Danas, u utorak, napunit će se točno 20 dana otkako su u općinskoj vijećnici u Svetom Filipu i Jakovu otvorene ponude za kupnju građevinskog zemljišta u zoni Rabatin.
Te parcele, čija se površina kreće od najmanjih 363 četvorna metra do najvećih 918 kvadrata, Općina Sveti Filip i Jakov dobila je na poklon od države, od Ministarstva državne imovine, i to kako bi tamo stambeno zbrinula mlade obitelji i pomogla im da ostanu na svojoj rodnoj grudi. Međutim, taj poklon vrijedan čak 36 milijuna kuna, koje je Općini osobno donio ministar Goran Marić, općinski načelnik Zoran Pelicarić je dva dana kasnije dao na licitaciju.
Rapisao je natječaj za prodaju tih parcela u kojima se mlade obitelji i stambeno zbrinjavanje niti jednom riječju ne spominju, a vlasnik parcele postaje onaj tko za nju najviše ponudi u odnosu na početnu cijenu od 482 kune po metru. Niti jedan drugi kriterij, poput onoga da živite u toj općini ili da nemate nekretninu, nije bilo potrebno zadovoljiti, jer takvih uvjeta nije ni bilo, a natječaj je trajao ekspresnih osam dana. Sve ovo izazvalo je revolt Filipjanaca i potvrdilo ono o čemu cijelo mjesto već mjesecima bruji: pod krinkom stambenog zbrinjavanja rasprodani su tereni na kojima će se, velikim dijelom, zapravo graditi apartmani, a mjesec dana prije nego je natječaj uopće rapisan, točno se znalo tko će i po kojoj cijeni kupiti koju parcelu. Tako među kupcima ima po nekoliko članove iste obitelji, ima furešta koji s ovom općinom nemaju nikakve veze, osim interesne, a onih koji će tamo izgraditi svoje prve domove u cijeloj je priči zapravo najmanje.
Ugovori sklopljeni
Nakon što smo o tome objavili priču, ministar Marić istog je dana poslao dopis načelniku Pelicariću u kojemu od njega traži hitno poništenje tog natječaja i raspisivanje novoga, s jasno definiranim kriterijima u kojima će prednost pri kupnji imati mladi ljudi iz te općine koji nisu stambeno zbrinuti. Međutim, u ovih 20 dana taj natječaj nije poništen, niti će biti, jer su ugovori s kupcima sklopljeni, parcele prodane, a neke se već i čiste kako bi se počelo s gradnjom. Ukratko, HDZ-ov načelnik Pelicarić na kraju nije poslušao stranačkog ministra Marića, a nije ni morao jer nigdje u ugovoru između Ministarstva i Općine nisu navedeni nikakvi kriteriji ili uvjeti pod kojima se državno zemljište darovano za plemenite svrhe poslije može prodavati. Država svoju imovinu nije zaštitila, Pelicarić je to iskoristio i nikome ništa jer – sve je po zakonu.
I dok priča iz Svetog Filipa i Jakova pokazuje jedan apsurd s darivanjem državne imovine jedinicama lokalne samouprave, nešto južnije događa se drugi, ponovno s istim likovima u glavnim ulogama. Ovoga su puta samo uloge obrnute: dok je Fipijancima država majka kojima im prepušta svoju zemlju za gradnju apartmana, Višanima je maćeha koja oduzima najvrjednije, od čije prodaje novac stavlja u vlastiti džep.
Naime, skupina građana iz grada Visa, predvođena nezavisnim vijećnikom u Gradskom vijeću Sinišom Brajčićem, traži od Vlade RH hitno poništenje odluke o prodaji “Češke vile”, bivše vojarne JNA. Sutra, kako su najavili, kreću u veliku javnu akciju kako bi se ovaj najvrjedniji i najperspektivniji razvojni prostor na području grada Visa vratio na upravljanje jedinici lokalne samouprave.
