S ljubavlju prema Zadru i željom da zabilježi promjene koje oblikuju njegov identitet, stvorio je jedinstveni projekt – interaktivnu mapu Zadra kroz povijest - Zadar Retro.
Njegovo ime je Jure Šango i dobitnik je Grba Grada za ovaj zanimljivi projekt. Uz veliku pomoć talentiranog Marka Mišulića koji mu je suradnik, stvorili su posebnu web stranicu koja kroz usporedne fotografije prošlih i sadašnjih prizora grada, otkriva njegovu bogatu prošlost i potiče na promišljanje o prostoru u kojem živimo...
Sve su to napravili kao dar svojim sugrađanima kako bi besplatno mogli uživati u nekadašnjim, ali i sadašnjim ljepotama voljenoga grada.
Uoči dodjele nagrada postavili smo Juri nekoliko pitanja.
Kakav je bio osjećaj kad ste doznali da ste jedan od nagrađenih, da je stiglo priznanje za trud, rad i originalnu ideju?
Lijep je osjećaj spoznati da nešto što radite i stvarate ima vrijednost za širu publiku, a ne samo za vas same. Kao što ste rekli, iza ovog projekta stoji veliki trud. Sama web stranica Retro Zadar, s onim što je vidljivo, zapravo je samo vrh sante leda. Ispod površine nalazi se mnoštvo elemenata potrebnih za njezino funkcioniranje – od programerskog rješavanja problema i prikupljanja starih fotografija vizura grada do fotografiranja istih scena s današnjih pozicija kako bi se postigla "magična" transformacija Zadra iz prošlosti u sadašnjost.
Iako javno priznanje nikada nije bio cilj ove priče, već stvaranje sadržaja za zaljubljenike u naš grad, lijepo je vidjeti da postoji velik broj ljudi koji dijele strast prema raskošnoj povijesti Zadra i prepoznaju Retro Zadar kao dodanu vrijednost.
Kad ste krenuli u izradu Retro Zadra, što vam je bilo na umu, koji ste cilj željeli postići i koliko ste emocija unijeli u taj proces?
Priča se razvijala postepeno. U početku smo razmišljali samo o katalogu fotografija grada koji bi ih sortirao prema lokaciji i vremenu nastanka. Retro Zadar danas jest prostorno-vremenski katalog fotografija, ali je ideja prikaza "nekad i sad" na jedinstven način došla naknadno, zahvaljujući suradniku Marku Mišuliću.
Prve scene koje smo kreirali oduševile su svakoga tko ih je vidio. Svaka fotografija koju pronađemo i rekreiramo u današnje vrijeme oduševljava na svoj poseban način. Iako često prikazuje potpuno drukčije vizure grada, te usporedbe nas vraćaju u prošla vremena koja su, meni osobno, prije djelovala nestvarno i daleko, a sada ih ova metoda oživljava i približava.
Primjerice, fotografije Zelenog trga iz kraja 19. stoljeća, gdje je "opkoljen" zgradama, s ljudima u kupovini i prodavačima, izlozima sa mesom, u usporedbi s današnjim ogoljenim Forumom, nikoga ne mogu ostaviti ravnodušnim.
Jeste li se iznenadili reakcijom sugrađana na gotov projekt?
Reakcije javnosti bile su impresivne. Nismo htjeli dizati previše prašine, ali to je očito bilo neizbježno. Jedino što smo napravili bila je kratka objava na Facebooku, a javnost i kvaliteta Retro Zadra učinile su ostalo. "Internet nam je izgorio," kako se kaže, jer je u prvim danima pregledano više od pola milijuna fotografija.
Nitko nije imao negativnih kritika.
Koliko je fotografija do sada obrađeno i odakle ih sve pronalazite?
Na mapi trenutno imamo oko 240 fotografija, a taj broj polako raste. Fotografije i mape pokrivaju promjene gradskog tkiva u rasponu od preko 400 godina. Pronalaženje fotografija prava je avantura. Veliku pomoć pružila nam je Facebook grupa Stare razglednice i fotografije Zadra, koja već više od 12 godina neumorno pronalazi i objavljuje fotografije i priče o gradu.
Također, koristimo službene izvore poput Znanstvene knjižnice, Državnog arhiva u Zadru, Narodnog muzeja te digitalne arhive i knjige. Posebno je uzbudljivo otkriti novu, dosad neviđenu scenu.
Ponekad je teško odgonetnuti točnu lokaciju, pa se konzultiramo sa stručnjacima, poput profesorice Marije Stagličić, vrsne poznavateljice povijesne arhitekture Zadra. Na svakoj sceni, ako imamo podatak, ističemo i porijeklo, autora i godinu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....