StoryEditorOCM
SportODLIČNA VIJEST

Opet starta hrvatska biciklistička utrka, sad se zove CRO Race, evo kad stiže u Zadar

Piše Cro Race
23. rujna 2019. - 18:47
Foto 1 _foto Denis Peroš

Sve je spremno za peto uzastopno izdanje biciklističke utrke kroz Hrvatsku koje se ove godine održava pod novim imenom CRO Race i u novom terminu od 1. do 6. listopada. Potvrde o sudjelovanju poslalo je već 20 zvučnih timova iz kategorija natjecanja World Tour, Pro Continental i Continental tako da gledatelje očekuje pregršt vrhunskih sportskih uzbuđenja i poznatih imena.

Novost je ove godine što prvi put u Hrvatsku dolazi tim Mitchelton-Scott iz Australije poznat po vozačima braći Yates, Matteu Trentinu, Estebanu Chavezu te odličnom slovenskom sprinteru Luki Mezgecu. Ponovno ćemo vidjeti i tim Astana koji je ovu godinu započeo brojnim pobjedama te je jedan od glavnih favorita za crvenu majicu i u Hrvatskoj. Bit će tu i branitelji naslova, tim Bahrain Merida koji je imao čak dvojicu pobjednika u proteklim četirima izdanjima te tim CCC čiji je Maciej Paterski pobijedio na prvom izdanju utrke 2015. godine, dok je još tim bio registriran u rangu Pro Continental. Uz navedene, bit će još iznenađenja i novih biciklista koji će prvi put doći u Hrvatsku jer im je novi termin utrke ujedno i odlična prilika za hvatanje bodova u svjetskom poretku i kvalitetniji završetak sezone.

Utrka počinje u utorak 1. listopada u Osijeku i ta etapa prolazi kroz Našice, Kutjevo, Pleternicu, Veliku, Požegu, Pakrac i druga mjesta u Osječko-baranjskoj i Požeško-slavonskoj županiji, s ciljem u Lipiku. Kadrovi s utrke obuhvatit će čak tri parka prirode: Kopački rit, Papuk i Lonjsko polje. Sljedeći dan biciklisti kreću iz Slunja preko Nacionalnog parka Plitvička jezera prema Parku prirode Velebit s kojeg se spuštaju u Zadarsku županiju, odnosno prema Zadru u kojem se ponovno očekuje nekoliko uzbudljivih krugova po poluotoku i atraktivan sprint uz gradske zidine. Treći je dan kao stvoren za brdaše koji će nakon starta u Okrugu krenuti put Biokova i vratiti se natrag na cilj u Makarskoj, a tijekom etape vidjet će sve ljepote Splitsko-dalmatinske županije, osobito srednje Dalmacije i Makarske rivijere – Brela, Bašku Vodu, Tučepe i Podgoru.

Četvrti je dan samo na papiru zavaravajući, jer i mala nepažnja može koštati vodeće bicikliste ukupnog poretka na dinamičnoj stazi. Etapa počinje u Zadarskoj županiji u Starigradu, pored Nacionalnog parka Paklenica, a starom se magistralom vozi jugozapadnim obroncima Velebita preko Senja prema Primorsko-goranskoj županiji s ciljem u Crikvenici. Prošle su godine Rabac i Labin bili izvrsni domaćini, a tu će praksu nastaviti i ove godine na petoj etapi koja će krenuti iz Rapca s usponom u Labin pa preko Učke u Ičiće, Opatiju, Rijeku i Čavle. Za tu je etapu cilj postavljen na Platku što je ujedno i prvi put da je Platak uključen u utrku. Nakon što je Vicenzo Nibali prije dvije godine upravo osvojenim bonifikacijama na prolaznom cilju u Svetoj Nedelji na zadnjoj etapi uspio izboriti pobjedu u ukupnom poretku, zasigurno nitko neće podcijeniti posljednju etapu koja je samo naizgled jednostavna. Ove je godine upravo Sveta Nedelja izabrana za start, nakon čega će biciklisti krenuti prema Zagrebu, Velikoj Gorici, Dugom Selu, Vrbovcu i Svetom Ivanu Zelini te se kroz istočni dio Zagrebačke županije vratiti u Zagreb na cilj koji je kao i dosadašnjih godina na Trgu svetog Marka.

