Gradonačelnik Branko Dukić raspisao je natječaj za davanje u zakup poslovnih prostora na lokaciji Bedemi zadarskih pobuna 11, površine 382,54 kvadrata na dvije etažne jedinice (2 i 3) za djelatnost heritage boutique hotel s najmanje četiri zvjezdice.
Početna cijena je 12 eura po kvadratu, rok je pet godina, a iznos jamčevine 127 tisuća kuna. Prema uvjetima natječaja, poslovni prostor koji se nalazi u sklopu zaštićene povijesno–kulturne cjeline grada Zadra, daje se u zakup u viđenom stanju, bez prava na povrat uloženih sredstava. Izgrađeni objekt i ostala eventualna dodatna vrijednost poslovnog prostora nakon isteka zakupa vlasništvo su grada Zadra.
Javno otvaranje ponuda je 17. prosinca u 13 sati u Velikoj vjećnici.
U tom se prostoru prije nalazio Ured za obranu, a potom i sjedište Hrvatskih cesta u Zadru. U prizemlju je davno bio Studentski klub, nakon čega je prostor komercijaliziran i iznajmljen za ugostiteljsku namjenu. Hoće li se javiti na natječaj, stoga smo prvog pitali Hrvoja Petričića, poznatog gradskog ugostitelja, koji u prizemlju zgrade ima od Grada Zadra unajmljen prostor za restoran Atrij.
- Jesam, ja sam zainteresiran za najam tog prostora. Natječaj je javan, ne znam tko će se sve javiti, a mi smo zainteresirani. Poznato je da smo imali puno problema s prostorom Atrija u prizemlju, što nas je previše koštalo i novca i živaca i zdravlja. Javit ćemo se na natječaj pa što bude, s tim što je krov zgrade loš i treba se cijeli promijeniti, isto kao i instalacije, zapravo kompletno sve treba promijeniti, potpuno ogoliti zgradu iznutra i sve ponovno napraviti. Prema mojim izračunima, za radove je potrebno najmanje desetak milijuna kuna, bez da se naiđe na neke veće probleme. U tom bi slučaju sve skočilo još 4 do pet milijuna kuna, naravno pod uvjetom da se sve radi kvalitetno, u smjeru boutique hotela kojim bi Zadar u staroj gradskoj jezgri trebao ići. Problem je krov, zatim jedno dvorište koje se naslanja na zgradu... Ima dosta tih detalja za koje nisam prije znao, pa nam je i probijalo zbog toga dolje u Atrij. Dosta je tih negativnih elemenata koje bi trebalo riješiti da bi sve moglo funkcionirati jer će inače uvijek biti problema - kazao je Petričić.
Njegova je tvrtka i dalje ostala u najmu Atrija kojega još za sada neće otvarati dok ne vide ishod natječaja.
- Ako mi pobijedimo na natječaju, idemo automatski u izgradnju hotela, a ako ne, onda ćemo otvoriti Atrij kao kafić-restoran i raditi na taj način. Uspjeli smo riješiti sve probleme na koje smo naišli, od kanalizacije do drugih teškoća. Mislili smo da će ovaj natječaj i prije biti raspisan. Moglo bi se sada svega očekivati. Sam natječaj je vrlo jednostavan, tko se prijavi s najboljom ponudom, taj će dobiti, mislim da nema govora o nekom namještanju za bilo koga. Zainteresiranih ima, ali treba vidjeti tko će se javiti – istaknuo je Petričić.
Kako kaže, bilo je dosta onih koji su se propitkivali oko prostora, a treba tek vidjeti tko će se javiti na natječaj.
- Povratak kapitala u hotelsku industriju je od 15 godina prema gore. Neće tu biti iznimka niti ovaj hotel. Neće tu biti niti puno soba, 10 do 12 maksimalno u tih 380 kvadrata, ako će biti neki visoki nivo, a trebao bi. Vrt kojega smo spomenuli ne pripada toj zgradi, ali je potrebno iskopati teren, zaštiti sve, napraviti hidroizolaciju i vratiti opet u prvobitno stanje, što je opet trošak. Ali ako se to ne napravi, tko god ušao u to, imat će problema – kaže Petričić koji je imao negativna iskustva s prostorom u prizemlju.
Kad je konačno riješio problem kanalizacije, promočila mu je cijela kuhinja, pa je opet sve ispočetka morao sanirati. Najam za Atrij traje još pet godina, s tim što je do sada više vremena restoran bio zatvoren nego što je radio, zbog problema s poplavljivanjem.
- Da mi je to bio osnovni biznis, propao bi s Atrijem, ovako su mi drugi poslovi izvlačili tu situaciju. Teško je sada nabrojati što smo sve prošli s Atrijem, ali recimo da smo do sada više bili poplavljivani i u radovima, nego što smo radili. Mislim da cijena najma nije mala s obzirom na cijenu ulaganja jer će se u tom prostoru trebati dobro namučiti onaj tko uđe u njega. Rok od pet godina je logičan jer kako otkazati nekome to ne plaća najam, a onoga tko plaća uredno neće nitko izbaciti. Iskreno, volio bih da je u Zadru barem 30 hotela visoke kategorije, da ih je samo na Poluotoku 15-tak i to s pet zvjezdica, jer bi bila puno bolja turistička scena u Zadru, puno bolje bi i grad stajao prema turistima s većom platežnom moći, a sve bi to pokrenulo i sadržaje, odnosno pokrenula bi se ekomnomija čitavog grada i to više nitko ne bi mogao zaustaviti. Ako ostanemo samo na apartmanima i hostelima neće biti dobro – zaključio je Petričić.