StoryEditorOCM

Iznad Marine otkrivena ‘cvjetna’ jama duboka stotinu metara

Piše PSD.
21. srpnja 2009. - 11:58

 - Ja zovem samo ako imam dobru vijest. Ovaj put, neman dobru, nego veličanstvenu - ushićenim glasom nas je nazvao Tonći Rađa, u svijetu poznati speleolog, inače član speleološkog društva “Špiljar” iz Splita, te nastavio:

“Toliko sam ushićen ljepotom, gotovo nestvarnom, kao iz snova... Jama je iznad sela Najevi. na brdu Valjalu. Nadmorska visina je 370 metara. Geografski točno na ulazu u Dalmatinsku zagoru.

SPILJARI

- U čemu je posebna jama na Valjalu?

– Ne mogu to riječima opisati. Izgleda mi ko u bajci, čudesnoj bajci. Cijela je obavijena “cvijećem”, “stablima”, “koraljima”, “kozlićima”... Toliko smo se nauživali ljepote...

15.2

Otprilike je tako tekao jučerašnji razgovor s ushićenim Tonćijem Rađom, kojega smo nazvali “dan poslije”, kada je poslao 50 fotki, koje pokazuju još jednu dimenziju, gotovo u svijetu neviđene “lipote” Dalmatinske zagore.

 - Poslao sam noćas 50-ak mailova na adrese najpoznatijih svjetskih speleologa, a gotovo cijelo jutro stižu mi čestitke iz cijelog svijeta. Mislim da mi je danas do podne stiglo njih više od 150, s brojnim upitima o jami. Cijeli život sam po jamama i spiljama, nagledao se najljepših i najčuvenijih, al’ ova na Valjalu je ipak posebna, jedinstvena. Nisam samo ja uživao, nego cijela ekipa. Kad smo se spuštali, pjevali smo, javljali jedan drugom što vidimo, dali mašti na volju. Dražan (Mimica) potrošio je 20 MB snimajući. Možda bi mu trebalo i 200 da sve posnimi. Zapravo, trebao bi mu cijeli godišnji odmor da sve to posnimi... Upornost vrijednih “špiljara” je nagrađena na najbolji mogući način otkrićem veličanstvene ljepote u utrobi “majke Zagore”.

100

Naime, na “prvi pogled” (bacanjem kamenčića) nije davala nadu da bi mogla biti dublja od pet metara. Ipak, nisu je ostavili netaknutu, nego su se spustili na dubinu od pet-šest metara, te su u pukotini našli prolaz u novu, okomitu dvoranu.

- Jama je za sada duboka oko 90 metara. Kažemo za sada jer nismo se spustili do dna, jer nam je nedostajalo konopca. Okomita je i u presjeku ima površinu od 10 do 15 četvornih metara. Imali smo problema s učvršćivanjem klinova, koje trebamo zabiti u čvrste, kamene, a ne u mekane, sigaste obloge, koje su prekrile sve bokove jame na Valjalu. Zapravo, prekrivena je heliktitima, a to su sigaste tvorevine, ponajprije stalaktiti, koji su razvijeni u oblike grančica i radijalnih stupića. Veličine su uglavnom do maksimalnih 20 centimetara. Čestitamo cijeloj ekipi “Špiljara”, u sastavu: Tonći Rađa, Dražan Mimica, Grgo Puljas i Frane Kožemalj, na još jednom otkriću “božanske ljepote”.

Mirko Matijaš


Toplija od drugih

Jama na Valjalu, po Rađinim riječima, razlikuje se od drugih sličnih i po tome što je u njoj toplije.

- Mislim da je temperatura jame bila glavni razlog rasta heliktita, da su kristali nastajali na jedan drugačiji način...-kaže Rađa.

 

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
10. siječanj 2025 20:30