StoryEditorOCM
ForumRIJEČ MINISTRA

Beroš o građanima koji se ne žele cijepiti AstraZenecom: ‘Njih je između 25 i 30 posto. Postoje područja u Hrvatskoj gdje to nije problem‘

Piše Anita Belak Krile
8. travnja 2021. - 12:07

 Jučer smo u Hrvatskoj imali 1649 novih slučajeva COVID-a na 9466 testiranja, a danas 3217 novodijagnosticiranih na 11.216  testiranja. Iako je, dakle, bilo nešto više testiranja u odnosu na dan ranije, skok broja zaraženih je ogroman.

Prošlog četvrtka smo imali gotovo tisuću slučajeva manje. Tada je broj novozaraženih bio 2422.

Današnje brojke novozaraženih i testiranih govore da je udio oboljelih među testiranima čak 28 posto.

Premijer Andrej Plenković pozvao je stoga, građane da se pridržavaju propisanih mjera te poručio: 

"Važno je da ljudi razumiju da će na 45 zaraženih u Hrvatskoj, jedna preminuti u narednim tjednima. Nosite maske, provjetravajte prostorije, nemojte biti blizu ostalim ljudima. Nema te mjere koja je snažnija od osobne odgovornosti".

Ministar zdravstva Vili Beroš uoči sjednice Vlade izvijestio je o  jučerašnjem sastanku ministara zdravstva članica EU-a o cjepivu AstraZenece ne kojemu nije postignut zajednički dogovor.

Ponavlja kako u ovom trenutku nema dokaza zbog kojih bi se limitiralo cijepljenje AstraZenecom. Na sastanku je, tvrdi, naglašeno da je nužno zajednički i usuglašeno djelovati na razini EU-a da bi se izbjegla konfuzija među građanima koji su  istraumatizirani od svega.

Na pitanje o tome koliko ljudi u Hrvatskoj odbija cijepljenje AstraZenecom odgovorio je: "Između 25 i 30 posto. Postoje područja u Hrvatskoj gdje to nije problem".

Istaknuo je kako su neke zemlje uvele određene restrikcije, prva skupina primjenjuju ovo cjepivo na starijima od 55 godina, u drugoj primjenjuju na starijima od 60, a samo Finska ga primjenjuje na starijima od 65 godina.

"Mi svakodnevno uzimamo analgetike koji imaju nuspojave. Kolegica mi je danas ispričala da je najgoru reakciju imala na Aspirin. Cjepivo spašava živote. AstraZenecino cjepivo daleko smanjuje teške ishode ovog oboljenja", rekao je.

Poručio je kako HZJZ i HALMED pomno prate situaciju s nuspojavama i svaki slučaj i dalje će se detaljno procjenjivati.

"Cijepljenje spašava živote. AstraZenecino cjepivo daleko smanjuje teške ishode ovog oboljenja", dodao je Beroš. 

Ponovio je kako u Hrvastkoj ukupno naručeno najviše Pfizerovog cjepiva

"Svjesni smo problema oko AstraZenece i razmišljamo kako to riješiti", rekao je.  

Na pitanje hoće li se komunicirati s građanima i krenuti s posebnom kampanjom kako bi se vratilo povjerenje u AstraZenecu, odgovorio je: "Naravno. Potpuno je jasno da će se kampanja sad aktualizirati, kad budemo ulazili u treću fazu i cijepljenje mlađih ljudi. Činjenica je da je cijepljenje vrlo korisno".

"Kada se znanstveno utemelji da postoji određeni rizik u određenom spolu ili dobnoj skupini, onda se to komunicira, za sada toga nema. Mislim da moramo biti fleksibilni i zaštititi našu populaciju na najbolji mogući način. Naše je komunicirati i prilagođavati se. Ako stariji odbiju, naše je prilagoditi se tome", dodao je ministar žureći na sjednicu Vlade. 

O nestašici lijekova

"Oko lijekova ću vrlo kratko reći da se intenzivno radi na rješavanju tog problema. Moji državni tajnici i pomoćnici u Ministarstvu, kao i Vlada intenzivno radimo na rješavanju problema da bi hrvatski bolesnici imali dovoljno lijekova", odgovorio je na pitanje o krizi s veledrogerijama. 

Zbog duga prema veledrogerijama, koji se popeo na 28 milijuna kuna, bolnici u Zaboku obustavljena je isporuka lijekova.

"Prošli tjedan smo komunicirali, prema svim bolnicama je išao dopis da im je omogućena direktna nabavka posebno onkoloških lijekova, ta mogućnost im svima stoji na raspolaganju. To nema veze s bolničkim limitima, svim ravnateljima stoji ta mogućnost na raspolaganju. Ravnatelji su mi istakli određene probleme, no u ovom trenutku nema životno ugroženih", rekao je Beroš.

25. travanj 2024 02:16