Predsjednica Hrvatske udruge za zaštitu potrošača Ana Knežević bila je nemalo iznenađena kada su unatrag nekoliko tjedana telefoni u udruzi koju vodi počeli učestalo zvoniti. Bili su to pozivi iznajmljivača apartmana i vlasnika kuća za odmor na Jadranu.
Svi odreda žalili su se zbog istog – da im bez prethodne najave pristižu računi za plaćanje pristojbe Hrvatskoj radioteleviziji (HRT), ali za cijelu godinu. Do sada su, naime, pristojbu HRT-u plaćali sezonski – tri, šest ili devet mjeseci, ovisno o tome koliko su imali goste u svome smještaju.
“Dva tjedna imali smo invaziju poziva tih ljudi kojima nije bilo jasno zašto sada moraju plaćati pristojbu za cijelu godinu pa su od nas tražili informacije. S tim da to i nije naš posao jer se kao udruga bavimo zaštitom potrošača, dok je ovo stvar poslovnog odnosa. Ipak, poslali smo upit HRT-u i dobili odgovor koji smo potom proslijedili udrugama iznjamljivača”, kazala je za N1 Ana Knežević.
U odgovoru HRT-a koji je objavio HUZP na svojim stranicama, a u cijelosti ga možete pročitati OVDJE, otvoreno stoji da se “HRT nalazi u teškoj financijskoj situaciji kojoj je posljedica stagnacija (zamrzavanje) mjesečne pristojbe u iznosu 80 kuna od 2012. godine, a sve do danas kada iznosi 10,62 eura”.
“Slijedom toga, unatoč razumijevanju za značaj turističkog sektora za gospodarstvo Republike Hrvatske kao i spoznaju da dobar dio turističkih iznajmljivača ne posluje redovito tijekom cijele godine, dužni smo naplaćivati mjesečnu pristojbu svakome tko ima ili posjeduje prijamnik tijekom cijele godine. Na temelju navedenog, razvidno je da je plaćanje mjesečne pristojbe mjesečna obveza te da Zakon o HRT-u ne razaznaje sezonsku obvezu plaćanja mjesečne pristojbe, niti je predviđeno izuzeće od plaćanja mjesečne pristojbe izvan turističke sezone”, odgovorili su iz HRT-ove Radne jedinice Pristojba.
“Njihovo obrazloženje da u zakonu postoji odluka o plaćanju pristojbe cijele godine, ali da su je nekima naplaćivali samo tijekom sezone, a sada kada im nedostaje novca da će i njima naplaćivati cijelu godinu – to je za sjesti i plakati”, ističe Knežević koja smatra da je HRT trebao iznajmljivače i vlasnike kuća za odmor obavijestiti o promjenama, a ne im samo poslati račune.
Mirko Bulić, predsjednik Hrvatske zajednice udruga obiteljskog smještaja (HZUOS) kaže da je ta udruga ranije dogovorila s HRT-om da iznajmljivači ne plaćaju pristojbu cijelu godinu.
“Dogovorili smo da onaj tko radi tri mjeseca plaća tri mjeseca, tko radi šest mjeseci plaća šest mjeseci, a oni koji iznajmljuju apartmane cijele godine plaćaju cjelogodišnju pristojbu. Je li to bilo legalno ili nije – ne znam, ali je smiješno što se sada radi atak na iznajmljivače. Trebali su barem obavijestiti ljude o tome. Ovako su među njima stvorili paniku i nelagodu”, rekao nam je Bulić.
Što se tiče obrazloženja HRT-a da je takva odluka donesena zbog financijskih problema, Bulić kaže da su i iznajmljivači suočeni s problemima.
“Nas nitko ne pita imamo li goste ili nemamo, imamo li rezervacije ili predrezervacije smještaja. Velik dio iznajmljivača trenutno nema gostiju, 20 posto ih je prazno, a obveze moraju plaćati – turističku i boravišnu pristojbu, porez i prirez, odvoz smeća, komunalnu nakanadu… To njihovo (HRT-ovo) obrazloženje ne pije vodu i definitivno nije u redu jer smo dogovorili da iznajmljivači plaćaju pristojbu onoliko mjeseci koliko rade”, ističe Bulić za N1.
Prema istom dogovoru, iznajmljivači koji u svojoj kući imaju do četiri smještajne jedinice plaćali su jednu mjesečnu pristojbu, a oni s pet do osam smještajnih jedinica plaćali su dvije mjesečne pristojbe.
“Bilo je korektno od HRT-a što su imali sluha i prihvatili taj prijedlog, ali ovo sada je jako neozbiljno. Nitko ne može reći da neće platiti, iako, vjerujte, 95 posto gostiju kod privatnih iznajmljivača uopće ne gledaju program HRT-a, nego traže da im se omogući gledanje stranih programa”, rekao nam je Bulić iz Hrvatske zajednice udruga obiteljskog smještaja.
Na kraju je poručio: “Mi nismo rentijeri! Mi smo iznajmljivači u obiteljskom smještaju koji se namučimo za svakog gosta. To je kruh ne sa sedam, nego s osam kora. Strepimo cijelu godinu hoćemo li u sezoni 10, 15 ili 20 dana imati goste.”
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....