I ove su godine u utrku uključeni najljepši dijelovi Hrvatske, odnosno čak četrnaest nacionalnih parkova i parkova prirode: PP Kopački rit, PP Papuk, PP Lonjsko polje, NP Plitvička jezera, PP Vransko jezero, PP Biokovo, NP Krka, NP Paklenica, NP Sjeverni Velebit, PP Velebit, PP Učka, NP Risnjak, PP Žumberak – Samoborsko gorje i PP Medvednica. Tako će se tijekom prolaska same utrke ili putem uključenja kadrova naših prirodnih ljepota u televizijskom prijenosu  poslati najljepša razglednica Hrvatske u svijet. Kao i dosadašnjih godina, utrku će svakodnevno prenositi Hrvatska radiotelevizija s deset sati televizijskog prijenosa uživo te kroz ukupno tri sata sažetaka. Izravan prijenos bit će emitiran i na Eurosportu, a TV prijenos će, zahvaljujući suradnji s tvrtkom A.S.O., emitirati brojne televizijske postaje s čak šest kontinenata – u Europi, Sjevernoj i Južnoj Americi, Aziji, Africi i Australiji – u čak u 190 zemalja, od kojih će neke utrku prenositi i uživo. Novost je ove godine i to što će se za američko tržište utrka prenositi uživo preko kanala GCN,  najveće biciklističke online videostranice. Dodatno, utrka će se moći gledati i na brojnim interkontinentalnim letovima zrakoplovnih kompanija koje svojim putnicima pružaju sportske sadržaje.

Organizator je utrke tvrtka Top Sport Events koja se već dokazala kao uspješni organizator proteklih četiriju izdanja utrke Tour of Croatia, a na čelu koje je proslavljeni bivši hrvatski biciklist Vladimir Miholjević. „Zahvaljujem svim državnim institucijama, županijama i gradovima te partnerima i sponzorima što su ostali uz nas i podržali ovaj projekt, a drago mi je i što smo okruženi suradnicima koji su od prve godine s nama. Svi smo još više motivirani za to da Hrvatskoj i svijetu pokažemo kako smo spremni ugostiti manifestaciju na ovako visokoj natjecateljskoj razini te da smo zemlja koja stremi sportskim uspjesima i može zadiviti cijeli svijet svojim prirodnim ljepotama i baštinom“ – istaknuo je Miholjević.  

Velika je novost ove godine i organizacija utrke KIDS CRO Race. Na ukupno sedam lokacija (Osijek, Lipik, Zadar, Makarska, Crikvenica, Rijeka i Zagreb) bit će postavljeni trenažeri smart home trainer koji se međusobno umrežuju te na TV ekranu reproduciraju animaciju biciklističke utrke pretvarajući svaki trenažer u animiranu figuru. Svi trenažeri imaju ubačen isti protokol opterećenja te djeca istovremeno startaju u virtualnoj biciklističkoj utrci koja se prikazuje na ekranu i publika je može pratiti te bodriti natjecatelje. Isti protokol u smart home trainerima osigurava iste uvjete za sve natjecatelje i omogućava dobivanje rezultata za sve lokacije održavanja kako bi se u konačnici proglasio ukupni pobjednik koji će, poput pobjednika prave utrke, primiti nagradu na Trgu svetog Marka u Zagrebu.

Od  2015. godine kad je utrka pokrenuta pod imenom Tour of Croatia podršku ovom projektu daju najviše državne institucije kao što su Vlada Republike Hrvatske, Ministarstvo turizma i Ministarstvo zaštite okoliša i energetike, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Hrvatska turistička zajednica, Središnji državni ured za šport, Parkovi Hrvatske, Grad Zagreb te brojni drugi gradovi i županije koji su domaćini starta i cilja ili prolazni gradovi nekih od ovogodišnjih etapa. Uključeni su i brojni sponzori i partneri.

Uz gradove domaćine starta i cilja na ovogodišnjih šest etapa, još je tridesetak mjesta u Hrvatskoj na kojima su prolazni ciljevi ili posebne točke interesa. Svi oni uzbudljivo očekuju bicikliste i pritom nerijetko na ulice izađu fanovi koji svoju strast prema biciklizmu pokazuju kroz pisanje poruka na cesti, oblačenjem u posebne kostime ili neke druge kreacije. Proteklih smo godina viđali i različite skupine, od folklornih društava na slavonskim sokacima do zvončara u okolici Rijeke. U Dalmaciji su bicikliste bodrili Omiški gusari, a u Svetom Ivanu Zelini srednjovjekovni vitezovi koji su uz brdski cilj postavili pravi pravcati srednjovjekovni katapult. U nastavku je galerija fotografija iz prošlih godina. Zanima nas što nas novog čeka ove godine.

28. prosinac 2024 04:14