Povlaštene mirovine veće od pet tisuća kuna bruto porast će za 10 posto, odnosno ukinut će se smanjenja provedena 2014. godine.
Tu je informaciju u petak otkrio ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, objavivši da se u idućem razdoblju očekuje rast braniteljskih mirovina. No, da u igri za povećanje nisu samo branitelji, nego i bivši saborski zastupnici i članovi Vlade, suci Ustavnog suda, borci NOR-a, politički zatvorenici i bivši članovi HAZU koji su pravo na mirovinu ostvarili po posebnim uvjetima, potvrdio je Ivica Akmadža iz Uprave za pravne poslove Ministarstva branitelja.
On je istaknuo da će se mirovine, koje su 2014. zakonom umanjene za 10 posto, sada za isti iznos povećati. Tada je utvrđeno da se, nakon tri pozitivna kvartala rasta BDP-a od dva posto i u trenutku kada deficit državnog proračuna neće biti veći od 3 posto, ovo smanjenje - ukine. Jednako tako je prilično izvjesno da se mirovine iznad 3500 kuna, koje su smanjenje 2009. godine također za 10 posto, ovoga puta ipak neće povećavati.
- One se neće povećati jer zakon nije tako napisan - pojasnio je Akmadža, izrijekom potvrdivši da će povećanje obuhvatiti sve mirovine veće od pet tisuća kuna ostvarene po posebnim propisima.
Izjave ministra branitelja su nam neslužbeno potvrdili i u Vladi, što znači da će od 1. siječnja tih 13 kategorija primatelja povlaštenih mirovina dobiti veću penziju. U 2014. je to iznosilo oko 303 milijuna kuna, a u 2015. oko 320 milijuna kuna za oko 35 tisuća korisnika povlaštenih mirovina, a u Ministarstvu branitelja procjenuju da će se u 2018. samo za branitelje morati izdvojiti oko 327 milijuna kuna, dok će za ostale povlaštene mirovine porast iznositi oko 100 milijuna kuna.
Dakle, ukupni trošak porasta mirovina preko 5000 kuna bit će oko 430 milijuna kuna. Jer, od 177 tisuća ljudi koji primaju povlaštenu mirovinu (prema podacima HZMO-a za ožujak ove godine, dok je 2014. bilo 182 tisuće), oko jedne petine ih ima penziju veću od pet tisuća kuna bruto.
Povećanje se, dakle, odnosi na mirovine veće od pet tisuća kuna bruto za zastupnike u Hrvatskom saboru, predsjednika Republike, bivše političke zatvorenike, djelatne vojne osobe, policijske službenike i ovlaštene službene osoba pravosuđa, kao i radnike na poslovima razminiranja.
Jednako tako će mirovne porasti i onima koji su taj status ostvarili na temelju posebnog ugovora s BiH kojima je uređeno određivanje i ostvarivanje prava pripadnika HVO-a i članova njihovih obitelji, sudionika NOR-a od 6. travnja 1941. do 15. svibnja 1945., pripadnika Hrvatske domovinske vojske od 17. travnja 1941. do 15. svibnja 1945., pripadnika bivše JNA, bivših pripadnika MUP-a i pravosuđa, bivših članova Izvršnog vijeća Sabora, administrativno umirovljenih saveznih javnih službenika, hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji koje su ostvarene, odnosno određene prema Zakonu o mirovinskom osiguranju i koje su povećane prema Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji.
Uz to, povećanje mirovina će se odnositi i na osiguranike - članove posade broda koje se ostvaruju prema Pomorskom zakoniku, ali i na mirovine akademika, s tim da će se za njih povećanje (kao i prethodno smanjenje) provesti isključivo na dodatak mirovini, a ne na ukupnu svotu mirovine i dodatka.
Računica
625 milijuna kuna - ukupni trošak novog zakona
327 milijuna kuna - na povećanje mirovine branitelja za 10 posto za penzije preko bruto 5000 kuna
198milijuna kuna - druga prava branitelja
100milijuna kuna - dodatni 'kolateralni' trošak za ostale povlaštene mirovine