StoryEditorOCM
4 kantunaUSPJEŠNO PROVEDENA AKCIJA "SIGURNA PLOVIDBA 2019"

Najviše pregleda obavljeno na zadarskom području: 77 zapisnika i 26 prekršaja

Piše M.K.
1. kolovoza 2019. - 11:16
kapetanija9-100817b

 

Akcija koordiniranoga pojačanog nadzora sigurnosti plovidbe naziva „Sigurna plovidba 2019“ provedena je od svih osam lučkih kapetanija i pripadajuće 72 ispostave u suradnji sa Službom za nadzor i upravljanje pomorskim prometom (VTS), koja je pružila podršku u dojavama o uočenim područjima pojačanog prometa plovila, prekršajima u plovidbi i sl.

Akcija je započela jučer, 31. srpnja u 10 sati ujutro u nazočnosti državnog tajnika za more, Josipa Bilavera, koji je Akciju pratio u dubrovačkom akvatoriju te pomoćnika ministra, kap. Siniše Orlića, koji je pratio rad službenika Uprave sigurnosti plovidbe u istarskom akvatoriju.

Angažirani djelatnici, točnije njih 101, u svih osam područja nadzora sigurnosti plovidbe, u 19 sati prijavili su uspješan završetak Akcije prilikom koje nije zabilježen niti jedan teži slučaj nesreće ili nezgode na moru.

U sklopu Akcije obavljeno je ukupno 398 pregleda različitih kategorija plovila, pri čemu su utvrđena 142 prekršaja naplaćena u ukupnom iznosu od 260.219 kuna, dok su za brojne uočene manje nedostatke u vidu manjkavosti brodske opreme voditeljima plovila izrečene opomene te im je ukazano na važnost pridržavanja svih sigurnosnih propisa tijekom plovidbe, ali i obveza tehničke opremljenosti i ispravnosti njihovih plovila, radi osiguranja opće sigurnosti svih sudionika u pomorskome prometu.

Budući da tijekom sezone hrvatskim morem u prosjeku plovi oko 170 tisuća charter plovila, 30 tisuća sportskih i rekreativnih plovila, a jadranske luke bilježe preko 750.000 uplovljavanja i isplovljavanja (povećanje od 10% na godišnjoj razini), djelatnici kapetanija i ispostava u ovogodišnjoj koordiniranoj akciji prvenstveno su djelovali s ciljem da kod sudionika u prometu postignu određene pozitivne pomake, u tri bitne točke: edukativno, u smislu razvoja kulture sigurnosti plovidbe u Republici Hrvatskoj; preventivno, kako bi se brojnost pomorskih nesreća i nezgoda svela na što je manji mogući broj, čime bi se postigli pozitivni učinci u ostvarenju prioritetnog cilja, zaštite ljudskih života, morskog okoliša i imovine na moru; represivno, u slučajevima grubih ili opetovanih kršenja propisa, kada se bez iznimke izriču Zakonom propisane kazne prema prekršiteljima.

- Ističemo kako je najčešći, te ujedno i najopasniji prekršaj na moru, glisiranje unutar 300 metara od obale, odnosno, prekoračenje najviše dopuštene brzine plovidbe, što je iznimno opasna radnja za kupače ali i sve ostale sudionike u pomorskom prometu, budući da je u uskom obalnom pojasu povećana brojnost plovila kako u pokretu tako i na sidru, pri čemu se plovilima vrlo teško manevrira jer im je potreban znatno veći kut skretanja i zaustavljanja. Takvo ponašanje, nažalost, ponekad rezultira sudarima plovila i naletima na kupače sa tragičnim posljedicama, stoga se gliserašima u nedopuštenim zonama izriču najviše zakonom dopuštene novčane kazne bez prethodne opomene - stoji u priopćenju Ministarstva.

Uz glisiranje blizu obale kao drugi najčešći prekršaj evidentirana je nepotpuna dokumentacija vlasnika plovila, dok se još uvijek u manjem broju bilježe prekršaji i propusti u vidu prekrcanosti plovila, manjkavosti brodske opreme ili nepoznavanje osnovnih propisa i normi u plovidbi morem.

Upravo kako bi sudionicima u pomorskom prometu ukazalo na sve opasnosti koje proizlaze iz neodgovornog ponašanja na moru, Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture, zajedno sa svojim službama, kontinuirano ulaže u podizanje razine sigurnosti plovidbe na morskim i unutarnjim plovnim putevima, posebno kroz unaprjeđenje pružanja javnih usluga sigurne plovidbe i zaštite mora.

Ministarstvo također daje poseban značaj modernizaciji službe traganja i spašavanja na moru, kroz izgradnju i modernizaciju flote spasilačkih jedinica lučkih kapetanija. Tako je današnje sigurnosno stanje u pomorskom prometu znatno poboljšano u odnosu na prethodne godine, što je rezultat ulaganja u sustav sigurnosti plovidbe, redovitu edukaciju kadrova, kao i u poboljšanje i unaprjeđenje tehničke opremljenosti, u smislu osiguravanja preduvjeta stalne nazočnosti plovila Lučkih kapetanija u područjima nadzora sigurnosti plovidbe.

Stoga, Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture ovom uspješnom provedenom akcijom 'Sigurna plovidba 2019' upućuje nekoliko ključnih poruka prema svim sudionicima u pomorskom prometu kako bi zaštitili vlastite, ali i živote ostalih sudionika u pomorskom prometu:

prije isplovljavanja i tijekom plovidbe nužno je pratiti redovita i izvanredna vremenska izviješća;

u slučaju nezgode na moru kontaktirati besplatan broj 195, hitne službe traganja i spašavanja na moru MRCC Rijeka;

ne upravljati plovilom pod utjecajem alkohola i drugih opijata,

ne udaljavati se plovilom od obale više nego li je konkretnom plovilu dopušteno,

ne prekrcavati plovilo iznad utvrđenog ograničenja po najvećem broju putnika,

prije isplovljenja provjerite stanje plovila i opreme, te potrebnu količinu goriva,

svi podaci bitni za sigurnu plovidbu i boravak na moru dostupni su 24 sata na dan, putem mobilne nIS aplikacije,

te konačno, nužno je poštivati uvjete na moru te paziti na osobnu sigurnost i sigurnost ostalih sudionika u plovidbi morem.

 

SIGURNA PLOVIDBA 2019

Lučke kapetanije

Broj inspekcijskih zapisnika

Broj zapisnika s nedostacima (prekršaji)

Naplaćeno kazni

Broj isplovljavanja

Sati u plovidbi

Broj uključenih djelatnika

PULA

39

19

57.100,00 kn

4

36

12

RIJEKA

58

19

33.532,00 kn

5

30

12

SENJ

42

14

23.900,00 kn

2

16

7

ZADAR

77

26

32.700,00 kn

7

45

19

ŠIBENIK

42

15

28.300,00 kn

4

24

14

SPLIT

70

28

65.600,00 kn

6

45

14

PLOČE

10

4

1.667,00 kn

1

9

3

DUBROVNIK

60

17

17.420,00 kn

4

23

20

UKUPNO

398

142

260.219,00 kn

33

228

101

 

25. prosinac 2024 07:27