- Inauguracija je širi pojam od polaganja prisege. Ona je svečani čin koji dogovara protokol Ureda predsjednika, dok je Ustavni sud uvijek sudjelovao u tome, a tako će biti i ovaj put. Što se mene tiče, i ovaj put ćemo se dogovoriti, civilizirano i u skladu s dobrom praksom - izjavio je za Jutarnji list predsjednik Ustavnog suda, Miroslav Šeparović napominjući kako je prisega predsjednika Republike regulirana Ustavom, Zakonom o izboru predsjednika Republike i Odlukom Ustavnog suda iz 1992. godine, te običajima i dobrom praksom koju namjerava nastaviti.
- Oko same inauguracije se uvijek dogovaralo. Tako je bilo kada je Ivo Josipović bio izabran za predsjednika, potom s Kolindom Grabar Kitarović i onda sa Zoranom Milanovićem - rekao je Šeparović koji u povijesti odnosa s Milanovićem obilježenoj i vrlo "teškim" epizodama ne nalazi razlog i povod da se odstupi od običaja svečanog obilježavanja stupanja predsjednika Republike na dužnost.
Kada bi se gledalo samo Ustav, Zoranu Milanoviću, da bi počeo konzumirati svoj drugi mandat, inauguracija nije ni potrebna, pa čak ni cijeli Ustavni sud, nego je dovoljno da pred predsjednikom Ustavnog suda, Šeparovićem položi prisegu.
Članak 34. Ustava kaže da "prije preuzimanja dužnosti, predsjednik Republike pred predsjednikom Ustavnog suda RH polaže svečanu prisegu kojom se obvezuje na vjernost Ustavu". Zakon o izboru predsjednika Republike u predzadnjem članku proširuje nužni krug osoba koje moraju biti na svečanosti i kaže da se prisega polaže pred Ustavnim sudom.
Zakon definira i vrijeme stupanja na dužnost, a to je posljednjeg dana mandata predsjednika kojem istječe mandat. Budući da prvi Milanovićev mandat istječe 19. veljače, prisegu mora položiti najkasnije 18. veljače.
U Zakonu je definiran tekst prisege, a on glasi: "Prisežem svojom čašću da ću dužnost predsjednika Republike Hrvatske obavljati savjesno i odgovorno, na dobrobit hrvatskog naroda i svih hrvatskih državljana. Kao hrvatski državni poglavar držat ću se Ustava i zakona, brinuti se za poštivanje ustavnopravnog poretka Republike Hrvatske, bdjeti nad urednim i pravednim djelovanjem svih tijela državne vlasti, čuvati nezavisnost, opstojnosti i jedinstvenost države Hrvatske. Tako mi Bog pomogao".
Odluka Ustavnog suda o polaganju svečane zakletve predsjednika Republike Hrvatske iz 1992. godine kaže da njenom polaganju mogu prisustvovati i uzvanici prema pravilima protokola Ureda predsjednika. Sama zakletva se pohranjuje u Ustavnom sudu.
Uobičajeno je bilo da se na inauguracije pozivaju svi visoki državni dužnosnici, dakle predsjednik Vlade i ministri, predsjednik Sabora, te zastupnici, potom pučki pravobranitelji, diplomatski zbor, predstavnici svih važnih institucija i organizacija... Tko će ovaj put biti pozvan odlučit će Milanovićev protokol, no već se zna tko, unatoč dosadašnjim praksama, neće doći.
Premijer Andrej Plenković prvi je kazao da neće doći na inauguraciju, a to vjerojatno znači da neće niti ministri, a isto je rekao i predsjednik Sabora, Gordan Jandroković.
- Respektiramo volju birača i nitko ne vodi u pitanje rezultate izbora, osobno nikada nisam problem ni s čestitanjem ni s odlaskom na takve događanje kao što je inauguracija. Uvijek sam učinio ono što sam smatrao ispravnim, tako i ovaj put činim ono što smatram da je u redu - kazao je Jandroković.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....