Idućeg tjedna trebali bi biti poznati prvi konkretni potezi skupine kineskih investitora, čiji je nositelj tvrtka Z-run, koja u zadarskom zaleđu želi pokrenuti industriju elektronike i robotike u partnerstvu sa lokalnim domaćim tvrtkama. Njihova ponuda, teška pola milijarde kuna, koja bi objedinila tri postojeće poslovne zone u zadarskom zaleđu - Crno, Zemunik i Poličnik- u novu ekonomsku zonu, predana je općinskim načelnicima krajem prošle godine.
U tih četiri mjeseca nije bilo konkretnih poteza s obje strane, sve do Poslovnog foruma zemalja srednje i istočne Europe i Kine, summita “Kina+16” koji se prije desetak dana održao u Dubrovniku. Organizator tog foruma, na kojemu se okupilo oko tisuću poduzetnika iz Kine i Europe, bilo je Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta u suradnji s Hrvatskom gospodarskom komorom, a summitom su predsjedavali hrvatski premijer Andrej Plenković i kineski Li Keqiang.
U sklopu te velike delegacije, u Hrvatskoj je boravila i poduzetnica i predsjednica pekinške kompanije Z-Run Well Ton Industry, Yu Jiang, koja stoji iza pisma namjere pokretanja velike ekonomske zone u zadarskom zaleđu. Međutim, u 12 dana boravka u Hrvatskoj Zadar nije posjetila, a mediji, koji su pratili svaki korak bogate kineske poduzetnice, najavljuju njezina ulaganja u Kumrovec, Krapinu i Veliku Goricu. Zašto je izostao najavljeni posjet u Zadar, pitali smo Marija Rendulića, predsjednika Kinesko-jugoistočnoeuropske poslovne asocijacije (CSEBA), udruge koja povezuje poslovne ljude iz Hrvatske i Kine i koja posreduje oko investiranja Z-runa u Zadru.
- Ovaj njezin posjet bio je koncentiran na ulaganja u kontinentalnom dijelu Hrvatske, što je i vidljivo iz ugovora i memoranduma suradnje koji su potpisani. Posjet Zadru ostavljen je za sredinu svibnja, kada bi trebale biti definirane i neke stvari oko Luke te ova investicija u poslovne zone. Međutim, prve konkretne korake, što je direktna posljedica dubrovačkom summita, trebali bi imati sredinom idućeg tjedna i to u vidu bankarskih jamstava s kineske strane. Time žele pokazai koliko je njihova namjera ozbiljna - kazao nam je u utorak Rendulić.
Na pitanje kako će zadarska investicija kapitalizirati summit i kako će se dogovori na vrhu odraziti na ovo potencijalno ulaganje koje bi zadarskoj regiji samo u prvoj fazi donijelo 500 milijuna kuna, Rendulić odgovara kako se veliki pomak već dogodio.
- Delegacija je pozvana na sastanak kod potpredsjednika Vlade i ministra graditeljstva Predraga Štromara, koji nam je ponudio svu potrebnu pomoć oko birokracije i eventulnih zapreka na koje naiđemo. Međutim, ne mogu reći da je do sada bilo problema, svu tehničku dokumentaciju vezano za zone od strane općina dobili smo u vrlo kratkom roku - kazao nam je Rendulić, dodajući kako je potpora ministarstva velika stvar u cijeloj priči.
U prvoj fazi, koju žele pokrenuti do kraja ove godine, Kinezi u u zadarskom zaleđu planiraju otvoriti pet tisuća radnih mjesta u sektoru elektronike, od sklopivih i satelitskih telefona do navigacije, te robotike. To bi radili u partnerstvu s domaćim tvrtkama, malim i srednjim poduzetnicima, s time da Kinezi nude pokrivanje kompletnog ulaganja i otvaranje proizvodnog sektora koji će potom dati u suvlasništvo lokalnim partnerima koji se bave tom djelatnošću. Domaće tvrtke dobivaju kapital i šansu za ulaganje, a kineski interes u ovoj priči jasan: roba proizvedena u Zadru je proizvod Europske unije i ne trpi carinu kao kad dolazi direktno iz Kine. Uz to, onim dijelom proizvodnje koji će se raditi u Hrvatskoj, zadovoljit će se propisani udio domaće proizvodnje koju mora imati svaki proizvod prilikom plasmana na tržište EU.