- Stvarno ne znam hoće li se itko javiti na natječaj. Država je odredila previsoku cijenu, toliko visoku da se ni trgovcima drogom i oružjem investicija ne bi isplatila – kaže Ivan Knez, gradonačelnik Biograda na Moru, komentirajući za Slobodnu Dalmaciju neočekivano visoku cijenu šumskog zemljišta u Biogradu kojeg je država stavila na prodaju sredinom prošlog mjeseca, samo nekoliko tjedana nakon što je ministar državne imovine Goran Marić održao u Biogradu sastanak s gradskom upravom i lokalnim poduzetnicima.
Jedna od tema sastanka bile su državne nekretnine na biogradskom području zbog kojih već godinama zapinje realizacija dvije privatne investicije teške preko 140 milijuna eura. Jedna je izgradnja 60 milijuna eura vrijednog doma umirovljenika sa 1000 kreveta, a druga 80 milijuna eura teški projekt izgradnje prvog golf igrališta u Dalmaciji.
Naime, Ministarstvo državne imovine na prodaju je stavilo 24.083 četvornih metara šume na predjelu Kumenat po cijeni od 25 milijuna 682 tisuće i 485 kuna, što je otprilike oko 134 eura za kvadratni metar. Cijelo se zemljište nalazi unutar građevinske zone s namjenom gradnje doma umirovljenika, za što je ozbiljan interes prije nekoliko godina iskazala jedna poslovna grupacija iz Švicarske.
Prema riječima gradonačelnika Kneza, potencijalni švicarski investitori gradili bi dom umirovljenika u kategoriji pet hotelskih zvjezdica, namijenjen umirovljenicima dubljeg džepa, prije svega iz Švicarske i skandinavskih zemalja, poput Norveške, Švedske i Finske. Mjesečna cijena smještaja u takvim objektima kreće se između tri i četiri tisuće eura, za što korisnici 365 dana u godini na raspolaganju imaju komforne sobe, bazene, saune, cjelodnevnu medicinsku skrb, stručnu njegu, barokomore, fitnes, rekreacijske i rehabilitacijske centre, restorane te druge sadržaje. Smještaj u takvim domovima rezervira se godinama prije gradnje, a zainteresirana švicarska grupacija slične domove već ima u Portugalu i Španjolskoj. Ovo bi im bila prva investicija u Hrvatskoj.
- Oko dijela tog zemljišta Grad Biograd i država su godinama vodili spor. Kad se pojavio potencijalni investitor, Gradsko vijeće je odlučili da sporni dio zemljišta pripadne državi, kako se ne bi zaustavljala investicija. Država je tada raspisala natječaj za koncesiju, a investitor je dobio lokacijsku dozvolu, No cijena koncesije je bila toliko visoka da se više isplatilo zemljište kupiti. Nakon sastanka s ministrom Marićem, država je donijela odluka o prodaji, ali cijena je stvarno previsoka – smatra Knez dodajući da država cijenu zemljišta donosi prema procjeni građevinskih vještaka koji "cijene određuju iz straha da im se ne bi prigovorilo da nekome pogoduju". Tako tjeraju potencijalne investitore, smatra Knez, ali i nerealno podižu vrijednost okolnog zemljišta, što stvara dodatni kaos na lokalnom tržištu nekretnina.
- Grad bi od jednog takvog projekta dobio desetak milijuna kuna komunalnog doprinosa, a dom bi zaposlio 300 ljudi različitih profila, od doktora i njegovatelja do konobara. Nije ni potrebno isticati što bi to značilo za jedan mali Biograd – naglašava Knez.
Projekt golf terena s pratećim smještanim kapacitetima jednako je zanimljiv slučaj. Od kada je zagrebačka tvrtka VMD promet u suvlasništvu Antuna Mikeca počela otkupljivati zemljište za taj projekt u zaleđu Biograda između Pakoštana i Vranskog jezera, prošlo je točno deset godina, a u međuvremenu su se izmijenile četiri hrvatske vlade. Mikec je čak imao izdanu lokacijsku dozvolu, ali je njen rok trajanja istekao jer nijedna vlada nije htjela donijeti odluku da mu oko 100 hektara krškog terena na kojem se nalazi i biogradska komunalna deponija dade u dugogodišnju koncesiju.
- Ne želim o tome više davati nikakve izjave. U iduća dva tjedna donijet ću definitivnu odluku hoću li sve ovo konačno prekinuti i napustiti, ili ne – kazao nam je Mikec u kratkom telefonskom razgovoru vidno isfrustriran činjenicom da još uvijek ne može krenuti u realizaciju projekta, iako je nedavno po drugi put dobio lokacijsku dozvolu.
Za pripremu projekta dosad je potrošio oko 22 milijuna kuna, najviše za otkup 40 hektara zemljišta od privatnih osoba. Na tim terenima gradilo bi se igralište s devete rupa i dio smještajnih kapaciteta. Još dva golf terena i hotel gradili bi se na 100 hektara zemljišta kojeg Mikec traži od države u koncesiju. Na dijelu tog zemljišta, poznatog kao Baštijunski brig, nalazi se gradska komunalna deponija koju je prilikom posjeta Biogradu obišao i ministar Marić zgrožen onim što je vidio.
- Država je bila ponudila jedan dio zemljišta u koncesiju za golf igralište, ali je cijena bila previsoka. Za teren s devet rupa tražila se godišnja naknda od 1,25 milijuna kuna. To je točno šest puta više nego u Njemačkoj! Više bi se isplatilo zemljište kupiti nego ga uzimati u takvu koncesiju – kaže naš sugovornik iz Biograda koji je htio ostati anoniman.
Prilikom odlaska iz Biograda ministar Marić je obećao skoro rješavanje oba biogradska problema. Ponude za kupnju zemljišta na Kumentu primaju se do 23. svibnja, dok natječaj za koncesiju zemljišta za golf terene tek čeka da bude raspisan...