Dok Zadrani još uvijek ne znaju hoće li im se i kada na Citadeli vratiti ljetno kino, u Biogradu su se dobrano zahuktali radovi na rekonstrukciji jedne od najstarijih ljetnih pozornica na istočnoj obali Jadrana. Izvođač iz zagrebačke tvrtke Eding radove je počeo u listopadu prošle godine, dosad je uklonio sve stare i dotrajale dijelove nekadašnjeg Ljetnog kina u ulici Marina Držića - gledalište, pozornicu i popratne sadržaje - tako da je rušenje preživio samo veliki betonski ekran za projekciju filmova. Na njihovo mjesto ubrzo će doći novo gledalište s 500 udobnih sjedišta i fiksnom nadstrešnicom te novi prostori za kinooperatera, garderoba za izvođače, sanitarni čvor, blagajna i ugostiteljski objekt. Ukupna vrijednost investicije, građevinski radovi plus opremanje, je 4,8 milijuna kuna plus PDV (oko 6 milijuna kuna ukupno), a sve se financira iz gradskog proračuna.
- Biograd je ljetno kino dobio 1970. godine, samo koju godinu nakon Opatije i Dubrovnika, kao jedan od tada najnaprednijih turističkim mjesta u Dalmaciji. Praktički sve do prošle godine kino je radilo svakog ljeta, a u njemu su se, osim filmskih predstava, održavali koncerti, kazališne predstave i svakovrsni drugi javni programi. Kino je vremenom propadalo, ulagalo se minimalno u održavanje, i sada ga je trebalo temeljito obnoviti. Obnovom ljetnog kina, dobit ćemo novi kvalitetan javni sadržaj za sve naše građane, ali i za naše goste preko ljeta, poglavito za romantične filmoljupce koji vole tradiciju gledanja filmova pod zvijezdama – kaže biogradski gradonačelnik Ivan Knez.
Na obnovu Ljetnog kina odlučili su se, ističe, jer su tako zahtijevali građani koji dobro pamte ulogu Ljetnog kina u životu grada. Bez njega ljeto u Biogradu ne bi bilo potpuno, što su svi osjetili prošlog ljeta kada ga ja pandemija koronavirusa prisilno zatvorila. U Ljetnom kinu su se najviše prikazivali filmovi, ali su se održavali i brojni drugi događaji bez kojih nije moguće zamisliti život jednog malog mediteranskog grada, od školskih priredbi do koncerata, od smotre KUD-ova i klapa do programa za djecu. Tako će biti i nakon što kino bude obnovljeno prema atraktivnom projektu poznatog zagrebačkog arhitektonskog studija Soda arhitekti.
- Troškovi izrade dokumentacije iznosili su oko 350 tisuća kuna. Polovicu tog iznosa osigurao je Grad Biograd, a drugu polovicu Ministarstvo turizma. Znam da će i ovaj projekt, kao i sve što zadnjih godina radimo u Biogradu, naići na svoje kritičare i osporavatelje. Ali kada bi se po njima mjerilo, u Biogradu se nikad ništa ne bi napravilo – kaže Knez, odgovarajući na prigovore iz redova oporbe da je cijena radova prenapuhana te da se gradski novac umjesto za Ljetno kino trebalo utrošiti na neke druge, prioritetnije sadržaje.
- Cijena radova je dobivena na javnom nadmetanju na kojem se javila samo jedna tvrtka i to za izvođenje građevinskih radova i opremanje kina, dakle za sjedalice, ozvučenje, rasvjetu i druge sadržaje koje će Ljetno kino imati. Kino ne radimo za nikog drugog nego za građane. Ono će u potpunosti biti javno i njime će upravljati gradska tvrtka koja je trenutno u osnivanju. Zvat će se Gnalić i na nju ćemo prebaciti organizaciju svih događanja u gradu, ne samo preko ljeta, nego tijekom cijele godine. Rješavamo njenu registraciju, a vršitelj dužnosti direktora bit će Lobel Krpina – otkriva gradonačelnik i dodaje da će nova gradska tvrtka među ostalim baviti i razvojem biciklističkih staza na području Biograda.
Biograd je, također za razliku od Zadra, prije nekoliko godina dobio novi digitalni filmski projektor od HAVC-a vrijedan 400 tisuća kuna tako da će u obnovljenom Ljetnom kinu biti moguće gledati tehnički najsuvremenije filmove. Radovi na rekonstrukciji za sada teku prema predviđenom planu, naglašava Knez, a cilj je izgradnju i opremanje kina završiti do kraja travnja kako bi 1. svibnja bio otvoren u sklopu tradicionalnog „Slovenskog tjedna”. Takvi su planovi, no dok su na snazi epidemijske mjere protiv korone, ništa ne može biti sto posto sigurno.