StoryEditorOCM
Svijetopasna eskalacija

Kim Jong-un ne šalje Rusiji samo vojnike? ‘Radikalizirao se, Zapad podcjenjuje prijetnju‘; Cure nove informacije

Piše Antonija Handabaka/JL
30. listopada 2024. - 07:46

To je prvi korak prema svjetskom ratu - upozorio je nedavno ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski u iščekivanju dolaska sjevernokorejskih vojnika na ukrajinsko-rusku frontu. O tome se izvještava tjednima, no jučer su dolazak neprijateljskih vojnika dodatno potvrdili brojni svjetski čelnici, ponovivši upozorenja uoči ključnih predsjedničkih izbora u Sjedinjenim Državama da bi najveći sukob na europskom tlu od Drugog svjetskog rata uskoro mogao ući u novu, opasnu fazu, piše Jutarnji list.

"Zapad podcjenjuje opasnost koju predstavlja sjevernokorejska vojska", piše Gideon Rachman, glavni vanjskopolitički kolumnist Financial Timesa. Ta zemlja obično je predmet sprdnje u zapadnim krugovima, no Rachman podsjeća na članak dvojice američkih stručnjaka za Sjevernu Koreju Roberta Carlina i Siegfrieda Heckera iz siječnja ove godine u kojem zaključuju: "Sjeverna Koreja ima velik nuklearni arsenal... potencijalno 50 ili 60 nuklearnih bojevih glava... Kimove recentne izjave i potezi upućuju na potencijalno vojno rješenje korištenjem tog arsenala."

image
Str/afp/profimedia/Str/afp/profimedia

Rusija i Sjeverna Koreja potpisale su u lipnju sporazum o obrani. Sjeverna Koreja odbacila je u međuvremenu najave o približavanju Južnoj Koreji. "Kim Jong-un se radikalizirao, Zapad podcjenjuje prijetnju koju predstavlja", ističe Rachman.

Upozorenja su se čula i ranije, ali Pentagon je u ponedjeljak i službeno objavio da "Sjeverna Koreja šalje 10.000 vojnika na obuku i u borbu na strani Rusije". Pentagon je u ponedjeljak time ažurirao ranije procjene Bijele kuće o 3000 vojnika, iako se broj od 10.000 spominje od samog starta. Južnokorejska nacionalna obavještajna služba sada prati mogućnost da se "nešto sjevernokorejskog vojnog osoblja, uključujući i visokorangirane vojne dužnosnike, rasporedi na prvu liniju bojišnice". Objavili su to južnokorejski parlamentarci Lee Seong-kweun i Park Sun-won, nakon brifinga obavještajne službe svoje zemlje, piše The Guardian i nastavlja:

image
Str/Afp


Zastupnici su rekli i da Rusi uče sjevernokorejske vojnike ruskom jeziku, točnije naredbama poput "pucaj" i "na položaj". Međutim, čini se da jezična barijera stvara probleme i da postoje poteškoće u komunikaciji. Osim toga, Sjeverna Koreja podigla je sigurnosne mjere oko zaštite vođe zemlje Kim Jong-una. Uvedene su i mjere dodatne cenzure kojima je cilj zaustaviti curenje informacija do domaće publike. Sjevernokorejskim vojnicima zabranjeno je koristiti mobitele, ali obiteljima je rečeno samo da sudjeluju na vojnoj vježbi. Međutim, informacije su, čini se, djelomično izašle van i izazvale nerede u nekim dijelovima zatvorene azijske zemlje, tvrde zastupnici.

Prošlog tjedna objavljeno je da je Ukrajina presrela ruske informacijske kanale te je objavljena snimka komentara ruskih vojnika o "K-bataljunu" i "Kinezima", uz korištenje prostih riječi. Istom se prilikom doznalo da će svaka jedinica od 30 ljudi dobiti i jednog prevoditelja te tri viša vojna dužnosnika. "Odakle nam ta tri časnika? Hoćemo li ih morati povlačiti s drugih pozicija?" upitali su se Rusi na snimci.

image
Epn/newscom/Newscom/Profimedia/Epn/newscom/Newscom/Profimedia

Još prošlog petka državni sjevernokorejski mediji objavili su da će "svako raspoređivanje naših jedinica biti u skladu s međunarodnim pravom", no nisu službeno potvrdili informaciju o slanju. O tome je Jutarnji već pisao, navodeći da bi djelovanje na ruskom teritoriju moglo imati djelomičnog pravnog uporišta.

Južnokorejski parlamentarci podsjetili su i da je sjevernokorejska ministrica vanjskih poslova Choe Son-hui trenutačno u Rusiji te da je riječ o njezinu drugom posjetu Federaciji u šest tjedana. Južnokorejski ministri vanjskih poslova i obrane istodobno su na putu prema Washingtonu da bi ondje razgovarali sa svojim američkim kolegama Anthonyjem Blinkenom i Lloydom Austinom, na godišnjem ministarskom sastanku dviju savezničkih zemalja. Tenzije rastu, a sve promatra i Kina zbog Tajvana. Xi Jinping nije zadovoljan zbog suradnje Pjongjanga i Moskve, ali saveznički Pjongjang bitan mu je strateški partner u trenutku kad stalno iskri u pacifičkoj regiji.

image

In this pool photograph distributed by Russian state agency Sputnik, Russian President Vladimir Putin meets with North Korean Foreign Minister Choe Son Hui at the Kremlin in Moscow on January 16, 2024. (Photo by Artem Geodakyan/POOL/AFP)

Artem Geodakyan/Afp

Kim je već poslao milijune raketa Rusiji, pomažući time Putinovu režimu u artiljerijskoj borbi s Ukrajinom, upozorava Financial Times. Prve zapadne špekulacije govorile su o tome da bi se sjevernokorejski vojnici mogli angažirati u borbi na ruskoj strani na teritoriju ruske oblasti Kursk. Potencijalno bi ušle u borbu s ukrajinskim snagama koje drže dijelove te regije ili bi sudjelovale kao pomoćno osoblje, piše FT.

Pitanje koje se postavlja je što time dobiva Kim Jong-un. Pretpostavka je da bi od Rusije mogao dobiti pomoć u tehnološkim saznanjima i vještinama te novčanu pomoć. "Sjevernokorejski vođa možda računa i s ruskom pomoći dođe li jednog dana u budućnosti do sukoba u Aziji. Otvaraju se teška pitanja za SAD, EU i Južnu Koreju. Zapadni dionici pokušavaju izbjeći eskalaciju, i u Ukrajini i na Korejskom poluotoku. Ali uskoro bi se mogli naći pred pitanjem: hoće li dopustiti Rusiji da porazi Ukrajinu uz sjevernokorejsku asistenciju, što bi ih dovelo u situaciju izmijenjenog sigurnosnog okvira u Europi i Aziji? Druga opcija im je povećati vlastitu pomoć Ukrajini i riskirati konfrontaciju s neprijateljskom vojnom osovinom", zaključuje Rachman.

image
Vladimir Smirnov/Afp
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
22. prosinac 2024 07:47