StoryEditorOCM
Svijetkontroverzan zakon

Izrael zabranio djelovanje UN-ovih humanitaraca suprotno nalogu Međunarodnog suda pravde: ‘Ovo će pogoršati krizu‘

Piše J. K.
30. listopada 2024. - 13:30

Rat je u pravilu jednostavan – znaš s koje su strane "naši", s koje "njihovi" i odakle dolijeću granate. U Gazi je stvar kompliciranija, Hamas se ukopao ispod stambenih zgrada, bolnica, vrtića, a civili koji su se uspjeli izmaknuti s prve crte bojišnice nastoje se domoći humanitarne pomoći, ono malo pomoći koja im stiže od UNRWA-e (Agencije Ujedinjenih naroda za pomoć i rad palestinskim izbjeglicama na Bliskom istoku).

Ako ih u tome ulove aktivisti Hamasa, proći će s teškim batinama, pokazuju snimke s Telegram kanala. Naime, Hamas ne voli kad se pomoć dijeli mimo njihova znanja i nadzora. Nešto o zloupotrebi i bogaćenju na humanitarnoj pomoći pamtimo i iz ratova na području bivše Jugoslavije, no to se jedva može usporediti s Gazom.

image
Bashar Taleb/Afp

UNRWA se oslanja isključivo na donacije država. U siječnju 2024. više od desetak država i Europska unija objavile su obustavu financiranja UNRWA-e, nakon što se doznalo da je dio osoblja bio uključen u Hamasovu operaciju "Poplava al-Aksa" 7. listopada prošle godine, najvećeg zločina počinjenog na tlu Izraela. UNRWA je odmah otpustila devet zaposlenika zbog takvih optužbi, pa su gotovo sve države koje su prethodno obustavile financiranje ponovno počele pružati potporu UNRWA-i. Jedino je SAD zamrznuo financiranje do ožujka iduće godine.

No Izrael nije oprostio humanitarcima UN-a. U ponedjeljak navečer izraelski Knesset donio je dva zakona po kojima je UNRWA-i zabranjeno djelovanje na području Izraela, odnosno ograničeno im je to na područje Gaze i Zapadne obale, a dodatno je svim državnim institucijama zabranjen kontakt s ovom organizacijom. Problem je u tome što bez koordinacije s izraelskim vlastima nema baš nikakve mogućnosti da UNRWA nastavi pomagati Palestincima.

image
-/Afp

– Ovaj nesavjesni zakon izravni je napad na prava palestinskih izbjeglica. Jasno je da je osmišljen kako bi agenciji onemogućio djelovanje na okupiranom palestinskom teritoriju prisiljavanjem na zatvaranje sjedišta UNRWA-e u istočnom Jeruzalemu i ukidanjem viza za njezino osoblje. To je jednako kriminalizaciji humanitarne pomoći i pogoršat će ionako katastrofalnu humanitarnu krizu – kaže se u priopćenju Amnesty Internationala, nevladine organizacije za ljudska prava.

Oni smatraju da je UNRWA odigrala nezamjenjivu ulogu u pružanju hrane, vode, medicinske pomoći, obrazovanja i skloništa za gotovo dva milijuna Palestinaca, koji su "prisilno raseljeni, podvrgnuti organiziranoj gladi i u ozbiljnoj su opasnosti od genocida kao rezultat izraelske nemilosrdne ofenzive u posljednjih 12 mjeseci". Zakon je, kažu, u suprotnosti s nalogom Međunarodnog suda pravde Izraelu da osigura dostatnu humanitarnu pomoć i omogući osnovne usluge. 

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
25. studeni 2024 09:08