StoryEditorOCM
Hrvatskadobili ministarstvo

Kakav je gospodarski program Domovinskog pokreta? Ovako žele oporezivati nekretnine, a najavljuju i jedan zaokret!

Piše Vedran Marjanović/JL
10. svibnja 2024. - 12:16

Sudeći prema predizbornom gospodarskom programu Domovinskog pokreta (DP), nisu izgledne velike promjene u glavnim tokovima ekonomske politike državne administracije primjenjivane posljednjih osam godina. I DP, primjerice, privatnu ili osobnu potrošnju građana vidi "kao najvažniju sastavnicu BDP-a i vjetar u jedra gospodarskom rastu".

- Udio osobne potrošnje u BDP-u u Hrvatskoj iznosi oko 30 posto. Važno je stvoriti preduvjete za osobnu potrošnju, a to su poboljšanje materijalnih prava građana, otvaranje novih radnih mjesta, konkurentnost na tržištu i sl. Provođenjem jasnog i strukturiranog rasta gospodarstva može se ostvariti cilj stope rasta BDP-a od oko pet posto godišnje - ključni je dio gospodarskog programa DP-a.

Oslanjanje na porezne prihode od potrošnje građana automatski porez na dodanu vrijednost (PDV) stavlja u središte porezne politike, a očuvanje postojeće stope od 25 posto ispostavlja se kao imperativ. Stoga u programu DP-u nije predviđeno smanjenje stope PDV-a, nego se predlažu zahvati u pravilnike za obračun PDV-a za poduzetnike, piše Jutarnji list

image
Goran Mehkek/Cropix

Na istoj platformi pristupa poreznoj politici kao i u slučaju PDV-a DP pristupa i pitanju poreza na nekretnine, koji je bio jedna od ključnih tema predizborne kampanje, a nesporno predstavlja polugu za promjenu dosadašnjeg, pretežito rentijerskog modela hrvatske ekonomije. Domovinski pokret je protiv uvođenja poreza na nekretnine kao jedinstvene obveze za vlasnike nekretnina, ali je za oporezivanje neaktivnih nekretnina - stanova, građevinskih zemljišta i poslovnih prostora - koje vlasnici ne koriste za stanovanje, gradnju i gospodarsku djelatnost, nego iznajmljuju. Imajući u vidu kapacitete naše Porezne uprave, koju će HDZ i nadalje imati pod svojom kontrolom, nije izgledno da će se uvesti porez na neaktivne nekretnine. Takav potez zahtijeva dodatan angažman poreznika, kojih ionako nema dovoljno, kao i ubrzano sređivanje katastra i zemljišnih knjiga. Konačno, treba respektirati i probleme koje bi novi namet donio HDZ-u i DP-u uoči predstojećih lokalnih izbora.

Umjesto ambicioznijih zahvata u poreze na potrošnju, i DP se, kao i gotovo sve stranke, zalaže za daljnje rasterećenje dohotka. S obzirom na poreznu politiku HDZ-a, izgledno je daljnje porezno rasterećenje plaće, odnosno povećanje neoporezivog osobnog odbitka građana i zahvati u pragove za primjenu poreznih stopa da bi zaposlenima ostalo više dohotka. Trenutak i brzina kojom će Vlada HDZ-a i DP-a prići promjenama poreza na dohodak ovisit će o punjenju proračuna, tako da su bilo kakve prognoze nezahvalne.

Fondovski zaokret

Budući da DP preuzima Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, od značaja je dio predizbornog programa u kojem stranka podsjeća da Hrvatskoj u narednim godinama stoji na raspolaganju oko 30 milijardi eura iz fondova Europske unije i neodrživim ocjenjuje postojeći model povlačenja europskog novca. Domovinski pokret najavljuje zaokret od modela pretežitog privlačenja novca iz fondova EU za infrastrukturu ka postavkama koje bi briselski novac ubrizgavao u proizvodne investicije.

image
Darko Tomas/Cropix

- Značajna sredstva iz EU trebaju postati značajan pokretač gospodarskih aktivnosti. Kreditnim linijama i alociranjem veće količine EU sredstava namijenjenih poduzetnicima treba potaknuti investicijski ciklus u izgradnju i unapređenje proizvodnih pogona i razvoj poduzetničke infrastrukture, energetske, komunalne, prometne i komunikacijske - navodi DP. Iako spomenuti zaokret može ostati samo na najavi i lijepim željama, DP će preko čelnika Ministarstva gospodarstva imati potreban utjecaj na javna poduzeća, državni bankarski i investicijski sektor te različite agencije da taj zaokret i ostvari.

Sporija tranzicija

U sastavu Ministarstva gospodarstva je i energetika, kojoj DP nije posvetio posebno poglavlje u svom programu, što može biti posljedica stalnog prozivanja DP-a u javnosti zbog poslovnih veza čelnika stranke Marija Radića i jednog od najvećih domaćih poslodavaca Pavla Vujnovca, čiji je glavni biznis trgovina plinom, a sve je značajniji igrač i u opskrbi električnom energijom za tvrtke. Iz istupa čelnika stranke u predizbornim sučeljavanjima i naglascima u dijelovima programa posvećenima zaštiti okoliša može se iščitati da je DP suglasan s osnovnim pravcem u domaćoj energetskoj politici napuštanja fosilnih goriva u proizvodnji električne energije i okretanju obnovljivim izvorima energije.

No čelnici DP-a puno su oprezniji oko, primjerice, brzine istiskivanja fosilnih goriva u prometu ili u grijanju kućanstava od nekih drugih stranaka poput platforme Možemo! ili Fokusa.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
23. prosinac 2024 17:25