Na zadarsku premijeru dokumentarnog filma "ULIČNE SVJETILJKE" Ane Mušnjak i Jelene Šindije, koja će se održati u Kneževoj palači 5.12. u 19 sati.
Film je nastao u produkciji Franjevačkog svjetovnog reda, Mjesno bratstvo Trsat povodom obilježavanja 15. obljetnice izlaska istoimenog časopisa za beskućnike i srodne društvene teme.
Na premijeri će nazočiti:
- prodavači "Uličnih svjetiljki"
- glavna urednica Dunja Osojnak Marinović
- redateljica Ana Mušnjak
Nakon projekcije, posjetitelji će imati priliku razgovarati s prodavačima časopisa i pobliže se upoznati s cijelim projektom.
Film je pretpremijeru imao u ožujku u riječkoj Gradskoj vijećnici te premijeru u svibnju u riječkom Art kinu.
Također je prikazan na Liburnija Film Festivala u kolovozu.
O časopisu
"Ulične svjetiljke“, prvi je hrvatski časopis o beskućništvu i srodnim društvenim temama.
Pokrenuo ga je Franjevački svjetovni red Mjesnog bratstva Trsat 2008. godine na inicijativu Siniše Pucića, tadašnjeg novinara Novog lista, a danas fratra i svećenika. Časopis je član Međunarodne mreže uličnih novina (INSP), a prodaju ga beskućnici po cijeni od 1,3 eura.
Polovica tog iznosa pripada prodavaču, a polovica pokriva trošak tiska sljedećeg broja.
Časopis na ulici prodaju beskućnici i ljudi u riziku od beskućništva u pet hrvatskih gradova: Rijeci, Zagrebu, Zadru, Puli i Varaždinu.
O filmu
Dokumentarni film "Ulične svjetiljke" donosi potresnu i inspirativnu priču o istoimenom prvom hrvatskom časopisu o beskućništvu i srodnim društvenim temama koji je osnovan 2008. godine u Rijeci. Kroz osobne sudbine prodavača, ovaj dokumentarac prikazuje njihove jedinstvene živote, ali opet slične u borbi za dostojanstvo i prepoznatljivost odražavajući duh i izazove suvremenog društva.
Časopis "Ulične svjetiljke" ne samo da im pruža neophodnu financijsku podršku već ih i emancipira, dajući im platformu kroz koju se mogu izraziti. Stojeći mirno uz prometne gradske ulice, oni nisu samo prodavači; oni su svjetionici nade za mnoge koji su socijalno isključeni.
Sniman je u Rijeci, Zagrebu i Rimu krajem 2023. i početkom 2024. godine. Traje 28 minuta. Autorski je rad Ane Mušnjak i Jelene Šindije.