StoryEditorOCM

VAPAJ IZ TRNBUSA Tri milijuna kuna daju za zahod, a mi smo bez vode

Piše PSD.
16. prosinca 2011. - 23:41
Ako se hitno nešto ne učini u smislu razvoja mjesta, pri tome prvenstveno mislimo na izgradnju magistralne vodovodne mreže, spremni smo na građanski neposluh - kategoričan je predsjednik Vijeća Mjesnog odbora Trnbusi Ivan Stanić.

Ovo gornjopoljičko selo od 120 stanovnika listom se odazvalo u obranu domovine, a danas smo zapostavljeni i ostavljeni od svih. Naše se selo nalazi tik uz najmoderniju europsku prometnicu, a ta ista prometnica prolazi najžednijim europskim područjem - ogorčeno će Stanić, pokazujući sporne zahode na odmorištu Mosor u koje je HAC utrošio više od tri milijuna kuna, iznos koji je, po njegovu mišljenju, sasvim dostatan za nekoliko kilometara magistralnog cjevovoda.

Mještani Trnbusa više su puta tražili od mjerodavnih državnih i lokalnih institucija početak gradnje vodovodne mreže prosvjedujući i kod samoga bivšeg premijera Ive Sanadera prilikom otvaranja dionice autoceste Dugopolje-Šestanovac.

‘Ni lipe nije utrošeno na infrastrukturu Trnbusa’

- Umjesto pomoći, na nas su uputili interventnu policiju. Mi ne tražimo puno. Svjesni smo kako je Grad Omiš dobio od HAC-a komunalni doprinos na račun gradnje dijela autoceste kroz Zamosorje, međutim, od tih nekoliko milijuna kuna, ni lipa nije utrošena u infrastrukturu Trnbusa - veli Petar Jurić i dodaje kako su Trnbušani građani trećeg reda, o kojima nitko ne vodi računa.

S njim se slaže i Mario Lasić, jedan od rijetkih mlađih stanovnika kojeg uz vodovod jednako muči i slab napon u vodičima koji je ostao isti kao i onda kada je struja prvi put došla u selo.

- Osim struje, probleme imamo i sa županijskim i nerazvrstanim cestama koje ne udovoljavaju osnovnim uvjetima prometovanja i jednostavno su opasne za život. Razrovani asfalt i popucale gustirne epilog su gradnje autoceste, a da pri tome nismo dobili ni kunu za odštetu niti je itko sanirao nastalu štetu - tvrdi Lasić.

Sve se svodi na jedno - za Trnbušane nitko više ne mari. Tek ih se sjete prilikom kakvih izbora i ako treba načičkati kakvu antenu mobilnih operatora oko sela.

Smatraju kako im nisu zajamčeni osnovni ustavni uvjeti na život, pa pomalo ironično, a ipak s dozom ozbiljnosti, nude državi pogodbu po kojoj će im država platiti 15 milijuna kuna da se isele s tog područja, u zamjenu da država gornjopoljičke Trnbuse pretvori u trajne nasade banana.

Mladen Nejašmić



Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
03. siječanj 2025 20:34