Trgovački sud u Zadru odbio je tužbu tvrtke Red White and Blue za ništetnost ugovora sklopljenog s Gradom Zadrom za zakup dva kata zgrade na Muraju gdje su još 2020. godine trebali urediti baštinski hotel u kategoriji četiri zvjezdice.
Prvostupanjsku presudu sutkinja Katarina Zdunić donijela je 21. prosinca prošle godine, a uz odbijenu tužbu za ništetnost ugovora, odbijen je i zahtjev da se ništetnim proglase i sve zadužnice koje je Grad Zadar naplatio na ime neplaćenog najma od tvrtke iz Turnja u vlasništvu Marka Kadije.
Kadija je podnio žalbu Viskom trgovačkom sudu u kojoj, među ostalim, tvrdi da sud nije odgovorio na ključnu tvrdnju iz tužbe, a to je da kategorija heritage boutique hotel, koja se navodi u natječajnoj dokumentaciji Grada Zadra, ne postoji i da je za tu nepostojeću kategoriju odnosno vrstu hotela, nemoguće ishoditi kategorizaciju, što provedbu ugovora o zakupu čini nemogućom.
U međuvremenu je Kadijina tvrtka došla pred stečaj jer joj je račun u blokadi skoro deset mjeseci. Blokirao ga je Grad Zadar na ime neplaćenog zakupa, a dug se do 16. listopada prošle godine popeo na 142.245 eura.
Podsjetimo, Kadija je na javnom natječaju Grada Zadra uzeo u zakup dva kata zgrade bivše zgrade „Predvojničke” ukupne površine od 382,54 kvadrata. Kadija se ugovorom od 17. siječnja 2020., neposredno prije uvođenja ograničenja zbog pandemije, obvezao da će svaki mjesec zakup plaćati 17 eura po četvornom metru, te da će zgradu privesti namjeni u roku šest mjeseci. Ugovor je potpisan na rok od pet godina, no Kadija još uvijek na Muraju nije otvorio hotel.
Naprotiv, zapeo je u sporenjima s Gradom Zadrom tvrdeći da mu ne žele dati suglasnost za građevinsku dozvolu kojom bi mogao provesti rekonstrukciju objekta u skladu s uvjetima natječaja.
Grad Zadar je pak stava da je objekt u zakupu mogao privesti traženoj namjeni, a suglasnost na građevinsku dozvolu mu nisu htjeli dati jer, tvrde, obuhvaća zemljište koje natječajem nije bilo predmet zakupa.
Kadija međutim napominje da je suglasnost Grada Zadra na građevinsku dozvolu bila nužna za sve preinake koje su u biti neophodne. Naime, prostor "Predvojničke” je bio poslovne namjene, a ne ugostiteljske, a za samu prenamjenu treba građevinska dozvola. Hotel, nadalje, zahtijeva ne jedan sanitarni čvor nego onoliko koliko soba ima, a tu je i uvjetu, u skladu s kategorizacijom, da su etaže spojene vertikalnim komunikacijama, točnije stubištem što postojeća dva kata nemaju. To sve govori, ističe Kadija, kako nije predan u zakup prostor utvrđen ugovorom niti natječajem.
Ocjenjujući sve dostavljene dokaze, sutkinja Zdunić je stala na stranu Grada Zadra zaključujući kako se nisu ispunili uvjeti za ništetnost ugovora, koja bi Kadiju oslobodila obveze plaćanja najamnine, već uvjeti za raskid ugovora, kojeg Kadija nije tražio. Kadija raskid ugovora nije tražio iz straha da bi tako izgubio dosadašnja ulaganja u zgradu na Muraju koja iznose nekoliko stotina tisuća eura. Štoviše, Kadija podsjeća da je rješenje sutkinje Novaković iz studenog 2022. odgodilo ovrhu po drugoj zadužnici uz obrazloženje, između ostalog, „da ovrhovoditelj nije mogao ignorirati činjenicu da ovršenik predmetni poslovni prostor nije doveden u funkciju u roku od 6 mjeseci zbog tehničkih poteškoća te da je s ovršenikom trebao pregovarati o izmijenjenim okolnostima.“ No Grad je povukao zadužnicu s naplate, čime više nije bilo predmeta za sudski postupak, da bi je nakon toga ponovno aktivirao izbjegavajući tako rješenje sutkinje Novaković, naglašava ovaj poduzetnik iz Turnja.
