Dok su plaće i mirovine hrvatskih građana i umirovljenika uglavnom zabetonirane na prošlogodišnjim iznosima, porast cijena u dućanima sve je veći.
Građani se dovijaju da spoje kraj s krajem, pri čemu najčešće posežu za za štednjom i za kupovinom na akcijama. Kada ni to nije dovoljno, neki putuju i preko granice.
Jedno od omiljenih odredišta za kupnju je Mađarska, gdje je forinta u godinu dana devalvirala 15 posto, a osim toga, mađarska vlada je napravila ono što hrvatska stalno izbjegava, zamrznula je cijene osnovnih prehrambenih namirnica.
Zbog toga litra mlijeka u Mađarskoj košta šest kuna, a jeftiniji su i mliječni proizvodi poput vrhnja, jogurta i slično. Kilogram šećera nešto je skuplji od četiri kune, a cijena brašna drži se ispod tri kune po kilogramu. I meso je jeftinije, kilogram purećeg filea košta 31 kunu po kilogramu.
Limenke piva od pola litre koštaju oko šest kuna, kilogram kave u zrnu je 60 kuna, a još su veće uštede uz učlanjenje u klubove trgovačkih centara, piše Klikni.hr.
‘Cijenama kao da je vrijeme stalo‘
Sve to veliki je mamac i za kupce sa sjevera Hrvatske.
"Moj je dojam da su u Mađarskoj cijene ostale iste kao prije, a u Hrvatskoj je sve skuplje. Više se iznenadim kad idem u šoping u Hrvatskoj nego u Mađarskoj", govori jedna bjelovarska obitelj koja često kupuje u Mađarskoj.
Puna kolica namirnica platili su nešto više od tisuću kuna, procjenjuju da bi iste te namirnice u Hrvatskoj platili 30-ak posto više. Prije šopinga proučili su kataloge preko interneta, usporedili cijene s hrvatskima i napravili konačan popis, piše Klikni.hr.
Nažalost dio Hrvatske koji je daleko od mađarske granice nema takve mogućnosti za šoping, a Bosna i Hercegovina više ne pruža tolike prilike za uštede. Da stvar bude gora, obala ima i najviše cijene i najviše troškove života. Oni koji ne žive od turizma mogu samo tužno primijetiti da Mađarska nema mora, ali ima dobre cijene.