S početkom drugog polugodišta, osnovne i srednje škole diljem Hrvatske uvele su niz novih mjera s ciljem zaštite učenika i djelatnika. Novi protokol o kontroli ulaska i izlaska donijelo je Ministarstvo obrazovanja nakon tragičnog napada u osnovnoj školi u Prečkom.
Zatvorena vrata, kontrolirani ulazi i stroži nadzor samo su dio novog sustava osmišljenog kako bi se spriječile nepoželjne situacije. Jedna od ključnih promjena odnosi se na zaključavanje ulaza. Vrata škola bit će zaključana tijekom cijelog radnog vremena, osim u vremenskim intervalima kada učenici dolaze i odlaze s nastave. Dežurni djelatnici pratit će ulaze, a svako neuobičajeno ponašanje odmah će prijaviti ravnatelju ili policiji.
Roditelji i posjetitelji više neće moći ulaziti u škole bez prethodne najave ili poziva. Njihov identitet provjeravat će se dokumentom s fotografijom, a odbijanje provjere automatski znači zabranu ulaska. Osim toga, svi posjetitelji bit će evidentirani i tijekom boravka u školi morat će biti u pratnji školskog djelatnika.
- Mi tako funkcioniramo odavno - rekao je Ante Barač, ravnatelj OŠ Petra Preradovića, dodavši kako portir, odnosno zaštitar, u toj školi radi već 20 godina.
- S obzirom na to da je 90 posto mjera koje traži Ministarstvo ovim protokolom već u primjeni kod nas, nismo morali raditi na velikim promjenama. Novost je zaključavanje stražnjeg ulaza škole, koji su ranije koristili najmlađi učenici za odlazak na odmor. Svi sada koriste glavna vrata - rekao je.
Vrata njihove škole zaključavaju se točno u 8 sati, a nakon toga nitko ne može ući bez prethodne najave i identifikacije osobnom iskaznicom. Barać ističe kako učitelji dežuraju na hodnicima i u dvorištu škole za vrijeme velikih odmora.
- Prema novim pravilima, djeca ne bi trebala napuštati školsko dvorište, ali to je ipak nešto teže kontrolirati. Nakon velikog odmora, škola se ponovno zaključava sve do posljednjeg sata nastave. Roditelji, čija su djeca u produženom boravku, moraju najaviti svoj dolazak po dijete, a učitelj ga onda ispraća pred ulaz. Nama je lakše sve organizirati jer radimo u jednoj smjeni - objašnjava ravnatelj.
Ipak, Barać ističe da je najvažnije zadržati osjećaj sigurnosti kod djece.
- Djeci se ovim mjerama ne smije usađivati strah! Škole su mjesto gdje se trebaju osjećati sigurno. Vjerujem kako je ovo bio izolirani incident koji se neće ponoviti u idućih 50 godina - naglasio je Barač, dodavši kako je ključno raditi na sustavu vrijednosti.
- Svi pričaju o pravima: pravima djece, pravima roditelja... A gdje su obveze? Vrijeme je da se pažnja posveti pravilnom odgoju djece kako bi izrasli u odgovorne ljude s pravim vrijednostima koje će onda oni kasnije prenositi na svoju djecu. Onda će, nadam se, ovakve mjere biti tek dio prošlosti - zaključio je.
Njegov stav dijeli i ravnatelj srednje Pomorske škole, Marin Perinić, koji naglašava važnost razgovora o mentalnom zdravlju i – rada na njemu.
- Ipak, takve se stvari rješavaju na državnoj razini jer naši osnivači, kao što su Grad ili Županija, ne mogu sami. No, pohvalno je što je povjerenstvo koje je sastavljalo taj novi Pravilnik uključilo dugoročnu mjeru povećanja broja psihologa u školama. Ja ću osobno tražit zapošljavanje stručnog suradnika psihologa već ove godine - rekao je Perinić.
Na pitanje jesu li učenici spremni razgovarati o mentalnom zdravlju, Perinić odgovara kako se primjećuje napredak.
- Posljednjih pet godina učenici su puno otvoreniji i lakše razgovaraju o osjećajima. Mislim da su na tu promjenu pozitivno utjecale i društvene mreže, gdje se o mentalnom zdravlju govori na njima blizak, zanimljiv način - pojasnio je Perinić.
Dodao je također kako je njegova škola već prije ljeta i prije ovog nedavnog tužnog incidenta naručila nova sigurnosna vrata za svojih čak šest ulaza.
- Imat ćemo video-parlafone i elektro-brave koje se otvaraju uz pomoć kartice, šifre ili pritiskom na gumb iznutra. Imamo sreće što u jednoj smjeni imamo dvije spremačice i jednog domara pa se oni izmjenjuju na dežurstvima. Neke škole nisu te sreće, a da bi zaposlili novi kadar, odnosno tehničko osoblje, moraju imati određen broj kvadrata. Mislim da to nije u redu...- istaknuo je Perinić.
Novi pravilnik Ministarstva predviđa i mogućnost pregleda torbi, odjeće i drugih predmeta prilikom ulaska u školu ili tijekom nastave. Dežurni djelatnici imat će ovlasti oduzeti opasne predmete te o tome obavijestiti nadležne institucije. Također, svaka škola oformit će sigurnosni tim koji će pratiti primjenu mjera i surađivati s policijom.
Iako dio roditelja pozdravlja mjere, neki ih smatraju pretjeranima.
Stručnjaci ističu kako će uspjeh ovisiti o njihovoj provedbi. Ostaje za vidjeti hoće li škole s ovim novim sustavom postati sigurnija mjesta za djecu i djelatnike...
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....