Policijski službenici Postaje pomorske i aerodromske policije Zadar svakodnevno poduzimaju niz mjera radi sprječavanja mogućih nesreća, stradavanja kupača, ronioca podizanja razine opće sigurnosti na moru te sprječavanja činjenja prekršaja i sankcioniranja počinitelja.
Tako su tijekom ovog vikenda posade policijskih plovila Postaje pomorske i aerodromske policije Zadar zabilježile 12 prekršaja nedozvoljenog glisiranja hrvatskih i stranih državljanina i to u akvatoriju otoka Pašmana, Dugog otoka te na području Bibinja i Novigrada.
Prekršaji nedozvoljenog glisiranja direktno utječu na osjećaj stanja sigurnosti svih građana i turista, posebno zato što su povezani s rizikom od smrtnog stradavanja, teških tjelesnih ozljeda i veće materijalne štete s posljedicom onečišćenja mora.
Policijska uprava zadarska upozorava građane na pridržavanje odredbi Pomorskog zakonika i drugih propisa bitnih za sigurnost kako nautičara tako i kupača i ronilaca, a prema kojima je kupačima dozvoljeno udaljavanje, odnosno plivanje do ograde uređene plaže ili 100 metara od obale prirodne plaže, dok ronioci trebaju biti propisno označeni plutačom.
Nautičare upozoravamo da se strogo pridržavaju pravila sigurnosti plovidbe, posebice zabrane glisiranja na udaljenosti manjoj od 300 metara od obale te da slušaju upozorenja za plovidbu i vremensku prognozu na propisanim VHF kanalima.
Kako bi se povećala sigurnost kupača, savjezujemo turistima i građanima da prilikom izbora plaža, odaberu plažu koja je sa morske strane ograđena plutačama koje predstavljaju psihološku granicu i označavaju prostor gdje je kupanje dozvoljeno, a ako plaže nisu osigurane plutačama, da ne plivaju na udaljenosti većoj od 100 metara od obale. Također da koriste uređene plaže i ne plivaju na područjima koji inače predstavljaju plovni put (između otoka).
Također savjetujemo:
- ne skačite u more sa stijena i drugih mjesta koja nisu uređena za skakanje ili je skakanje zabranjeno,
- prilikom kupanja pratite uvjete na moru, posebice ako se kupate na stjenovitim plažama, gdje nailazak valova može dovesti do ozljeđivanja kupača,
- u slučaju velikih valova, ne izlazite na otvoreno more i ne udaljavajte se daleko od obale,
- ne ulazite u vodu pod utjecajem alkohola ili droga,
ne plivajte neposredno nakon obroka,
- ne izlažite se predugo jakom suncu i ne ulazite u hladnu vodu vrući,
- izbjegavajte plivati sami,
- djeca nikako ne bi smjela ići na kupanje bez nadzora roditelja ili druge odrasle osobe,
- roditelji - ukoliko koristite plaže gdje nije osiguran ulazak u more, obavezno budite uz svoju djecu kako se ne bi ozlijedila pri ulasku u more,
- neplivači ili osobe koje slabije plivaju - obavezno koristite pomagala za plivanje, uz nadzor dobrih plivača,
- ne plivajte u susret motornim čamcima, brodovima, gliserima i vodenim skuterima,
- ukoliko u vodi primijetite nekoga u nevolji, odmah pružite ili potražite pomoć, pozovite policiju na 192.