Sjećate se kako smo, dok smo bili djeca, kao i sva ostala bića na Zemlji, otkad znamo za sebe od starijih prijatelja ili roditelja učili jesti iz prirode? Kad što raste, kad je sezona kojem voću i povrću, kad i koja stabla treba ‘operušati‘ prije nego to naprave ptice? Jedna od takvih lijepih stvari koje su nas naše babe učile jest da je doma uvijek bilo popularnog ‘soka razmućenka‘ iliti sirupa koji se miješa s vodom, a na našem području nenadmašan je bio sirup od bazge. Bazga, zova, zovina, kako god je zvali, raste tamo gdje joj vjetar donese sjeme, a njezini paučasti široki bijeli cvjetovi u sebi imaju prekrasne arome i od nje se najčešće pravio sirup.
U nešto novija vremena, bazgini cvjetovi se pohaju, njezin se ili sirup ili infuzija od cvijeta miješa sa sve popularnijim ginom, od bazge se pravi i sladoled te čaj, a nije da nije i ljekovita. Obiteljski recepti i dalje se prenose, a šteta ih je ne iskoristiti kad nam priroda i dubrovaqčka klima daju toliko toga doslovce ispred nosa.
Bazga je upravo sad u punom cvatu zbog neobično toplog i suhog vremena kroz cijeli travanj i svakako je vrijeme da taj predivni miris i aromu pospremimo i za sljedeće mjesece.
Bazgini se cvjetovi beru za sunčana vremena, i to samo oni potpuno rascvjetani sa žutim sladonosnim prahom. Pazite gdje je berete, zagađena mjesta i kanali nikako nisu dobra opcija, potrudite se i pronađite nezagađeni grm te mirisne i ljekovite svibanjske ljepotice.
Stabla bazge nekad ste mogli naći po cijelom Gradu, a danas je sreća ako je pronađete negdje gdje nema ispušnih plinova, blizine ceste ili pak, kao ove lapadske, sretno rastu odvojene od kemikalija, no dosta su rijetke.
Kako nam je sirup zakon, ovo je, prema receptima naših baka, standardni recept za oko litru sirupa, a stu su svi sastojci koje imate u kredencama.
Što vam treba za sirup od bazge i kako ga pripremiti?
Na deset velikih cvjetova koristite litru vode, kilogram cukara, malo limunske kiseline i jedan limun iskidan na tanke fete. Čiste, veće posude napunite s tom količinom cvjetova, zalijte litrom vode u koju ćete staviti malo limunske kiseline (može i bez nje, ali zbog boleg okusa svakako je preporučamo bar u malim količinama) i potom stavite nafetani limun. Sve dobro promiješajte i stavite na 24 sata na tamno i hladno mjesto. nakon 24 sata tekućinu treba procijediti, naše su babe osim cijeđenja kroz tanku krpu ili gazu usput dobro istiskale cvjetove i fete limuna kako bi iz njih izašla baš sva tekućina. tek tada dodajte cukar, dobro promiješajte i ostavite još 24 sata na hladnom i tamnom mjestu.
Sa strane pripremite u ključaloj vodi sterilizirane staklene boce s dobrim čepovima, najbolje onim vakuumskim u koje ćete lijevati procijeđeni sirup. I nemojte žaliti cukara jer on je prirodni konzervans, neće vam ništa biti od njega, a smanjivanjem količine riskirate da vam se sirup od bazge pokvari, fermentira i na kraju da vam eksplodira u boci.
Ovako pripremljen sirup može stajati i do godine dana, no rijetko se događalo da se ne popije puno prije istjecanja roka.
Slatko-slana lagana delicija - pohovani cvjetovi bazge
Možete je pohovati u različitim vrstama tijesta, onom kao za palačinke samo mrvicu gušćem, poput parisienne kašice (za klasično pohovanje, s tankim slojem hrskavog tijesta) ili pak u laganoj tempuri. U svakom slučaju, naše su bake sve radile ‘odoka‘, pa bez posebne gramaže probajte i vi ići s s količinama koje vam izgledaju ni prerijetke, ni preguste. Za tijesto će vam trebati: 1jaje, otprilike 10 dag glatkog brašna, otprilike decilitar mlijeka i isto toliko vode, možete dodati prašak za pecivo ali ne morate i pripremite ulje za duboko prženje.
Izbatite tijesto od jaja, mlijeka, vode i brašna, pa unutra, po svom gustu, dodajte ili vanilin cukar ili pak malo soli i mrvicu šarenog papra. nek tijesto bude samo malo gušće nego ono za palačinke kako bis e lijepo uhvatilo za cvjetove i bilo hrskavo nakon pečenja. Cvjetovi su obično dosta veliki za bilo koju teču, pa ih možete natrgati na komadiće ili prepoloviti. Umočite ih u smjesu, potom u dobro zagrijano ulje, kad su pozlatili okrenite ih i isprigajte i na drugoj strani, pa izvadite na papirnati ručnik da se ocijede od viška ulja.
Ako ste se odlučili za slatku verziju, nakon što se ocijedila, bazgu pospite cukarom u prahu, dok je za slanu verziju dovoljno lijepo je ispržiti.
Za cvjetove bazge u tempuri sastojci su slični - jaje, brašno, malo soli i dosta ledeno hladne mineralne ili obične vode, ali gotovo smrznute. kratko promiješati smjesu, što brže umočiti cvjetove i pržiti na umjereno jakoj vatri te na kraju ocijediti od viška ulja, a nakon tempure, obično ga ni nema.
Ledeno osvježenje
Sladoled od bazge kao bazu koristi standardni recept za ovaj ledeni užitak, a ako bi izdržao do kasnog ljeta, naše su bake od ostataka sirupa od bazge pravile i sladoled. Trebat će vam 2 žumanjka, 40 grama cukara u prahu, 2 decilitra mlijeka, 150 ml slatkog vrhnja, sok jednog limuna i oko 1 decilitra sirupa od bazge.
Priprema je jednostavna - žumanjke i cukar batite dok ne postanu bijeli i pjenasti, zagrijte mlijeko pa ga lagano ulijevajte u smjesu i miješajte, vratite na vatru i kuhajte nekih 10 minuta. potom je odmah prebacite u hladnu posudu i ostavite da se hladi. Istucite slatko vrhnje (recept može i bez ovoga), u njega dodajte sirup od bazge sa sokom od limuna i promiješajte u smjesu od žumanjaka i mlijeka.
Naše bake nisu imale aparate za pripremu sladoleda, pa bi smjesu prebacile u posudu za zamrzavanje i stavile u led na 2 do 3 sata. Izvaidte je, pantarulom ili mikserom dobro je izmiješajte da u nju uđe zrak, pa je opet vratite u led. Ovaj postupak učinite i do 3 - 4 puta. Nakon toga, smjesu ostavite u ledu preko noći i sutra uživajte u sladoledu!