Nakon što je objavljeno izvješće o posljedicama nesigurnih pobačaja na crnom tržištu, konzervativni parlament države Jamajke razmatra preispitivanje trenutnog zakona o pobačaju, piše Vice. Vijest ne bi bila posebno šokantna da ova karipska država nije jedna od najrigoroznijih po pitanju zabrane abortusa. Naime, ondje je čak i samo spominjanje zahtjeva liječniku ilegalan čin.
U posljednje vrijeme u inače naglašeno katoličkoj zemlji počele su se okupljati male grupe hrabrih aktivista koji pokaj cesta i autoputeva nose natpise kao što je 'Bez religije u mojoj maternici!' Ipak, mali broj 'pro-choice' boraca bio je uglavnom u manjini i nisu imali širu podršku javnosti.
Prema važećem zakonu, pobačaj na Jamajci može rezultirati doživotnim zatvorom, a svatko tko daje savjet o pobačaju ili pomaže u postupku može se suočiti s do tri godine zatvora. Ovi se zakoni rijetko provode objašnjavaju aktivisti, ali stalni su izvor straha za one koji žele prekinuti neželjenu trudnoću. Tijekom posljednjih deset godina liječnici su sporadično uhićeni i poslani u zatvor zbog pobačaja.
Unatoč strahu od doživotnog zatvora, žene Na Jamajci se podvrgavaju otprilike 22.000 ilegalnih pobačaja godišnje, prema Institutu za istraživanje karipskih politika. Često završavaju trudnoću koristeći se tajnim mrežama kako bi se domogle tableta koje izazivaju abortus. Ne treba ni napominjati da je u takvim uvjetima zbog stalnog rizika kojem se izlažu svi uključeni postupak jako skup, a i nepotrebno stresan. Žene moraju pronaći nekoga tko prodaje tablete, izdvojiti devedeset dolara za lijek i potom podnijeti višednevnu bol kada počne dijelovati. Lijekovi kao što je Mispregol koriste se i u Europskoj Uniji, ali tada je žena u stanju mirovanja i odmara dok se ne oporavi. S druge strane, na Jamajki se sve to mora podnositi u tajnosti.
Ovo je najbolji način na koji se abortus provodi iako u otežanim okolnostima. Drugi primjeri su potpuno zastrašujući i krajnje opasni. Među ženama se pročulo da abortus izaziva pijenje Coca-Cole sa zahrđalim čavlom što očekivano može imati strašne posljedice za majku kao i za zametak. Ako zdravlje i prava žena nisu dovoljan razlog nekima, u izvješću se navodi kako se sve to odražava na državnu blagajnu.
Neuspjeli pobačaji i medicinske komplikacije koje iz toga proizlaze koštaju porezne obveznike milijune dolara godišnje. S obzirom na to da je do 43 posto komplikacija u ranoj trudnoći možda posljedica pokušaja abortusa, jamajčanski sustava javnog zdravtsva je sve opterećeniji.
No sada konačno nekoliko ministara u državnom parlamentu, potaknuti istraživanjima, razmišlja da se pitanje dekriminalizacije abortusa stavi na referendum ove godine. Ohrabreni su zasigurno nedavnim uspjehom regionalnog susjeda Argentine u legalizaciji pobačaja u prosincu 2020. godine.
Zakonodavci su se i ranije poigravali idejom dekriminalizacije, nedavno u 2019. godini, ali sve mjere do sada su propale. Prošle je godine rekordan broj žena izabran u parlament, u kojem sada čine 28 posto, zbog čega šansa za dekriminalizaciju prekida trudnoće možda dobiva sve veći zamah.