Vlasnik trgovačkog centra, američki milijarder Rick Caruso, bivši kandidat za gradonačelnika Los Angelesa i vlasnik nekoliko trgovačkih centara u Palisadesu, angažirao je privatni vatrogasni tim kako bi zaštitio svoj luksuzni objekt u Pacific Palisadesu. Njegov potez razbjesnio je brojne stanovnike Kalifornije. Caruso, međutim, nije jedini. Elita Los Angelesa unajmila je privatne vatrogasce za čak 2000 dolara po satu kako bi spasila svoje domove i poslovne objekte, prenosi Jutarnji.
Pitanje pravednosti
Razorni požari, među najgorima u povijesti Los Angelesa, ponovno su aktualizirali pitanje pravednosti i etičnosti angažiranja privatnih vatrogasaca tijekom velikih prirodnih katastrofa.
Tijekom požara Woolsey 2018. godine Kanye West i Kim Kardashian unajmili su privatni tim za zaštitu svoje kuće u Hidden Hillsu, što je izazvalo val kritika. Kardashian se branila tvrdnjom da su vatrogasci spasili i kuće njihovih susjeda. Ta je praksa ponovno istaknula nejednakost u pristupu sigurnosnim uslugama tijekom prirodnih katastrofa.
Društvene mreže eksplodirale su od komentara u kojima se kritizira taj privilegij i način na koji ekonomski status omogućuje zaštitu. Mnogi su naglašavali kako vatrogasne službe trebaju biti univerzalno dostupne i usmjerene na spašavanje života, a ne samo imovine onih koji to mogu platiti.
Pitanje pristupa vodi također izaziva kontroverze. Privatni vatrogasci često upotrebljavaju vlastite zalihe vode ili crpe vodu iz ribnjaka, jezera i bazena. Međutim, kritičari upozoravaju da se koriste i javnim hidrantima, što može ugroziti rad lokalnih vatrogasaca tijekom kriznih situacija.
Privatna industrija
Troškovi angažiranja privatnih vatrogasaca nisu mali - manji timovi naplaćuju oko 3000 dolara na dan, a veće ekipe, s više vozila i osoblja, mogu koštati do 10.000 dolara dnevno. Satnica jednog vatrogasca iznosi oko 70 dolara, uz dodatne troškove za hranu i smještaj. No, većina privatnih tvrtki ne radi izravno s vlasnicima kuća zbog administrativnih prepreka i regulacija.
Privatni vatrogasci koje angažiraju bogati pojedinci, naime, čine samo mali dio ukupne privatne vatrogasne industrije. Većina privatnih vatrogasnih službi djeluje pod ugovorom s vladom, za komunalne tvrtke ili osiguravajuće kuće, pružajući podršku javnim vatrogascima, a savezna vlada SAD-a koristi njihove usluge još od 1980-ih kako bi osigurala podršku svojim snagama.
Njihov rad često uključuje preventivne mjere, poput uklanjanja vegetacije, prskanja usporivača plamena te postavljanja protupožarnih barijera kako bi se umanjila opasnost od širenja požara. Procjenjuje se da pod saveznim ugovorima djeluje oko 250 privatnih vatrogasnih tvrtki koje zapošljavaju približno 10.000 vatrogasaca.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....