StoryEditorOCM
KalelargaJAVNO SAVJETOVANJE

Amandmani Akcije mladih: kreće sufinanciranje obrta za dadilje i smještaja starijih i nemoćnih osoba u domovima

Piše Iva Ivanac
21. listopada 2024. - 16:51

Grad Zadar trenutno provodi javna savjetovanja za dvije odluke koje bi se po prvi puta trebale naći u prijedlogu proračuna. Riječ je o amandmanima Akcije mladih na proračun za 2025. godinu - sufinanciranju smještaja djece predškolske dobi u obrtima za djelatnost dadilja te sufinanciranju smještaja starijih i nemoćnih osoba u privatnom smještaju.

Oba amandmana Akcije mladih provodit će se po prvi puta, a gradonačelnikovim zaključkom svake će se godine određivati sredstva koja će za te prijedloge biti namijenjena.

Kada je riječ o sufinanciranja smještaja djece predškolske dobi u obrtima za djelatnost dadilja, u obrazloženju odluke koja je na javnom savjetovanju navodi se kako bi ona bila namijenjena za svu djecu koja ne steknu pravo upisa u vrtić. Naime, pored tri vrtića kojima je osnivač Grad Zadar (DV Radost, DV Sunce i DV Latica, kapaciteta 1860 djece), iz proračuna Grada sufinancira se i rad 22 privatna vrtića (1500 upisane djece). Unatoč tome trenutni kapaciteti i dalje nisu dostatni kako bi se svu djecu moglo uključiti u programe rane i predškolske dobi,jer godišnje Grad ima između 100 i 150 djece koja se nisu uspjela upisati u vrtić..

- Kako kapaciteti svih predškolskih ustanova na području Grada Zadra, i „gradskih“ i privatnih, nisu dostatni za prijem sve djece, po prvi put se u Program javnih potreba socijalne skrbi i zdravstva uvrštava aktivnost sufinanciranja smještaja djece u obrte za čuvanje djece (dadilje), kao dodatna opcija za roditelje. Iako se djelatnost dadilja ne može uspoređivati sa programima predškolskog odgoja i obrazovanja u tim ustanovama, ovaj način čuvanja brige i skrbi o djeci u dobroj mjeri može se nadomjestiti nedostatak kapaciteta u postojećim predškolskim ustanovama, navodi se u obrazloženju odluke. 

Bitno je naglasiti kako su Obrti za čuvanje djece ovim prijedlogom gotovo izjednačeni s privatnim predškolskim ustanovama, na način da roditelji djece sudjeluju u pokriću dijela troškova smještaja samo jednom trećinom od pune ekonomske cijene smještaja, dok Grad Zadar iz svog proračuna podmiruje preostale dvije trećine, a što se regulira Zaključkom Gradonačelnika za svaku proračunsku godinu posebno.

Također, u dokumentima se ističe kako je sufinanciranje smještaja djece u obrtima registriranim za djelatnost dadilja samo prijelazno rješenje prema konačnom rješenju, odnosno osiguravanju dostatnih vrtićkih kapaciteta za smještaj sve djece u predškolske ustanove na području Zadra.

Sufinanciranje smještaja starijih i nemoćnih osoba u privatnom smještaju zasigurno će dobro doći svim umirovljenicima koji se nalaze ili bi željeli živjeti u domu. 

- Prosječna mjesečna cijena smještaja u „državnim“ domovima iznosi 625 eura mjesečno, dok u privatnim domovima diljem Hrvatske cijene dostižu iznose i preko 1500 eura. Imajući u vidu činjenicu da prosječna hrvatska mirovina trenutno iznosi oko 500 eura, jasno je da veliki broj umirovljenika ne mogu sebi priuštiti boravak u domu bez nadoplate od strane članova obitelji, a da ne spominjemo i ostale životne troškove. Ono što najviše boli umirovljenike jesu duge liste čekanja za smještaj. Na području Zadarske županije, pored ustanova za smještaj starijih i nemoćnih osoba čiji je osnivač RH ili jedinica područne (regionalne) samouprave, djeluje još 26 privatnih domova u kojima je smješteno ukupno oko 1.200 starih i nemoćnih osoba. Usprkos tome na listama čekanja trenutno ih je nešto manje od 4.000, a od prijave do smještaja protekne čak i do deset godina, navodi se u dokumentaciji odluke.

16. prosinac 2024 14:28