupi krakom hobotnice. Pržiti krak dok ne postane hrskav.
Čips od češnjaka
Češnjak dva puta skuhati, osušiti ga na papiru, a potom ga narezati na tanke listiće. Pržiti u vrućem ulju dok listići ne dobiju zlatnu boju. Dobro paziti da ne izgore. Izvaditi ih iz ulja i staviti ih na papirnate ubruse kako bi upili višak ulja.
Majoneza od rikole
Napraviti pesto od svježe, oprane rikole i biljnog ulja, pa procijediti kako bi se odlio višak tekućine. U posudi miksati pesto, žumanjak, senf i sok od limete, uz postupno dodavanje ulja. Miješati dugo, uporno, a eventualnu rjeđu strukturu ugustiti dodavanjem senfa. Začiniti i aromatizirati koricom limete.
Ragu od boba i koromača
Bob očistiti. Češnjak popržiti na ulju, pritom pazeći da ne potamni, te mu dodati rajčicu kojoj smo prethodno ogulili kožicu i nasjeckali je na komadiće. Potom dodati bob te nadoliti vodu od kuhanja hobotnice. Kuhati dok bob ne omekša, a na kraju dodati koromač. Začiniti, te dodati začinsko bilje i maslac, meko promiješati i zatim sve sjediniti na tanjuru.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....