U utorak, 6. studenog 2024. godine, započeo je volonterski program "Solidarnost za prirodnu baštinu“ Europskih snaga solidarnosti koji se održava u Parku prirode Vransko jezero već treću godinu zaredom.
Ovogodišnji volonterski tim čini 6 volonterki/a iz Belgije, Francuske, Češke, Italije, Španjolske i Njemačke. Tijekom 26 dana projekta u Parku prirode Vransko jezero volonterski tim obnavljati će suhozide, pomagati u restauraciji poplavne livade i održavanju posjetiteljske infrastrukture.
Obnovom suhozida uz pristupne puteve prema lokvi Benči u Parku prirode Vransko jezero volonteri i volonterke naučit će tradicionalno znanje suhozidne vještine koja je na popisu nematerijalne kulturne baštine UNESCO-a, a ujedno će pridonijeti uređenju puta prema lokvi koja je nekada bila važno pojilište za stoku, a danas je stanište rijetkog i ugroženog pužića Anisus vorticulus.
Tradicijsko znanje izgradnje suhozida volonterima i volonterkama prenijet će supervizor Lukša Klaić iz udruge 4 Grada Dragodid.
Kroz prva dva dana svog volonterskog rada volonteri i volonterke upoznali su svog supervizora i koordinatorice iz Javne ustanove, te započeli svoje putovanje u svijet suhozida i suhozidne gradnje te restauracije staništa u Parku prirode Vransko jezero.
Prvi radni dan protekao je aktivno u upoznavanju šireg područja kanala Prosike, gdje je na pristupnom putu uz maslinike, odmah krenuo popravaka prve provale u suhozidu.
Nakon terenskog dijela koordinatorice su pripremile kratki uvodni trening uz interaktivne radionice s naglaskom na temu komunikacije i interkulturnog učenja. Volonteri će raditi 5 sati dnevno kroz 5 radnih dana tjedno, a preostalo slobodno vrijeme provest će istražujući ljepote Parka prirode Vransko jezero i okolice. Smještaj za volontere osiguran je sklopu posjetiteljskog centra Biosfera Biograd gdje volonteri imaju ugodan i siguran dijeljeni prostor za noćenje i pripremu hrane.