Otac troje djece, 33-godišnji muškarac s područja Našica preminuo je u četvrtak u KBC-u Osijek od posljedica uboda stršljena.
Muškarac je radio u šumi kada ga je ubolo nekoliko stršljena, a njegovi kolege su odmah pozvali Hitnu pomoć koja nije mogla doći do mjesta gdje su se nalazili pa su ga kolege nosili oko kilometar kroz šumu.
Odmah je bio smješten na jedinicu intenzivnog liječenja Klinike za neurologiju, jer su glavni simptomi bili u središnjem živčanom sustavu, ali stanje mu se drastično pogoršavalo.
Bio je priključen i na aparate za održavanje života, ali je unatoč svim naporima liječnika preminuo.
Imunolog dr. sc. Zlatko Trobonjača s Medicinskog fakulteta u Rijeci nam kaže da nije upoznat sa detaljima ovog nesretnog događaja, niti sa činjenicom jesu li kolege koji su pomagali ubodenome imali ikakvih lijekova pored sebe, tj. set za hitnu intervenciju te jesu li uopće znali je li pokojnik bio možda alergičan na ubode.
- Ako je čovjek zdrav i ako nije alergičan, onda otrov stršljena, odnosno njegovo toksičko djelovanje je preslabo da mu ozbiljno naudi osim u vidu male otekline ili peckanja.
Ubod stršljena se ne može mjeriti sa zmijskim ugrizom te je negdje u rangu uboda pčele ili ose.
Ali ako je čovjek prethodno imao neki ubod, onda se u njegovom tijelu mogao stvoriti veliki broj antitijela koja uzrokuju jaku sistemsku alergijsku reakciju.
Ta reakcija se manifestira stisnućem stabla bronhija (pa čovjek otežano diše), stisnućem glatkih mišića probavnog sustava (pa čovjek povraća) i naglim padom tlaka (zbog čega čovjek gubi svijest).
To se zove anafilaktička reakcija, a ako potraje može prijeći u anafilaktički cirkulacijski šok u kojem čovjek može umrijeti, kaže nam ovaj uvaženi imunolog.
- Ne možemo takvim alergičarima zabraniti odlazak ili rad u prirodi, ali je uvijek dobro da netko bude pored njih i sa sobom nosi set za antišok terapiju i za hitnu intervenciju.
Kada dođe do uboda, onda se ubodenome ne mogu davati nikakve krute tvari nego samo tekućina.
Dakle ne tablete, nego samo injekcije. U ovom slučaju to su tri injekcije koje mogu, ako se brzo reagira, spasiti čovjeku život. U pitanju su injekcije kortikosteroida, adrenalina i antihistaminika.
Ako je, kako je napisano u slučaju smrti pokojnog gospodina iz Našica, akcija spašavanja trajala sat vremena do trenutka dok su ga kolege predali Hitnoj pomoći, i ako se nije napravilo ovo što govorim, mislim da je čovjek imao vrlo male šanse da preživi.
Petnaest do dvadeset minuta je krajnji rok da se ubodenom pruži pomoć na način kako sam opisao jer ako se to ne učini, ubrzo dolazi do slabog protoka krvi kroz mozak i druga tkiva, što može uzrokovati ili teška oštećenja ili nažalost smrt.
Dr. Vikica Krolo, koja ima svoju ordinaciju opće medicine na splitskom Sućidru, kaže nam da se dosta susretala s ubodima stršljena kod svojih pacijenata, ali nije bilo većih zdravstvenih komplikacija, a pogotovo ne tragičnih ishoda.
Slaže se sa dr. Trobonjačom da je vrlo bitno je li pacijent kojeg je ubo stršljen alergičan ili nije na ubod, te je na sreću do sada svim pacijentima koji su kod nje dolazili zbog ovih uboda ishod liječenja bio uspješan, bez ikakvih posljedica.