StoryEditorOCM
ForumPRIJE I POSLIJE

Pogledajte dramatične fotografije: nakon što se skinula s heroina preporodila se, ni prijatelji je ne mogu prepoznati

Piše MOZAIK SD
30. srpnja 2023. - 08:24

Evo što tijelu može učiniti droga. Britanka koja se skinula s heroina fotografirala je sebe tijekom drogiranja, te potom nekoliko mjeseci nakon što se ostavila droge. Transformacija je zapanjujuća.

O njenom slučaju je pisao i britanski ‘The Sun‘.

image

Privatni album

image

Privatni album

image

Privatni album

Inače, heroin je opijatska droga koja je sintetizirana od morfina, supstance koja se prirodno pojavljuje te izvlači iz sjemenki mahune azijske opijatske biljke maka. Heroin se najčešće pojavljuje u obliku bijelog i smeđeg praha ili kao crna ljepljiva supstanca koja je poznata pod nazivom „crni katran heroin“ („black tar heroin“).

Heroin se može ubrizgati, inhalirati ušmrkavanjem ili se može pušiti. Sva tri načina dovode drogu veoma brzo do mozga što dovodi do zdravstvenih rizika i velikih rizika da osoba postane ovisnik. Ovisnost je kronična recidivirajuća bolest prouzrokovana promjenama u mozgu, koju karakterizira nekontrolirajuća žudnja za drogom bez obzira na posljedice, navodi Ured za droge. 

Kako utječe na mozak?

Kako dolazi do mozga heroin se ponovno pretvara u morfin koji povezuje molekule na stanice poznate kao opioidni receptori. Ti receptori su smješteni u mnogim dijelovima mozga (i u tijelu) osobito na onim dijelovima koji su uključeni u percepciju boli i nagrada. Receptori opioida su smješteni u moždanom deblu koji kontrolira automatske procese koji su nužni za život kao što je krvni pritisak, uzbuđenje i disanje. Predoziranje heroinom često uključuje prestanak disanja što može biti smrtonosno.

Redovito konzumiranje heroina dovodi do promjena u funkcioniranju mozga. Jedna od posljedica je tolerancija prema kojoj je sve više droge potrebno kako bi se postigao jednaki intenzitet droge. Druga posljedica je ovisnost koju karakterizira potreba za neprestanim konzumiranjem droge kako bi se izbjegli simptomi prekida uzimanja droge.

Ljudi koji ubrizgavaju drogu u povećanom su riziku od zaraze HIV-om ili hepatitisom C (HCV), budući da se ove bolesti prenose putem krvi ili putem neke druge tjelesne tekućine a to se može dogoditi kada se dijele igle ili neki drugi dio opreme za ubrizgavanje. HIV-om (i nešto rjeđe HCV-om) se također možemo zaraziti i tijekom nezaštićenog seksualnog odnosa što se kod konzumenata droga događa mnogo češće.

Koje su ostale posljedice?

Zlouporaba heroina povezana je s brojnim ozbiljnim zdravstvenim posljedicama, uključujući predoziranje, spontani pobačaj i zarazne bolesti poput hepatitisa i HIV-a. Kronični konzumenti mogu imati puknuće vena, infekciju srčanih ovojnica i zalisaka, gnojni čir, začepljenost i gastrointestinalne grčeve te bolesti jetre i bubrega. Komplikacije s plućima, uključujući različite tipove upale pluća, mogu dovesti do slabijeg zdravlja konzumenata ali i do heroinskih posljedica na disanje.

Osim posljedica koje droga ima sama po sebi, ulični heroin često sadržava toksična onečišćenja i aditive koji mogu začepiti vene što može dovesti do trajnog oštećenja vitalnih organa poput pluća, jetre, bubrega ili mozga.

Kronična upotreba heroina dovodi do fizičke ovisnosti, stanja u kojem se tijelo već naviknulo na prisustvo droge. Ukoliko konzument droge naglo smanji ili zaustavi upotrebu droge može iskusiti različite simptome. Ti simptomi – koji mogu početi već nakon nekoliko sati nakon posljednjeg konzumiranja – mogu uključivati osjećaj nemira, bol u mišićima i kostima, insomniju, proljev i povraćanje, nagli osjećaj hladnoće („cold turkey“) i trzanje dijelova tijela („kicking the habit“). Konzumenti također osjećaju veliku žudnju za drogom u razdoblju dok je ne konzumiraju što može prouzročiti kontinuiranu zlouporabu i/ili recidiv. 

Osim rizika od spontanog pobačaja zlouporaba heroina u trudnoći (zajedno s povezanim faktorima poput loše prehrane i neodgovarajuće prenatalne brige) povezana je s manjom težinom novorođenčeta što je važan rizični čimbenik za kasnije poteškoće u razvoju. Ukoliko majka često zloupotrebljava drogu dijete se može roditi fizički ovisno o heroinu i može patiti od neonatalnog apstinencijskog sindroma (NAS), koji zahtjeva hospitalizaciju.

18. prosinac 2024 06:19