Splićanka Nina Kuluz nepravomoćno je osuđena u Torinu na tri godine i četiri mjeseca zatvora zbog ilegalnog odvođenja sina Cesarea (8) iz Italije kada je imao godinu i pol dana. Osim bezuvjetne zatvorske kazne potpuno joj je oduzeta roditeljska skrb čime je izmjenjena prvotna odluka Obiteljskog suda o zajedničkom skrbništvu majke i oca nad dječakom.
Nakon odluke o krivnji sud u Torinu je prihvatio imovinsko-pravni zahtjev Alessandra Avenatija, oca dječaka te je Nini Kuluz naloženo da ga sa 50.000 eura mora obeštetiti za godine tijekom kojih nije znao gdje mu je sin s kojim se ona skrivala u Hrvatskoj i BiH.
Neuobičajeno visoka kazna za slučaj u kojem je majka optužena za otmicu djeteta uvjetovana je nizom okolnosti koje je sud cijenio kao otegotne u toj mjeri da je išao i iznad sankcije koju je predložilo talijansko tužiteljstvo.
Tužiteljica Barbara Badellino tražila je za optuženu Ninu Kuluz dvije godine zatvora koje je bila voljna preinačiti u uvjetnu kaznu ukoliko ona omogući predaju dječaka ocu. Prvi pokušaj vraćanja dječaka u Italiju bio je u Splitu krajem lipnja, ali ovrha djeteta nije provedena, formalno jer nije bilo sudskog tumača za talijanski, a stvarno jer je oko zgrade organiziran prosvjed protiv provođenja sudske odluke.
U predmetima gdje su roditelji optuženi za otmicu svog djeteta uobičajeno je da se ide na oslobađanje od krivnje ili u najgorem slučaju na uvjetnu kaznu. Međutim, preduvjet za takav razvoj događaja koji je povoljan za optuženog roditelja je da se u međuvremenu postigne sporazum s drugim roditeljem te da se surađuje sa stručnim službama i poštuju sudske odluke.
Kako u ovom slučaju nije do toga došlo i od 2012. godine egzistiraju pravomoćne odluke o zajedničkom skrbnišvu na adresi u Italiji te o povratku dječaka u državu rođenja koja koje se nikada nisu provela u stvarnosti, talijanski sud je išao na težu sankciju. Maksimalna kazna prema talijanskom zakonu je četiri godine zatvora, a sud je Ninu Kuluz kaznio sa 3 godine i 4 mjeseca.
Puno gora odluka je o oduzimanju zajedničkog skrbništva jer je do sada u slučaju da Cesare dođe u Italiju Nina Kuluz imala pravo doći s njim i biti s njim svaki dan uz pravo zajedničkog skrbništva s ocem, znači donošenja svih važnih odluka za dijete. Oduzimanjem skrbništva gubi roditeljsko pravo što se tiče talijanskog suda.
Treći dio presude odnosi se na plaćanje štete po imovinsko-pravnom zahtjevu koji je postavila Gabriella Vogliotti, odvjetnica koja zastupa prava Alessandra Avenatija i u kojem traži da Nina Kuluz plati 100.000 eura (750.152,761 kuna) odštete. Radi se o novcu koji bi bio za Cesarea i njegovog oca koji je prodao dio svog poslovanja da financira pravnu bitku i potragu za sinom. Sud je procijenio da je polovica te svote dostatna za naknadu štete.
StoryEditorOCM
ForumZAŠTO JE NINA KULUZ DOBILA TAKO VISOKU KAZNU?
Evo čime se sve Splićanka zamjerila talijanskom sudu toliko da ju je kaznio čak i strože nego je tužiteljstvo predlagalo
11. listopada 2017. - 11:03
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....