Zbog njegove izoiranosti, fotografi su rijetko posjećivali otok Iž. Koliko je poznato, dvije najstarije fotografije nastale su 1903. godine, a nadugo zatim tiskane su na prvoj razglednici mjesta u izdanju bečkog nakladnika. Upravo te fotografije dio su jedinstvene monografije “Iž na starim fotografijama” čiji je autor Splićanin Valter Firić, umirovljeni profesor povijesti umjetnosti i, u ovom slučaju važna životna činjenica, iški zet koji na ovaj zadarski otok dolazi već 40 godina. Upravo ta činjenica potaknula ga je da krene u veliki projekt sakupljanja i istraživanja starih fotografija Iža koje se nalaze u javnim ustanovama i privatnim arhivima po cijeloj Hrvatskoj. Rezultat je ova monografija koja donosi stotinjak fotografskih snimaka Velog i Malog Iža, a obuhvaća razdoblje od početka 20 stoljeća do kraja sedamdesetih godina.
- Bio je to veliki posao u koji sam krenuo prije 20-ak godina, kad sam vidio kako se polako počinje devastirati jedinstvenost ovog otoka. Uz pomoć nekoliko entuzijasta koji su sakupljali stare iške fotografije, razmijenjivali smo sadržaj u nadi da će se to jednog dana dogoditi. I zaista je tako bilo. Udruga “Iž u srcu” pomogla je objavi knjige koja će, zahvaljujući starim fotografijama, biti i spomenik jednom vremenu- kaže nam profesor Firić.
I zaista, tu možete vidjeti snimke o gradnji mjesne čitaonice i svečane proslave njezina otvaranja, kako su izgledali novosagrađena uljara, ambulanta i kupalište, gradnja i porinuće brodova u škveru, važna drušvena događanja i prizori iz svakodnevnog života mještana te više veduta nastalih 30-ih godina.
- Od autora fotografija poznati su nam Vladimir Sinobad te Ižani Hinko Vojvodić i Šime Letinić. Iz razdoblja pred Drugi svjetski rat ostalo je sačuvano samo nekoliko fotografija čiji su autori uglavnom nepoznati. Ali Veli Iž su svoji kamerama zabilježili Letilić i Šime Cvitanović te poznati fotografi Joso Špralja, Ante Brkan, Miljenko Domijan, Ivan Medar i Zlatko Šurjak. Zahvaljujući njima obilazimo veloiške predjele ograđene suhozidima, porat s mandarićima i mulićima, kuće, dvore, kalete i kolovaje. Skup prizora koje nam pružaju svjedočanstvo su o proteklnom vremenu i događajima, njegovoj zaboravljenoj prošlosti- kaže profesor Firić koji je, inače, i autor knjiga o kliškoj tvrđavi, sinjskoj reri, ali i po povijesti automobilizma i motociklizma u Splitu pod nazivom "Makinjača ča sama trče".
I ova knjiga "Iž na starim fotografijama" spada upravo u tu kategiju: intime i odraza jednog vremena koje je nepovratno prošlo, ali ih čuva od zaborava za buduće generacije.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....