StoryEditorOCM
Svijetlev tahor

Interpol izdao tjeralicu za vođom opasne sekte. Optuživani su za stravične zločine, a boravili su i u našem susjedstvu

Piše Vijesti SD
30. prosinca 2024. - 10:30

Interpol je izdao tjeralicu za vođom sekte Lev Tahor, 23-godišnjim Jonathanom Emmanuelom Cardonom Castillom, kojega traži Gvatemala zbog optužbi koje uključuju trgovinu ljudima, silovanje i zlostavljanje maloljetnika, navodi se u Interpolovoj crvenoj tjeralici.

Cardona Castillo je državljanin Gvatemale, gdje se Lev Tahor nalazi, i El Salvadora, a govori židovski i španjolski jezik.

Gvatemalske vlasti spasile su prije nekoliko dana 160 djece i adolescenata iz fundamentalističke židovske sekte Lev Tahor na jugoistoku Gvatemale nakon optužbi za zlostavljanje djece, uključujući silovanje, a operacija spašavanja ukazuje na stalnu zabrinutost zbog kontroverznih praksi sekte Lev Tahor, koja se i ranije suočavala s sličnim optužbama, piše Dnevnik.hr.

image
Interpol

Lev Tahor, zajednica osnovana 1988. godine u Izraelu, prakticira strogi oblik judaizma s tumačenjima židovskog zakona koji uključuju duge molitvene sesije i dogovorene brakove te izolaciju i stroga pravila koja uključuju potpuno prekrivanje tijela, uključujući i lice, crnom odjećom za žene i djevojčice već od treće godine života.

Osnovao ju je rabin Shlomo Helbrans, koji je promovirao ekstremno konzervativno tumačenje Tore i Halake, a grupa teži strogoj izolaciji od šireg društva, uključujući sekularne i druge židovske zajednice. Imaju stroga pravila u vezi s prehranom, oblačenjem i vjerskim obredima. Muškarci i žene žive pod strogim pravilima razdvojenosti. Članovi su podvrgnuti strogom režimu molitve, posta, i učenja Tore. Djeca su često izložena lošim životnim uvjetima, neadekvatnom obrazovanju i strogim kaznama.

image
Johan Ordonez/Afp

Lev Tahor (Čisto srce na hebrejskom) suočava se s višestrukim optužbama za otmice, pedofiliju, silovanja, dječje brakove i fizičko zlostavljanje još od svojeg osnutka 1980-ih, podsjeća Reuters.

Zajednica, koja broji oko 250 članova, naselila se u Meksiku i Gvatemali između 2014. i 2017. godine. Imaju stroga pravila u vezi s prehranom, oblačenjem i vjerskim obredima. Grupa je više puta preselila svoje članove kako bi izbjegla zakone i istrage, uključujući selidbe iz Izraela u Kanadu, Gvatemalu i druge zemlje, a poznato je da sekta ima članove u Kanadi, SAD-u, Meksiku, Gvatemali i Izraelu.

Židovska zajednica Gvatemale navodi da je sekta strana njihovoj organizaciji i podržava vlasti Gvatemale u provođenju potrebnih istraga radi zaštite života i integriteta maloljetnika i drugih ranjivih skupina koje bi mogle biti u opasnosti. Pozivaju i vlade i diplomatska tijela zemalja iz kojih dolaze članovi Lev Tahora da udruže snage kako bi zaštitili one čija prava mogu biti ugrožena.

Pripadnici opasne sekte boravili u susjedstvu

Tridesetak pripadnika ekstremne sekte Lev Tahor boravilo je u BiH krajem 2021. i početkom 2022. godine, a boravili su također i u Sjevernoj Makedoniji.

Služba za poslove sa strancima Bosne i Hercegovine tada je priopćila da se radi o grupi od 37 državljana SAD-a, Gvatemale i Kanade. Služba je izvršila nadzor zbog dojava građana koji su prijavili da se "grupa ponaša i izgleda čudno i čudno se oblače. Ne pričaju ni s kim, bučni su i glasni dok obavljaju neke svoje obrede".

Prvobitno su boravili na području Kantona Sarajevo, nakon čega su se nastanili u Istočnom Sarajevu, navedeno je iz Službe za poslove sa strancima BiH. "Provjerom kroz službene evidencije utvrđeno je da su osobe ušle u BiH tijekom studenog 2021. godine i da borave u BiH temeljem prava na boravak bez vize", priopćeno je tada.

Nadležne sigurnosne agencije su izvršile i dodatne provjere osoba, uključujući i Interpolove evidencije te tada nije utvrđeno da predstavljaju prijetnju za sigurnost. BiH su napustili 3. veljače 2022, nakon što je većini članova grupe istekao period od 90 dana koliko su u BiH mogli boraviti bez viza.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
30. prosinac 2024 19:53