- Dok se Dubrovniku, Zadru, Splitu i drugim razvojno jačim sredinama "leva-leva" daruju državne nekretnine, osobito vojne nekretnine, Visu se oduzima "Češka vila" i prodaje za 32 milijuna kuna, umjesto da se darovnicom, kao i drugima, prenese u vlasništvo Grada Visa. A šlag na toj Vladinoj "razvojnoj torti" je što utrženi novac od prodaje treba završiti u državnom, a ne u gradskom proračunu! Tako ispada da se iste maćehinske ruke dižu protiv Grada Visa, i to na "otočnoj sjednici" Vlade na Hvaru, kako bi sredstvima od prodaje viške "Češke vile" zakrpali rupu, primjerice, darovnicu Općini Sveti Filip i Jakov. Nije dosta što smo 50 godina bivše države živjeli u zlatnoj krletci nasred mora, nego nam i ova sadašnja oduzima jedino vrijedno što imamo - poručuju revoltirani Višani.
Javni interes
Od resornog ministra Marića i Vlade traže da "ne skaču sami sebi u usta u izjavama kako jedinicama lokalne samouprave daruju državne nekretnine jer je upravo slučaj 'Češke vile' očiti primjer da tome nije tako".
Puno bolje rješenje je, drži Brajčić, da Grad Vis nakon darovnice raspiše međunarodni natječaj za korištenje vile, nikako za prodaju, i pri tome maksimalno zaštiti javni interes unutar cijelog prostora od nepunih 7,5 hektara koji uključuje pristup crkvici Sv. Jurja, gradskoj plaži Grandovac, spomen-groblju i cijelom pomorskom dobru. Sve u skladu s prostorno- planskom dokumentacijom Grada Visa koja za taj prostor određuje visoko vrijednu turističku namjenu.
“Češka vila” nalazi se na samom ulasku u Vški kanal, na području grada koji se naziva Grandovac, i sagrađena je na prijelazu između 19. i 20. stoljeća. Nakon Prvoga svjetskog rata objekt su kupile Čehoslovačke željeznice, po čemu je i dobila naziv, da bi nakon Drugog rata pa sve do 1992. godine u njoj bilo zapovjedništvo JNA. Nakon odlaska vojske, devastrirani objekt već godinama propada. Do sada je bilo raspisano nekoliko natječaja za koncesiju na rok od 50 godina, ali investitor nije pronađen, da bi Vlada u listopadu donijela odluku o prodaji po početnoj cijeni od 32,1 milijun kuna.
- To je sramotna i najžalosnija odluka Vlade za Grad Vis od 1990. godine. U svim pregovorima između lokalne viške vlasti i predstavnika države, upravo "Češka vila" je nebrojeno puta od strane Grada Visa isticana kao prvi razvojni prioritet. A ova odluka Vlade u prvom planu sigurno nije imala javni interes Višana. Zato tražimo da što prije opozovu svoju ishitrenu odluku, donesenu uz sekundiranje viškoga gradonačelnika, jer je natječaj još uvijek u tijeku pa njegovo ukidanje ne proizvodi pravne i stvarne posljedice - poručuju Višani, koji s nestrpljenjem čekaju iduću sjednicu Vlade na kojoj će jedna od tema biti upravo prodaja "Češke vile".
Obećali POS, a prodali zemlju
Otkako je otkriven skandal s prodajom državne zemlje u Svetom Filipu i
Jakovu, načelnik Pelicarić nedostupan je za medije. Ali zato je na
službenim stranicama Općine nedavno objavljen njegov dopis u kojemu
'zahvaljuje Vladi RH i Ministarstvu državne imovine na čelu s ministrom
Goranom Marićem, kao i Hrvatskom saboru, zbog osiguravanja zakonske
regulative kojom se rješavaju dosadašnje nelogičnosti koje su usporavale
razvoj lokalne zajednice prilikom izgradnje škola, vrtića, stambenih i
mješovitih građevinskih i poslovnih zona'.
Inače, nakon što smo upozorili kako su među prodanim parcelama na
Rabatinu i one gdje je trebao biti realiziran program POS-a, također
najavljen kada je ministar Marić darivao zemlju, iz Općine je naknadno
stigao poziv mladim obiteljima bez riješenog stana da se jave radi
pokretanja aktivnosti na projektu poticane stanogradnje.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....