Nakon 11 mjeseci konačno su objavljeni rezultati popisa u Crnoj Gori, a pokazatelji za Hrvate u toj zemlji ne stoje nimalo dobro. Na prošlom popisu 2011. ih je bilo 6021 pa su čini 0,97 posto stanovništva Crne Gore. Danas ih ima tek 5150 i čine 0,7 posto, samo jednu decimalu više nego romska populacija.
Hrvati u Crnoj Gori najgore su, međutim, prošli kad je riječ o jeziku. Od onih 5150 Hrvata, samo 2183 ih govori hrvatski jer to je ukupna brojka onih koji su se, prema Monstatu, izjasnili da govore hrvatski. Otkako je došlo do smjene vlasti u toj zemlji, najgore je ipak prošao crnogorski jezik koji je izgubio brojčano najviše korisnika. Većina građana, a takvih je sve više, koristi se srpskim.
- To je i dobra poruka za nas u Srbiji i srpski narod svuda drugdje, ali i onima koji su mislili da je brutalnim kampanjama moguće srušiti ne samo poziciju srpskog naroda, nego i njegov identitet, jezik i ćiriličko pismo. Pokazalo se da je to neuspješno i da smo uspijevali da ujedinimo narod - rekao je tim povodom srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić tijekom obilježavanja Dana Bezbijednosno informativne agencije (BIA). Srpske stranke u Crnoj Gori (Nova srpska demokratija i Ujedinjena Crna Gora) odmah su zatražile da srpski jezik u Crnoj Gori odmah postane službeni.