StoryEditorOCM
Forum‘‘SITUACIJA JE ODLIČNA‘

Splićanin u Wuhanu: Živi se sto na sat, nitko ne bi rekao da je odavde krenuo koronavirus. Rade restorani, kafići, klubovi, ali ne možeš vidjeti čovjeka bez maske

Piše PSD.
23. veljače 2021. - 22:19

– Ta famozna tržnica u Wuhanu, odakle je navodno sve počelo i gdje je zabilježen prvi slučaj koronavirusa u svijetu, nalazi se 10-ak minuta automobilom od mjesta gdje živim. Nisam još bio tamo, ne zbog straha, nego zbog toga što imam mnogo obaveza pa ne stignem – rekao nam je nogometni trener Marko Jurić, Splićanin u Wuhanu, koji je trener U-15 selekcije pokrajine Hubei.

S njim su u Wuhanu još dva Dalmatinca: Šimun Caktaš, koji je kondicijski trener, i Vedran Kukoč, pomoćni trener.

Oni su nedavno postali stanovnici Wuhana, grada s više od 11 milijuna stanovnika koji je, nažalost, postao globalno poznat prije nešto više od godinu dana, kad se u njemu pojavio novi koronavirus.

– Grad je odličan, pravi megalopolis. Sve , kako bismo rekli mi u Splitu. Ljudi žive sto na sat, svi su nasmijani i dobro raspoloženi i nitko ne bi rekao da je u ovom gradu krenuo koronavirus. Ljudi žive kao da nikada ništa nije bilo. Neopterećeni su, žive punim plućima.

image
Privatni album

Sve je otvoreno. Restorani, kafići, noćni klubovi... Naravno, 99 posto ljudi nosi zaštitne maske, u zatvorenom prostoru i vani. Ne možeš nikoga vidjeti bez zaštitne maske, a ako je netko i nema, sigurno se osjeća glupo jer su svi oko njega s maskama na licu – kaže Jurić.

Kad netko želi ući u neki dućan ili prodajni centar, mora se skenirati preko Code kartice koju ima.

– Kad se osoba skenira, kartica na uređaju pokaže određenu bolju. Postoje tri boje, zelena, narančasta i crvena. Ako se pokaže zelena boja, to znači da osoba nije bila u područjima gdje ima koronavirusa i onda neometano može ući u dućan, restoran... Pokažu li se narančasta ili crvena boja, ograničenja postoje, ali ne znam kakva – objašnjava nam Jurić.

image
Privatni album

– Možda u cijeloj Kini postoje samo dvije, tri zone koje imaju visoki rizik od COVID-a. Sve drugo je čisto. Kinezi su vrlo odgovoran i poslušan narod i nije čudo da su se ovako uspješno uhvatili ukoštac s koronavirusom – kaže Jurić.

Rekao nam je i da je u Pekingu počelo masovno cijepljenje protiv koronavirusa.

– Prema informacijama koje imam, u Pekingu svaki dan cijepe oko 100 tisuća ljudi. Cilj im je da u što kraćem roku procijepe 70 stanovništva Pekinga. Za ostale dijelove Kine ne znam, ali ne sumnjam da će Kinezi u što kraćem roku cijepiti što više ljudi – doznajemo od Jurića.

image
Privatni album

U Wuhanu su nedavno bili i predstavnici Svjetske zdravstvene organizacije (SZO).

– Bili su stručnjaci iz SZO-a, obišli su i famoznu tržnicu u Wuhanu i zaključili da je koronavirus prešao sa životinje na čovjeka. Olakšanje je evidentno na svakom koraku. Kinezi su se vratili normalnom životu i mislim da bi na taj način morao razmišljati i cijeli ostali svijet – zaključio je Marko Jurić.

16. travanj 2024 09:37