Zadar je ostao bez pedijatara: posljednja pedijatrica koja je bila u sustavu Doma zdravlja, dr. Nevena Švorinić, dala je u ponedjeljak otkaz. Ona odlazi u privatnike, a prethodno je, 26. srpnja, iz istog razloga sporazumni raskid ugovora s Domom zdravlja napravila i pedijatrica dr. Tereza Tičić. Također, jedna od najpoznatijih zadarskih pedijatrica, dr. Martina Mikecin, od 1. listopada također će raditi samo privatno.
- Više nema pedijatara u Domu zdravlja. Samo privatnici s ugovornom obavezom – potvrdio nam je u utorak dr. Marko Kolega, pročelnik Odjela za zdravstvo Zadarske županije.
Točnije, u sustavu Doma zdravlja ostao je jedan pedijatar, ali je 80-godišnjak: dr. Damir Letinić ima odobrenje za rad Hrvatske liječničke komore i na glasu je kao „vitalan i motiviran za rad.“
Primarna pedijatrijska zaštita u Zadru se „slomila“ – dr. Silvana Bakmaz odlazi u mirovinu, a preostali pedijatri već su otišli u privatnike.
Dogodit će se, najavljuju iz zadarske Opće bolnice, još nešto: hitni pedijatrijski prijem u bolnici, gdje su liječnici već sada preopterećeni, bit će doslovno zatrpan. Tamo će odlaziti oni koji ne mogu plaćati privatne pedijatre, pa će i „obične“ preglede ostavljati za večer i odlaziti na hitni pedijatrijski prijem u bolnicu.
U Zadru je stanje od ponedjeljka doslovno alarmantno. Iako smo pričali s nekoliko pedijatara, nitko imenom i prezimenom ne želi javno istupati. Javna je tajna da je „okidač“ za ovakvu pobunu pedijatara bila odluka pročelnika županijskog Odjela za zdravstvo dr. Marka Kolege da pedijatri iz primarne zdravstvene zaštite moraju, prema rasporedu, vikendom raditi i u bolnici kako bi pomogli kolegama.
- Mi padamo s nogu. Dnevno imamo po 70 do 100 djece, a tek nakon toga odgovaramo na još 50 mailova i poruka. Nekada mi radni dan traje 20 sati. I sad bismo još trebali vikendom raditi u bolnici? To ne dolazi u obzir – kazala nam je jedna zadarska pedijatrica koja prelazi u privatnike.
U bolnici, međutim, kao i u Zadarskoj županiji, imaju drugačiju računicu.
- Imam pristup podacima i vidim. Ne mogu se svi telefonski pozivi prikazivati kao liječnička konzultacija, kao ni izdavanje recepata – kaže pročelnik Kolega.
On je ogorčen reagiranjem pedijatara iz primarne zaštite koji su redom, nakon njegove odluke o dežurstvima vikendom u bolnici, redom otišli u privatnike.
- Ja nisam nerazuman. U primarnoj pedijatrijskoj zaštiti, prema mreži, mi bismo trebali imati 14 pedijatara, a imamo ih 9. Razumijem da imaju puno posla. Ali ne razumijem da je, za ne malu novčanu naknadu, teško pomoći kolegama pedijatrima u bolnici. A i to bi bilo privremeno. Njihova nekolegijalnost je neshvatljiva. Ako su svi otišli u privatnike zbog odluke o dežurstvu vikendom, ja zaista ne znam kako bih to komentirao – kazao nam je dr. Marko Kolega.
Ovakav stav pedijatri primarne zaštite dočekali su „na nož“, tvrde da oni nisu lijeni već premoreni.
U cijeloj priči na šteti su jedino djeca. Majke su očajne i šalju našoj redakciji najave organizacije velikog prosvjeda u Zadru. U Facebook grupi ‘Tate iz Zadra‘ o ovoj temi „vrije“, pa je jedan otac čak napisao da, ako sad ništa ne poduzmu, mogu ime grupe promijeniti u „P**ke iz Zadra.“
- Očigledno privatnici koncesionari zarađuju značajno više nego djelatnici Doma zdravlja – komentirao je pročelnik.
- Broj pedijatara u bolnici koji mogu dežurati u ovom trenutku je šest. To znači kako svaki od tih šest pedijatara mora dežurati pet puta mjesečno. Nemojte zaboraviti da za vrijeme dežurstva pedijatri pokrivaju bolničke krevete, tj. odjel, moraju biti nazočni na porodima, te odraditi hitni prijem u kojem bude 150 pacijenata, a preko ljeta i više. Preko 90 posto tih pacijenata ne trebaju dolaziti u bolnicu, već to može odraditi i pedijatar primarne zaštite. Da postoji dežurstvo pedijatara primarne zaštite oni bi se tamo i javljali, ali nažalost takvog dežurstva nema, odnosno ima ako pročelnik donese odluku o posebnom dežurstvu. Da sad objasnim o kakvom se dežurstvu radi. Radi se o dežurstvu subotom u trajanju od 14-20 sati i nedjeljom od 8-20 sati. Trebali su u dva mjeseca imati jedno dežurstvo subotom i jedno nedjeljom, s ciljem da pomognu svojim kolegama pedijatrima u bolnici za vrijeme ljeta. Čak smo to dežurstvo htjeli i dodatno platiti, te bi uz kompenzaciju od strane HZZO-a i županije taj iznos bio 1000 eura po dežurstvu – kazao je pročelnik za zdravstvo.
- Kolege pedijatri u bolnici su stvarno na izmaku snaga tijekom ljeta i ovo je bila ispomoć ograničenog trajanja. Koja je alternativa, da zatvorimo Odjel pedijatrije i radimo samo hitne prijeme? Znate koji je bio komentar liječnika primarne kad sam im rekao da je alternativa da se Odjel pedijatrije u zadarskoj bolnici ugasi? „Neka se ugasi, ionako tamo nitko ništa ne radi.“ Mene kao pročelnika bilo je sram koliko malo empatije i kolegijalnosti prema svojim kolegama postoji kod tih liječnika. Stoga sam, eto, donio tu odluku, jer sam smatrao da nije prihvatljivo da sekundarna zaštita preuzima veliki dio primarne zaštite, a da liječnici primarne zaštite u tome ne sudjeluju. Nemam ja ništa protiv primaraca niti sekundaraca, imam prijatelja i poznanika kod jednih i kod drugih, niti neke preferiram više od drugih. Ono što oni zovu „nametanje“ ja zovem obavljanje javne zdravstvene službe – zaključio je pročelnik za zdravstvo u Zadarskoj županiji dr. Marko Kolega.
Kako god da se priča okrene, kolaps je nastao. Najveći dio roditelja neće moći plaćati pedijatra u primarnoj zaštiti, a u sustavu ih Zadar više nema. Svaki pedijatar imao je između 1.100 i 1.500 upisane djece.