Hrvatska udruga poslodavaca (HUP) kontinuirano inzistira na poreznom rasterećenju rada i poreznoj pravednosti, te je stoga plan poreznih izmjena koje je Vlada predstavila korak u dobrom smjeru, istaknuli su iz HUP-a u komentaru na novi krug porezne reforme.
Prijedlog novog kruga porezne reforme, predstavljen u ponedjeljak, između ostalog uključuje veće oporezivanje nekretnina koje ne služe za stalno stanovanje ili dugotrajan najam, nastavak poreznog rasterećenja dohodaka, kao i porezne stimulanse za povratak iseljenika.
Izmjene bi na snagu trebale stupiti 1. siječnja iduće godine, pri čemu se u javno savjetovanje upućuju izmjene i dopune šest zakona - o lokalnim porezima, porezu na dohodak, doprinosima, Opći porezni zakon, Zakon o Poreznoj upravi te onaj o porezu na dodanu vrijednost.
Iz HUP-a napominju kako Hrvatska i dalje ima visok porezni klin na prihode ostvarene radom pa je podizanje osobnog odbitka i snižavanje poreznih stopa poreza na dohodak porezna politika koju valja i nastaviti.
konkurentnije plaće stručnjacima
Podizanje praga primjene više stope poreza na dohodak, kako ističu u HUP-u, "omogućit će konkurentnije plaće upravo stručnjacima u industrijama veće dodane vrijednosti, dakle liječnicima, znanstvenicima, ICT stručnjacima i nizu drugih zaposlenika koji doprinose ne samo svojim tvrtkama već čitavom društvu i koje želimo zadržati na svom tržištu rada".
Porezni klin na plaće u Hrvatskoj je 42,3 posto i raste, što potvrđuje da je ovo samo prvi korak i da konstantno moramo raditi na rasterećenju rada, navode iz Udruge poslodavaca.
Podsjećaju i na zahtjev HUP-a da se limitiraju doprinosi za HZZO sukladno situaciji u ostalim zemljama EU, dakle na 4-6 mjesečnih doprinosa.
Novim poreznim izmjenama osjetno se skraćuje rasterećenje plaća mladih zaposlenika kroz oslobađanje od obveze plaćanja zdravstvenog doprinosa, kažu u HUP-u. To će, kako ističu, utjecati na mnoge tvrtke, ali naročito startupove i projekte koji zapošljavaju mlade ljude i daju im šansu pokazati svoja znanja i realizirati njihove ideje.
‘kratkoročni najam će konačno biti pravednije porezno tretiran‘
Poslodavci kažu da zagovaraju "njegovanje kulture rada i ulaganja u sektore koji stvaraju visoku dodanu vrijednost" te da se jedino promjenom strukture domaćeg gospodarstva prema sektorima budućnosti može osigurati jak rast gospodarstva i standarda građana.
Predloženim poreznim izmjenama kratkoročni najam će konačno biti pravednije porezno tretiran, istaknuli su iz HUP-a napominjući kako su prihodi od kratkoročnog najma bili, što je vidljivo iz službenih podataka Ministarstva financija, gotovo potpuno porezno rasterećeni.
Uz činjenicu da je stvorena svojevrsna porezna oaza za ulaganje u nekretnine za turistički najam, to je, kažu, negativno utjecalo na motivaciju za rad i obrazovanje dijela stanovništva vezanih za taj sektor.
Negativna posljedica eksponencijalnog rasta broja nekretnina za najam je i iznimno opterećenje komunalne infrastrukture te skok cijena nekretnina koje lokalno stanovništvo više ne može priuštiti, ističe se u komentaru HUP-a.