StoryEditorOCM
Svijetnovi kongres

Parlamentarni izbori u utorak u SAD-u jednako važni kao predsjednički. I oni će biti napeti: ‘Može se dogoditi bilo što‘

Piše Hina
3. studenog 2024. - 07:22
Parlamentarni izbori nisu ništa manje važni od predsjedničke utrke jer Kongres definira i usvaja zakone koji utječu na živote ljudiAFP

Izvan Sjedinjenih Američkih Država izbori 5. studenog se često pojednostavljuju kao utrka za Bijelu kuću, no za Amerikance će sastav novog Kongresa biti jednako važan. I ti bi izbori mogli biti tijesni. 

O ishodu glasanja u stotinama izbornih jedinica u zemlji ovisi hoće li izabrani predsjednik moći provoditi svoj program uz podršku Kongresa ili će naići na otpor i pat-poziciju.

"Parlamentarni izbori nisu ništa manje važni od predsjedničke utrke jer Kongres definira i usvaja zakone koji utječu na živote ljudi", kazala je Corryn Freeman iz nacionalne organizacije "Future Coalition" koja potiče politički aktivizam mladih ljudi.

"Kongres daje ton u ključnim područjima poput zdravstva, obrazovanja i okoliša, često s bržim učinkom od predsjedničkih odluka", dodala je.

Američki Kongres, smješten na vošingtonskom Capitol Hillu, sastoji se od dvaju domova: Zastupničkog doma i Senata. Na izborima 5. studenoga će se odlučivati o svih 435 mjesta Zastupničkog doma te o 34 od sto senatskih mjesta. 

Pored svoje zakonodavne uloge, oba doma imaju utjecaj na vanjsku politiku, obranu, trgovinu i međunarodnu pomoć. Također, nadziru izvršnu i sudsku granu vlasti.

Težak zadatak

Na primjer, kada je republikanac Donald Trump bio u Bijeloj kući, Kongres ga je spriječio u namjeri da ukine program zdravstvenog osiguranja koji je stvorio njegov demokratski prethodnik Barack Obama ili da smanji proračun State Departmenta. 

Do izbora je ostalo tek nekoliko dana, a razlika između dviju stranaka je i dalje neznatna.

Stranke uživaju podjednaku podršku kada je riječ o izborima za Zastupnički dom dok bi republikanci tijesnom većinom mogli preuzeti Senat.

Demokrati, koji trenutno upravljaju Senatom zahvaljujući većini od jednog mandata, suočavaju se s izazovom da zadrže dvije trećine od 34 zastupnika koliko se bira u utorak.

Tri od tih zastupničkih mjesta su u saveznim državama koje su glasale za Trumpa na izborima 2016. i 2020.: West Virginiji (gdje će republikanci gotovo sigurno pobijediti), Montani i Ohiju, gdje imaju dobre izglede. Pobjede u tim državama bi Republikanskoj stranci osigurale kontrolu nad Senatom pod uvjetom da pritom zadrže svoje trenutne mandate.

No, demokrati se nadaju da će neutralizirati republikanske dobitke osvajanjem mandata u Floridi i Teksasu.

Demokratska stranka u Floridi računa na veliku izlaznost birača potaknutih referendumom o pobačaju 5. studenoga u trećoj najmnogoljudnijoj saveznoj državi u zemlji.

Trostruki pobjednici?

Još uvijek je moguće da demokrati osvoje Bijelu kuću, Zastupnički dom i Senat, no to nipošto nije najvjerojatniji ishod.

Izbori za Zastupnički dom, koji se održavaju svake dvije godine, smatraju se pouzdanijim pokazateljem javnog mnijenja od utrka za Senat s obzirom na činjenicu da se senatori biraju na šest godina.

Demokrati su prikupili više sredstava od republikanaca u utrci za Zastupnički dom, što im pruža priliku da otmu većinu republikancima, koji trenutno imaju 220 mandata.

Demokrati ističu činjenicu da je trenutni Zastupnički dom, obilježen sukobima i sporovima među samim republikancima, bio jedan od najmanje učinkovitih u američkoj povijesti. 

Prema Keithu Gaddieju, profesoru politologije na Teksaškom kršćanskom sveučilištu, "u stvarnosti se bilo što može dogoditi" 5. studenoga.

"Nećemo znati ništa odmah nakon izbora i neizbježnih pravnih izazova poslije njih", kazao je AFP.

"Izbori nisu odlučeni sve dok ne završi razdoblje njihova osporavanja".

 

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
09. siječanj 2025 01:14