StoryEditorOCM
Svijetistraga pokazala

Otkriveno odakle su rajčice koje lanci prodaju kao talijanske, ima ih i u Hrvatskoj: ‘Objesili su me na lance i tukli‘

Piše Dora Koretić/JL
2. siječnja 2025. - 21:42

Iako na konzervama često piše da su talijanske ili se Italija spominje barem negdje u opisu proizvoda, značajan dio rajčica u navodno talijanskim konzervama zapravo dolazi iz Kine, piše Jutarnji list. 

Prema istrazi BBC-ja, te rajčice uzgajaju se i beru u vrlo teškim uvjetima, često uz korištenje prisilne radne snage.

Analiza je uključivala ponudu konzerviranih rajčica u trgovinama diljem Velike Britanije, među kojima su Tesco, Lidl, Asda i slični, a od ukupno 64 proizvoda koji su ušli u istragu, za njih 17 se s visokom sigurnošću može reći da sadrže kineske rajčice, usprkos činjenici da se na ambalaži hvale talijanskim podrijetlom.

image
Cfoto/Nurphoto Via Afp

Recimo, Tesco prodaje proizvod koji se reklamira kao "Talijanski pire od rajčice", Asda ima dvostruki koncentrat na kojemu piše "pire od rajčica uzgojenih u Italiji", a Waitrose također na jednom proizvodu navodi kako je riječ o pireu od talijanskih rajčica.

Svi demantirali rezultate

No, testiranje koje je napravio BBC, tvrde, upućuje kako je riječ o rajčicama iz Kine, i to najvjerojatnije iz pokrajine Xinjiang, u kojoj na uzgoju rajčice radi prisilna radna snaga, uglavnom muslimanske manjine, za koje UN optužuje Kinu da ih izrabljuje.

Kina to naravno, piše BBC, demantira i kaže kako je riječ o normalnoj radnoj snazi, koja radi u normalnim uvjetima, a rezultate testiranja demantirali su i trgovački lanci koji takve proizvode drže na svojim policama.

Inače, Kina proizvodi trećinu svjetske proizvodnje rajčica, a regija Xinjiang ima idealnu klimu za uzgoj te kulture, a istodobno je to regija u kojoj Kina provodi program masovnog pritvora, i za koju borci za ljudska prava tvrde da se u njoj u kineskim tvornicama na prisilnom radu nalazi preko milijun Ujgura.

image
Gou Lifeng/Xinhua Via Afp

BBC je razgovarao s 14 osoba koje su potvrdile kako su svjedočile prisilnom radu na uzgoju rajčica tijekom posljednjih 16 godina, a ispričali su kako zatvorenici koji rade na njima moraju ispuniti dnevnu kvotu od 650 kilograma ubranih rajčica, u suprotnom ih kažnjavaju elektrošokovima.

Imao manjkavu dokumentaciju

Jedan im je ispričao kako je 2015. bio u jednom takvom pritvoru zbog manjkave dokumentacije te je redovito bio kažnjavan jer nije uspio dostići dnevnu kvotu.

"U mračnoj zatvorskoj ćeliji sa stropa su visjeli lanci. Tu su me objesili i rekli ‘Zašto ne možeš završiti posao?‘ Jako su me tukli po zadnjici, u rebra. Još uvijek imam tragove", kazao je jedan od svjedoka.

Primjer koncentrata iz rajčice koji se prodaje u Lidlu

BBC navodi kako je te navode jako teško službeno potvrditi, ali i kako su oni u korelaciji s UN-ovim izvješćem iz 2022. godine, u kojemu se opisuju torture kojima su zatvorenici podvrgnuti.

BBC također navodi kako većina rajčica iz te kineske regije na kraju, putujući kroz Kazahstan, Azerbajdžan i Gruziju, završi u Europi, a potom putuje za Italiju, a kao jedna od kompanija koja preuzima jako velik dio tih rajčica spominje se tvrtka Antonio Petti, koja je primila preko 36 milijuna tona paste od rajčice između 2020. i 2023. godine.

Grupacija Petti ima vlastite proizvode od rajčice, ali i prodaje rajčicu drugim europskim proizvođačima koji je onda brendiraju kao vlastiti proizvod.

image
Liu Jiwei/Xinhua Via Afp

Neki proizvodi dostupni i u Hrvatskoj

Istraga BBC-ja obuhvatila je 64 proizvoda koji se prodaju u Velikoj Britaniji i Njemačkoj te ih usporedila s rajčicama iz Kine i Italije, a među njima je bilo dosta proizvoda Petti grupacije. Podrijetlo rajčice analizirala je australska tvrtka Source Certain, koja je utvrdila da se kineske i talijanske rajčice prilično razlikuju, a na kraju su zaključili kako 17 od 64 proizvoda najvjerojatnije sadrži rajčice iz Kine, iako na ambalaži navode talijansko podrijetlo.

Neki od tih proizvoda dostupni su i u hrvatskim trgovinama, kao što je Baresa koncentrat od rajčice koji se prodaje u Lidlu.

Inače, u tvornici grupacije Petti još 2021. provodila se istraga zbog sumnje da koriste kineske rajčice i prodaju ih pod talijanske, no cijeli je slučaj na kraju završen nagodbom, a za potrebe istrage, i BBC se, koristeći lažnu izliku, uspio uvući u jednu od Pettijevih tvornica te razgovarati s nadležnima, koji su mu kazali kako je moguće koristiti i kinesku rajčicu za finalni proizvod, a skrivenom kamerom novinar je uspio snimiti bačve pirea od rajčice na kojima je pisalo "Xinjiang Guannong proizvodi od rajčice, datum proizvodnje 2023-08-20."

U službenom odgovoru, iz kompanije Petti kazali su kako više nemaju namjeru kupovati kineske rajčice te kako je ono što je bilo zatečeno u tvornici kupljeno od kineske tvrtke Bazhou Red Fruit, a za koju je BBC utvrdio da zapravo prodaje proizvode iz regije Xinjiang.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
03. siječanj 2025 11:00