Ono što Michael Jordan znači u svijetu košarke, Arnold Schwarzenegger znači u svijetu bodybuildinga. Natjecanja koja se održavaju pod brendom Arnold Classic predstavljaju svjetski vrh u bodybuildingu i dio su Međunarodne federacije bodybuildinga i fitnessa (IFFB-a), najprestižnijeg saveza koji okuplja najbolje bilderice i bildere svijeta.
U tom odabranom društvu s Arnold natjecanja u Madridu nedavno se vratio 35-godišnji Zadranin Adrijan Marušić s osvojenim trećim mjestom u kategoriji Men‘s Physique. Nikad nitko iz Zadra prije njega nije sudjelovao na jednom Arnold natjecanju. Nikada nitko iz Zadra prije njega nije bio tako uspješan na nekom natjecanja pod kapom IFFB-a. Zato je ovo povijesni rezultat, i za Adrijana i za Zadar.
- Ostvario sam san! Nastupiti na Arnold Classicu bio je moj san. Arnold Schwartzenegger je moj sportski uzor, sportski uzor milijuna sportaša i bildera u svijetu. Nitko nije bio tako dominantan i uspješan kao on. Zato sam jako želio nastupiti na njegovom natjecanju. Uspio sam kao prvi bilder i Zadra, kao jedan od svega deset bildera iz Hrvatske koji su osvajali medalje na Arnoldu – priča nam Adrijan s kojim smo razgovarali u Zadru nakon povratka iz Madrida. Na natjecanju je sudjelovao kao amater, a da je osvojio prvo mjesto u svojoj kategoriji, dobio bi Pro Card. To je, objašnjava nam, ulaznica u profesionalni sustav natjecanja, gdje se zarade za prva mjesta kreću od 10 do 15 tisuća eura.
Neposredno prije Madrida, Adrijan je bio na Prvenstvu Balkana u srpskoj Jagodini. U izrazito kompetitivnoj konkurenciji na toj Balkanskoj Olympiji, kako još zovu to natjecanje, u kategoriji Men‘s Physique Adrijan je osvojio prvo mjesto.
Nakon Madrida, krajem listopada, Adrijan je krenuo za Santa Sussanu kod Barcelone gdje će kao član reprezentacije u istoj kategoriji predstavljati Hrvatsku na Svjetskom prvenstvu.
Adrijan je, da skratimo, najbolji i najuspješniji bilder kojeg su Zadar i Zadarska županija ikad imali.
- Ne bih se htio tako predstaviti, ali to su neke činjenice. Bilo je i drugih bildera i bilderica s našeg područja koju su donosili titule i nagrade, ali to je razlika između prve i četvrtke nogometne lige. Ne želim nikoga omalovažiti, niti nečiji trud umanjiti, ali stvari naprosto tako stoje.
Iza ovih riječi stoje djela. I duga sportska karijera. Nogomet je počeo trenirati sa šest godina u NK Zadar. Prošao je sve dobne uzraste, od pionira do seniora. Igrao je na poziciji desnog beka, sve do dvadeset i prve godine...
- Vidio sam da u nogometu nemam budućnosti. Već tada sam se bavio fitnessom i zavolio ga. Trebalo mi je četiri-pet godina da se razvijem u tom sportu. U početku sam učio od drugih, starijih kolega, čitao puno o važnosti prehrane i pravilnom vježbanju, a onda sam se počeo educirati. Na kraju sam 2015. završio fitness učilište u Zagrebu. Danas radim kao fitness trener za individualne klijente, rekreativce i sportaše, u nekoliko zadarskih fitness centara...
Napredovao je jako brzo, prvo natjecanje imao je 2016. godine, pred njim je bila blistava karijera, a onda se 2019. dogodio preokret...
- Imao sam prometnu nesreću u kojoj sam ozlijedio leđa. Morao sam pauzirati s vježbanjem četiri godine. Dijagnosticirane su mi tri diskus hernije. Prve tri godine gotovo svakodnevno sam trpio užasne bolove, ali svaki sam dan radio vježbe za leđa...
Oporavak je bio dug i mukotrpan, no Adrijan u nijednom trenutku nije mislio odustati. Upornost ga je dovela do toga da danas može normalno funkcionirati i vježbati.
- Još uvijek osjećam leđa. Kada ih osjetim, smanjim intenzitet, ali treninga mora biti, Samo što je prilagođen mojim leđima – kaže.
Prvi nastup nakon dugogodišnje rehabilitacije imao je 2019. na Diamant kupu u Rimu. Ostao je jedan bod do finala, a onda je došla korona...
- Moj nastup u Jagodini je zapravo bio moj pravi povratak u natjecateljske vode. Zbog toga mi ta pobjeda i nastup na Arnoldu posebno znače.
Trenira dvaput dnevno, šest dana u tjednu. Jedan trening je s utezima, drugi je kardio. Običnim danima. U vremenima pred natjecanja i u danima samog nastupa, treninzi postaju intenzivniji, a hrana se krajnje reducira.
- U Jagodini sam nastupio u kategoriji Men‘s Physique i imao sam 81 kilogram. Nekoliko dana kasnije na Arnoldu sam imao 85-86 kilograma u istoj kategoriji. Bio sam prelagan za kategoriju Muscular. Sada, dok razgovaramo, imam preko 90 kilograma, a od natjecanja su prošla tri dana. Oscilacije u težini normalna su pojava na ovoj razini natjecanja. Zovemo je „jedi kao miš, treniraj kao konj”. Uoči nastupa prolazimo i kroz procese dehidracije, kada u kratkom roku gubimo tekućinu, tako da na binu izlazimo ”suhi”. Kasnije se hidriramo, kada uzimamo vodu, ali i druge namirnice koje se na ”izgladnjeli” organizam odmah primaju i tako ubrzano dobivamo na težini.
Zaključujemo da takvi drastični procesi sigurno oštećuju organizam, s čime se Adrijan slaže, uz opasku kako svaki profesionalni sport manje ili više oštećuje organizam, svakodnevnim treninzima, naporima, stresom. Ali kad je u pitanju nešto što voliš, onda sve što činiš izgleda manje opasno za zdravlje. A Adrijan stvarno izgleda super zdravo. Pokazuje nam slike s Arnolda i Jagodnje, izdefinirana građa, našminkana tijela, šorcevi karakteristični za Men‘s Physique kategoriju...
- Zašto to radim? Jer volim ovaj životni stil. I to sam pretvorio u posao. Sve svoje nastupe, kao i pripreme, sam financiram uz pomoć prijatelja, malih obrta i mojih klijenata, koji podržavaju ovo što radim. Ovim putem im se želim od srca zahvaliti na toj podršci. Bodybuilding nikad neće biti sport u rangu nogometa ili košarke, tako da nas društvene institucije, Grad i Županija, nikad nisu prepoznali. Ipak, to nije razlog da odustanem. Kao reprezentativac imam kategoriju sportaša Hrvatske i želja mi je jednog dana, kada prestanem s natjecanjima, imati svoju teretanu u kojoj ću razvijati svoj program vježbanja.
Adrijane, držimo ti fige!