StoryEditorOCM
RegionalPP VRANSKO JEZERO

Završena ovogodišnja arheološka istraživanja na Osridku: otkrivena razna keramika, stakleni predmeti i oružje kao dokaz burne obrambene prošlosti

Piše M.G.
12. listopada 2020. - 18:28

Krajem prošlog tjedna završila su ovogodišnja arheološka istraživanja na lokalitetu Osridak – Gradina na području Parka prirode Vransko jezero. 

Ovaj se lokalitet nalazi na strateški vrlo zanimljivoj poziciji: Mednjača, jedan od glavnih puteva koji je vodio s mora na kopno, na rubu je kanjona kojim se prolazi od jezera prema Kotarima. Vjerojatno je oduvijek bio točka od velikog značaja u kontroli prometa ljudstva i robe koji se ovdje odvijao, kao i kontroli šireg prostora. O korištenju ove lokacije kroz dugi vremenski period govore kasnoantički, ali i prapovijesni nalazi, stariji od same utvrde koja potvrđuje njezinu važnost tijekom srednjovjekovnoga razdoblja.

image
Amuzd
 

- Utvrda je smještena na hrptu brdašca te je u njezinoj gradnji iskorišten prirodni položaj kao i konfiguracija terena. Na oba kraja hrpta podignute su kule, a od jedne do druge strane se  protežu zidovi koji tako omeđuju plato između njih. Nalazi keramike, stakla poput srednjovjekovne staklene čaše, novca i metala pričaju priču o svakodnevnom životu koji se ovdje odvijao, dok količina pronađenog oružja: strelica, okova, noževa, govori i o burnoj obrambenoj funkciji ove pozicije – rekla nam je Vlatka Pehar Matić iz Vranskog jezera te dodaje:

- Brdo Osridak je prirodni plato na strateški zanimljivoj poziciji odakle se vrlo lako može nadgledati šire područje, a do njega vodi prirodni put, kanjon, koji povezuje morsku obalu sa naseljima u zaleđu. Tu se nalaze čak dvije istoimene kule, što nije uobičajena pojava. Arheolozi koji rade na istraživanju ovog lokaliteta smatraju da je cijeli plato bio dobro planski uređen za potrebe straže i vojske koja je tamo boravila. Kule nisu bile u funkciji istovremeno; mletačka kula je najvjerojatnije sagrađena nakon što kasnoantička više nije bila u funkciji ili je jednostavno lakše bilo izgraditi novu nego obnavljati staru - naglasila je te istaknula kako su na padini uz kule pronađeni ostaci stepenica koje su do njih vodile, kao i zid koji je, osim za obranu, mogao služiti i kao zaštita od jake bure.

- Oko kula je pronađeno i mnogo rasutog građevinskog materijala, a tek će daljnja istraživanja, kao i čišćenje okolnog terena, dati cijelovitu sliku čitavog platoa Osridak. Kasnoantička kula Osridak, 6. st. služila je kao okosnica sistema obrane cijelog brda kao stalna promatračnica te zaklon posadi od iznenadnog napada ili nevremena. Zbog dobrog strateškog položaja kula osigurava i predstražu obližnjem obrambenom sistemu na Babinom škoju. Mletačka kula Osridak, 16. st. Sagrađena tek nekoliko metara od istoimene kasnoantičke kule, imala je svrhu braniti granice i kontrolirati područje Vranskog jezera i jadranske obale - rekla je Pehar Matić.

Istraživanje ovog lokaliteta započelo je sad već davne 2015. godine, a provodi ga, u suradnji s Parkom prirode Vransko jezero, Arheološki muzej Zadar. Ovogodišnje istraživanje trajalo je kroz dva mjeseca, rujan i dio listopada, pod vodstvom kustosice Arheološkog muzeja Morane Vuković. Osim djelatnika Muzeja i Parka te radnika, u istraživanju su sudjelovali i studenti s Odsjeka za arheologiju Sveučilišta u Zadru. 

- Istraživanja se naslanjaju na ona prošlogodišnja pa je tako nastavljeno s istraživanjem središnjeg platoa te otvaranjem obrambenog sjevernog zida koji se pruža prema kuli na sjeverozapadu. I ovog je puta pronađeno mnoštvo raznovrsne keramike, uglavnom one srednjovjekovne, te nešto stakla i metalnih predmeta, ponajviše željeznih čavala koji su se koristili u gradnji unutarnje infrastrukture utvrde – pojasnila nam je Pehar Matić te zaključila kako je taj lokalitet, Osridak- Gradina, od velikog značaja te mnoge njegove tajne tek treba otkriti. 

image
Amuzd
15. studeni 2024 00:05