StoryEditorOCM
Dalmacijadruga najrazvijenija općina u Hrvatskoj ulaže i u goleme zabavne i tehnološke projekte

Dugopoljski akvapark najveći u ovom dijelu Europe

Piše PSD.
6. lipnja 2010. - 11:59

Između naplatnih kućica na dugopoljskom ulazu na Dalmatinu i novoga regionalnog centra “Agrokora”, što je još uvijek u izgradnji, uskoro bi trebao niknuti najveći vodeni park u ovom dijelu Europe.

Na površini od vrtoglavih 120 tisuća četvornih metara, u gospodarskoj zoni Podi, mađarski investitori tvrtke “Margaritum” izgradit će gotovo 12 tisuća kvadrata samo za vodene površine, a ostatak bi trebao dalmatinski krš pretvoriti u zelenu oazu. Po planovima, cijeli bi zabavni, vodeni park trebao imati i ambulantu, wellness-centar, kafiće, barove, ali i parkiralište, na dvije razine, za gotovo 800 automobila.

- Investitor je ishodio pravomoćnu lokacijsku dozvolu, uknjižba je provedena, u tijeku je izrada glavnog projekta, pa vjerujem da bi izgradnja mogla početi negdje za dva-tri mjeseca - kazuje nam načelnik druge najrazvijenije općine u Hrvatskoj Zlatko Ževrnja. Posebni su elaborati rađeni upravo zbog vode koja će se u parku koristiti, bit će sagrađena posebna vodosprema koja bi trebala imati dovoljne količine zaliha vode za nekoliko dana.

A na dan kada bude prvo punjenje vodoparka, vladat će poseban režim. - Prvo bi se punjenje trebalo obaviti noću, kako se ne bi remetila opskrba Dugopolja, a i nadam se od srca kako bi zaposlenje trebalo naći tu barem dvadesetak mještana - kaže Ževrnja.

Milijun i pol posjetitelja

Kako doznajemo, usred sezone u parku bi trebalo raditi i do 150 ljudi. Dugopoljski akvapark upotpunio bi (nedovoljnu) ponudu zabave za lokalno stanovništvo i brojne goste koji dolaze u Dalmaciju; investitori računaju s milijun i pol ljudi koji gravitiraju ovom području. Budući da će se park nalaziti neposredno uz autocestu, pristup će biti olakšan kako za stanovništvo (i goste) od Zadra preko Zagore do Dubrovnika, tako i za one koji “potegnu” iz Hercegovine.

Izgleda da je cijeli projekt “težak” gotovo 40 milijuna eura, od čega bi čak 15 trebalo ići na planirani akvarij unutar parka. Taj bi park trebao biti, posve sigurno, jedan od najvećih, ako ne i najveći u Europi. - Investitori računaju da bi od dana kada će u zemlju biti zabijena prva lopata do dana svečanog otvorenja trebalo proći ne više od godinu dana. Do tada će - kazuje nam načelnik Ževrnja – Dugopolje imati svoj kanalizacijski sustav.

Naš je sustav spreman! Nedostaje samo dio kroz naselje Klis koji bi nas trebao povezati s ekosustavom. Očekujemo da će se to dogoditi tijekom prosinca ove godine, ne moram vam ni reći kako će to biti povijesni dan za ovaj kraj - ponosan je načelnik. A do sada je izgrađeno, podsjećamo, oko 22 kilometra sekundarne kanalizacijske mreže, glavni kolektor u dužini šest kilometara, s pet crpnih stanica.

Tome će se posebno radovati i francuski investitori koji planiraju uložiti novac u izgradnju tehnološkog parka - sustava 12 zgrada na površini od 28 tisuća četvornih metara. Radni naziv projekta je Tehnološki park “Sveti Mihovil”, jer, eto, dogodilo se da investitori dolaze iz grada Rennesa, čiji je Mihovil zaštitnik, u općinu koju taj svetac također štiti. 

Tehnološka dolina

Tu bi svoje mjesto trebali naći programeri, kao i tvrtke koje se bave visokom tehnologijom, projektni biroi, konzalting i marketinške kuće sa svih strana svijeta, koji bi dugopoljsku dolinu trebali pretvoriti u drugu Silicijsku. Predviđa se kako bi, kada sve bude gotovo, tu radilo više od 500 visokoobrazovanih ljudi.

Dugopolje im se čini idealnim mjestom za rad jer im je pristup olakšan do maksimuma, a sve što im treba jesu širokopojasna internetska mreža, parkiralište i – dobra hrana. Ževrnja tvrdi – sve to njegova općina ima. A kako i ne bi kada je u dvanaest godina doživjela potpuni preobražaj, a kraj se promjenama i ne naslućuje...

piše milena budimir
snimio feđa klarić/cropix

Čatež i Gardaland – prošlost?

Na vodenu zabavu u Čatež hrle masovno Hrvati, ne odolijevaju ni talijanskom Gardalandu, a tamo je samo ulaz u park dvadeset eura. Cijena ovog dugopoljskog trebala bi biti barem dva puta niža.

Reciklirana voda

Vodeni park, vjerovali ili ne, ne iziskuje velike količine vode, niti je ona najskuplja stavka u održavanju. Voda se i reciklira, pa će se otpadni dio koristiti za zalijevanje zelenila, a dio pak za sanitarni sustav, na koji je i usmjeren najveći dio kapaciteta.

Zabavni park ‘Hrvatska’?

Premda nitko od naših sugovornika nije želio potvrditi – doznajemo kako bi još jedan zabavni park trebao naći svoje mjesto u Dugopolju. Navodno bi mu ime bilo Park “Hrvatska”, oblikom bi bio nalik Lijepoj našoj, a na mjestima gradova nalazile bi se njihove minijature. Takvo što kod nas ne postoji i posve bi sigurno bilo velika atrakcija.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
27. studeni 2024 02:43