StoryEditorOCM
Dalmacijastrepe za prvi plač

PORODI BEZ RODILIŠTA Dvoje malih Imoćana svijet ugledalo u Hitnoj pomoći

Piše PSD.
17. svibnja 2011. - 21:02
U samo 40 sati u prostorima Hitne pomoći u Imotskom liječnici i medicinsko osoblje obavili su, uz pomoć jednoga ginekologa i dvije sestre primalje, dva poroda, na sreću, uspješno.

U subotu u poslijepodnevnim satima dežurna ekipa Hitne pomoći obavila je prvi porod, uz prethodni poziv ginekologu. Porodilja je na svijet donijela zdravo žensko dijete te su odmah, uz pratnju dežurnoga liječnika, prevezeni u splitsko rodilište.

U ponedjeljak ujutro opet je bilo panično u Hitnoj pomoći jer je došla porodilja uoči samog poroda. Dežurni liječnik i medicinske sestre pozvali su primalju te je i taj porod uspješno obavljen.

No, tijekom poroda u Hitnu je pomoć dovezen i jedan Imoćanin sa srčanim infarktom, i dok se obavljao porod, u istoj se prostoriji nekoliko metara dalje dežurni liječnik borio za život tog čovjeka.

Ovakvi visokorizični slučajevi u medicinskoj praksi − koji su se u imotskoj Hitnoj pomoći dogodili već deset puta nakon zatvaranja imotskog rodilišta − do sada su, na svu sreću, prošli bez posljedica, iako su porodi obavljeni u neadekvatnom prostoru, ispod svih zakonski predviđenih uvjeta. Pitanje je dana kad se može dogoditi tragedija.

Upitali smo voditelja županijske Hitne pomoći dr. Lea Luetića za komentar, no zamolio nas je da ne izlazimo u javnost s imenima porodilja, kao ni liječnika i medicinskih sestara, koji su najzaslužniji za to što je deset majki i desetero novorođenčadi sada živo i zdravo.

Strepe imotske rodilje, ali i djelatnici Hitne pomoći

− Zakonodavac nalaže da se ne izlazi u javnost s imenima − veli nam ljubazni dr. Luetić. A što je zakonodavac odredio o tome kako se ponašati u ekstremnim situacijama kakve se događaju u Imotskom?

Da sve bude još zanimljivije, Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi izdvojilo je šest milijuna kuna za uređenje rodilišta u Sinju, Imotskom i Makarskoj.

Sinjsko bi rodilište, kako je rečeno, trebalo biti osposobljeno do Sinjske alke, no o imotskom nema nikakvih informacija, možda mjesec dana prije izbora.

A i kad se obnovi, opet neće zadovoljavati sve uvjete za porode, jer potrebni su i anesteziolozi i neonatolozi, mala vojska stručnjaka. Do tada imotske rodilje strepe, ali i djelatnici Hitne pomoći Boga mole da im se ne dogodi slučaj kao ova dva u razdoblju od četrdesetak sati.

braco ćosić

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
03. srpanj 2024 04:43