Političko klatno agresivne i lažljive desnice, koje je iz Amerike diljem svijeta svojom pobjedom zanjihao Donald Trump, unosi šokantne promjene u mnoge sfere života, pa tako i na društvene mreže. Trump i njegov bogataški propagandist Elon Musk ne žele da im istina, zakoni, bonton ili obziri prema bilo kome (a kamoli prema slabima) zauzdavaju buduće postupke. Tome se sad ubrzano prilagođavaju svi u domeni ionako masovno poznatoj po nesmetanoj distribuciji laži, paranoja i teorija urota. I ono malo dosad postavljenih društvenih ograda ruši se pred snagom agresivnih i glupih centara svjetske moći.
Godinama je Mark Zuckerberg svoje društvene mreže pokušavao održati nadideološkima, iznad državnih i stranačkih politika. Metine vodeće aplikacije - Facebook, Instagram i WhatsApp - bile su gotovo države za sebe: imale su milijarde korisnika diljem svijeta, brojne oglašivače, prilagodljivu sadržajnu politiku s neujednačenim kriterijima za moderiranje sadržaja. Zuckerberg je izbjegavao bučne konflikte s političkim centrima i vladama, pa i onda kad su one zakonski od njega tražile da cenzurira nekorektne sadržaje.
No, ta vremena su očito prošla. Sad, uoči svečanog početka drugog Trumpova mandata, Mark Zuckerberg svoju kompaniju ubrzano prilagođava nadolazećem MAGA svijetu. Njegova Meta i dosad je bila tvrtka koja lako mijenja oblik, pa i ime, te koja ubrzano uvodi u primjenu svaki tehnološki trend zadnjih desetljeća: od kriptovaluta preko metaverzuma do umjetne inteligencije. Nitko ne zna ni približno odakle će Zuckerberg ući u sljedeću fazu rasta. No, svakako je očito da u međuvremenu ubrzano usvaja vrijednosti za koje misli da su mu potrebne za poslovno preživljavanje.
S promjenama u Meti počeo je još prije američkih izbora, kad je - imajući na pameti da mu je Trump još 2020. prijetio "doživotnom robijom" - počeo izdaleka oporavljati odnose s narančastim silnikom. Nakon što se sastao s Trumpom u Mar-a-Lagu kako bi izgladili ranije nesuglasice, očito je dobio konkretne naputke za tu zadaću. Prošloga tjedna šef globalne politike Zuckerbergove Mete Nick Clegg - inače bivši zamjenik britanskog premijera Davida Camerona - brzopotezno je smijenjen i zamijenjen Joelom Kaplanom, dugogodišnjim republikanskim operativcem koji je godinama bio Zuckerbergov "časnik za vezu" s trumpističkim krugovima. Odmah potom Zuckerberg je najavio imenovanje još triju novih članova glavnog upravljačkog odbora svojih tvrtki, među kojima je, kakve li slučajnosti, i Dan White, izvršni direktor Ultimate Fighting Championshipa i bliski prijatelj i politički saveznik Donalda Trumpa.
Već ovog utorka je prilagodljivi Zuckerberg - noseći na ruci sat vrijedan 900.000 dolara, u skladu s modom bogataškog političkog doba - u Instagram Reelu objavio da Meta mijenja svoj program za provjeru činjenica, prilagođavajući ga stilu platforme X Trumpova glavnog savjetnika Elona Muska. Zuckerbergova tvrtka ne krije da revidira svoja pravila kako bi dopustila otvorenije kritike određenih društvenih skupina, uključujući migrante i transrodne osobe, te radi dopuštanja korisnicima da vide više "građanskog sadržaja" u svojim feedovima, ma što to značilo. Zuckerbergov službeni razlog za ove promjene glasi kako je "Meta shvatila da su njezina stara pravila proizvodila previše cenzure i da bi se trebala vratiti svojim korijenima platforme za posve slobodno izražavanje".
