U Federaciji BiH u četvrtak je počela primjena pravilnika o registru pedofila za koji se očekuje da osigura jači nadzor i provjere koje će onemogućiti pravomoćno osuđenim osobama rad s djecom i malodobnicima.
Pravilnik regulira procedure upisa u posebne evidencije osoba pravomoćno osuđenih za kaznena djela protiv spolne slobode i morala prema djeci i malodobnicima u Federaciji BiH.
Takvi se podaci u registar unose trajno i neće biti moguće njihovo brisanje, no oni neće biti ni javno dostupni, a provjere upisa provodit će se isključivo na zahtjev institucija koje na to imaju zakonsko pravo.
Ministar pravde BiH Vedran Škobić kazao je lokalnim medijima kako će podatke o upisu u registar moći provjeravati prije svega policija, tužiteljstva i sudovi, ali i ustanove poput škola.
Propisane visoke kazne
"Riječ je o institucijama koji imaju izravni utjecaj u radu sa djecom poput škola i vrtića i koje će prilikom zapošljavanja novih radnika uvijek moći uputiti zahtjev federalnim ili kantonalnim ministarstvima da provjere je li ta osoba zavedena u registru", pojasnio je Škobić.
Novčanom kaznom u rasponu od pet do 10 tisuća eura kaznit će se kantonalni MUP-ovi ako u propisanom roku ne dostave podatke tijelu ovlaštenom za vođenje registra. Kazne od četiri do 7,5 tisuća eura prijete pak, primjerice, ravnateljima škola koji ne zatraže podatke iz registra, odnosno ne provedu provjere prije zapošljavanja nastavnika.
Sankcije su predviđene i za one koji eventualno zlorabe podatke iz registra odnosno ukoliko ih neovlašteno učine javno dostupnim.
Republika Srpska sličan registar ima i vodi još od 2018. pa bi sada ujednačena praksa u oba entiteta trebala jamčiti da će pravomoćno osuđeni pedofili biti istovjetno tretirani u cijeloj državi.
Važnost slučaja Muamera Kasumovića
U registru u RS-u, kako je u četvrtak potvrdio entitetski ministar pravosuđa Miloš Bukejlović, sada se nalaze podaci o 247 osuđenih osoba. Podsjetio je kako u tom entitetu zakon za kaznena djela u kojima su žrtve malodobnici predviđa kazne do 30 godina zatvora, a ne postoji mogućnost otkupa kazne za novac.
Početak primjene registra pedofila dobio je veliki publicitet u BiH nakon što su objavljene informacije da je glumac Muamer Kasumović pravomoćno osuđen zbog spolnog zlostavljanja malodobnika, no jednogodišnju zatvorsku kaznu nije odslužio nego ju je otkupio za novac sukladno mogućnostima koje nudi kazneni zakon Federacije BiH.
Taj je slučaj potaknuo inicijativu za zakonske izmjene po kojima bi otkup kazne do godine zatvora bio zabranjen osobama osuđenim za seksualne delikte nad malodobnicima.