Najveća stavka u Kadijinom ulaganju u gradsku zgradu bila je kupovina tvrtke Ipse u čijem je dugogodišnjem najmu bio kafić Atrij. Kadija se na kupnju bivše tvrtke Hrvoja Petričića odlučio kako bi mogao zatražiti građevinsku dozvolu za rekonstrukciju zgrade jer se dozvola ne može izdati samo za dva kata već za cijelu zgradu, i to uz suglasnost vlasnika, odnosno Grada Zadra.
Vrijeme međutim prolazi, građevinska dozvola nije izdana, Kadiji stečaj visi nad glavom, ali on još uvijek ne želi odustati od dogovora s Gradom Zadrom oko realizacije projekta.
- Zadnji pokušaji našeg dogovora završili su prošlog ljeta. Obavili smo nekoliko sastanaka, ali od tada se više nismo sastajali. Očito se čekalo donošenje ove sudske odluke. Bio sam primoran pokrenuti tužbu jer mi je tvrtki prijetio stečaj. On još nije otvoren, ali mislim da moje financijsko iscrpljivanje i sudski postupci neće riješiti ovaj zajednički problem, nego dogovor. Zato predlažem da okrenemo novi list – kaže nam Kadija koji nije htio komentirati prvostupanjsku presudu.
- Žalbu smo podnijeli Visokom trgovačkom sudu kao drugostupanjskom tijelu na odlučivanje, ali svjesni činjenice da drugostupanjsko rješenje treba čekati više od godinu i dvije. To će otegnuti situaciju dodatno što nam nije cilj, ali drugog izbora u ovom trenutku nemam – dodaje Kadija i poručuje.
- Nije mi interes povlačiti se po sudovima, nego zaštiti svoje ulaganje i završiti preuzeti posao. Naplaćivanje najma bez rješenja problema niti nas, niti Grad ne vodi naprijed nego sve stoji na mjestu. Štoviše, ja odlazim u stečaj i uništen sam. Mislim da nema drugog rješenja od zajedničkog dogovora. Želimo da nam Grad Zadar da priliku da ono na što se obvezali pretvorimo u djelo. To se može aneksom ugovora koji podrazumijeva sve tehničke poteškoće, no najvažnija i nepremostiva, upravo ona koja bi bilo koga stavila u našu poziciju, je nužnost građevinske dozvole. Naime, taj prostor je poslovno-uredske namjene, a ne ugostiteljske što je uvjet za ishođenje rješenja od ministarstva za hotel. Znači, ponavljam, za prenamjenu je nužno izdavanje građevinske dozvole za rekonstrukciju građevine i za to imamo mišljenje Ministarstva turizma i sporta, tijela koje izdaje upravo takva rješenja.
Mi smo projekt napravili, ali suglasnost nismo nikad dobili. Spremni smo učiniti sve izmjene projekta da bi dobili suglasnost te time ishodili građevinsku dozvolu, ali te uvjete nam mora Grad dati. Isto tako potrebno je provjeriti mogućnost ishođenja kategorizacije iz natječaja "boutique heritage četiri zvjezdice“ što je prema našim saznanjima nemoguće – naglašava vlasnik tvrtke Red White and Blue.
Ugovor o zakupu zgrade na Muraju istječe početkom 2025., što znači da Kadija ima još godinu dana da izvrši preuzete obveze. Do tada teško da će biti riješena žalba na Viskom trgovačkom sudu za ništetnost ugovora, a Kadijina tvrtka u međuvremenu bi lako mogla otkliziti u stečaj. Jedno od mogućih rješenja je raskid postojećeg ugovora i raspisivanje novog natječaja, po novim uvjetima. Novi natječaj međutim otvara mogućnost ulaska novog igrača u projekt koji bi, hipotetski, mogao dobiti natječaj i "prisvojiti" Kadijina dosadašnja ulaganja koja Grad Zadar, sukladno važećem ugovoru, nije dužan Kadiji nadoknaditi. Kadija zato ne želi ići u raskid nego traži aneks ugovora, no Grad Zadar predmnijeva da bi time moguće ušao u zakonski "sivu zonu"...
Kako bilo, peta godina prolazi, a gordijski čvor na Muraju stoji i dalje čvrsto zavezan. Šanse da će gradska imovina do isteka ugovora biti privedena željenoj svrsi, a grad dobiti novi hotel u povijesnoj jezgri, nažalost su minimalne.