Svima je jasno kako je posrijedi posve politički nadahnuta besmislica. Za početak: koji "korijeni" Zuckerbergove društvene mreže? Facebook je izvorno inspiriran popularnom web stranicom za studente Harvarda koja se od početka prilagođavala smjerovima dominantnih političkih vjetrova. Najraširenija teorija o stvarnim motivima promjena Marka Zuckerberga je da on iznova radi politički svrsishodnu stvar: dizajnira se kako bi se svidio nadolazećoj Trumpovoj administraciji, na istovjetan način na koji to čine i mnogi drugi tajkuni iz Silicijske doline, nadajući se da će dobiti bolje poslove za sebe dok je Trump u sedlu. Poznavatelji Zuckerbergova carstva iznutra govore i da se milijarderova osobna politika od 2020. oštro pomaknula udesno, te da je njegov skori zagrljaj s Trumpom moguće očekivati i iz njegova stvarnog ideološkog entuzijazma, no vjerojatno je posrijedi tek prigodna doktrina za pravdanje poslovnog oportunizma. Jer Mark Zuckerberg, za razliku od Elona Muska, nikad nije iznosio svoja nefiltrirana politička mišljenja više puta dnevno i pokušavao ideološki otvoreno djelovati. Moguće je da je ljut na mainstream medije i da ga kao multibogataša sve više ljuti lijevi pogled na svijet, no njegovo pretvaranje u Muska preko noći nije nimalo vjerodostojno.
Bez obzira na sve moguće uzroke, najavljene promjene predstavljaju najveće političko prestrojavanje Mete još od 2016., kad je odgovorila na širenje neobuzdanih dezinformacija na Facebooku i masovne kritike o svojoj dezinformacijskoj ulozi u prvoj izbornoj pobjedi Donalda Trumpa. Uveli su kakve-takve činjenične provjere. Sad bi popis ljudi koji bi se mogli naći povrijeđeni Metinim novim pravilima mogao biti pozamašan: migranti, transrodne osobe, žrtve online maltretiranja i uznemiravanja, mete budućih teorija zavjere u stilu QAnona, te svi korisnici Facebooka i Instagrama koji žele vidjeti pouzdane informacije kada se prijave, zaključuje New York Times.
No, najneočekivanija žrtva mogao bi biti sam Mark Zuckerberg, koji se uvijek trudio izbjeći da ga politički pritisci stjeraju u kut, a sad će mu se javno suditi temeljem spremnosti na predaju desnici u pitanjima govora. Možda će se dugoročno otkriti da njegovi novi saveznici na desnici od njega zapravo zahtijevaju više cenzure, samo u svoju korist, te da mu manje opraštaju pogreške nego što je ljevica bila spremna. Neki desničarski mediji već upozoravaju Trumpa i njegove saveznike da ne vjeruju Zuckerbergovoj promjeni stava. Obraz je gotovo već izgubio, a dobrobiti od prilagodbe Donaldu Trumpu možda se uopće neće ostvariti, barem onoliko koliko se on nada. Elon Musk, nije tajna, Zuckerberga odavno i dosta kronično ne podnosi.
S druge strane, promjene u nadzoru sadržaja na platformama Mete već su dovele ovu mutantsku tehnološku tvrtku u sukob sa zakonodavcima u EU-u i Ujedinjenom Kraljevstvu. Zastupnici u Bruxellesu i Londonu oštro su kritizirali odluku Marka Zuckerberga da ukine provjere činjenica u SAD-u za Facebook, Instagram i Threads, nazvavši je "prilično zastrašujućom".
Promjene Metinih globalnih pravila o sadržaju koji izaziva mržnju sada dopuštaju korisnicima da transrodne osobe nazivaju "to". U svojim pravilima izrijekom navode i: "Dopuštamo navode o mentalnim bolestima ili abnormalnostima kad se one temelje na spolu ili seksualnoj orijentaciji."
Europska komisija također je uzvratila na Zuckerbergovu izjavu u kojoj je Europu označio kao mjesto sa “sve većim brojem zakona koji institucionaliziraju cenzuru“, referirajući se na Zakon o digitalnim uslugama EU-a. Zuckerberg bi se otvaranjem vrata laganju i obmanjivanju na svojim društvenim mrežama možda mogao u budućnosti okoristiti kod Trumpa, no njegova Meta će se, ako to učini, sigurno suočiti s intenzivnim regulatornim nadzorom u Velikoj Britaniji i EU-u, pa možda i zabranama, procjenjuju analitičari.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....