StoryEditorOCM
HrvatskaVELIKA POTRAŽNJA

Gdje uložiti? Cijene nekretnina eksplodirale u jednoj hrvatskoj regiji: ‘Ono što je bilo 10.000 eura sad je 50.000!‘

Piše vijesti sd
18. svibnja 2024. - 11:54

Potražnja za nekretninama, naročito mladih ljudi, je velika, a kupnja skoro pa nemoguća misija, što je bila jedna od važnijih tema nedavne predizborne kampanje.

S druge strane čita se i o astronomski visokim cijenama stambenih kvadrata, posebno na obali. Međutim, podaci govore da je došlo do pada prodaje, štoi traje još od 2023. godine.

"Glavni razlog za usporavanje prodaje nekretnina na obali je recesija na njemačkom tržištu koja se prelijeva i kod nas. Na nekim lokacijama čak do 90 posto kupaca su stranci, a uvijek su na prva tri mjesta Nijemci, Austrijanci i Slovenci, tako da naše tržište nekretnina ovisi o ekonomskoj situaciji u tim zemljama", pojašnjava Lana Mihaljinac Knežević, članica Predsjedništva Udruženja poslovanja nekretninama pri Hrvatskoj gospodarskoj komori, piše Nevenka Cuglin za Dnevnik.hr.

image

Cijene nekretnina na moru padaju, ali ne i intenzitet gradnje (ilustracija)

Vojko Bašić/Cropix

Gledajući po županijama, u 2023. je u odnosu na godinu ranije zabilježen značajno manji broj transakcija u svim priobalnim županijama, osim u jednoj.

U Istarskoj županiji prodaja je pala za 16,4 posto, u Zadarskoj za 11,5 posto, u Splitsko-dalmatinskoj za 14,7 posto, a 10,9 posto u Dubrovačko-neretvanskoj županiji. Samo Šibensko-kninska županija ima rast prodaje nekretnina, i to od čak 25 posto.

 Jozo iz Frankfurta je odličan kupac

Prosječna realizirana cijena kvadrata na obali lani je iznosila nešto manje od 2600 eura, što je daleko od dva do tri puta većih cijena o kojima često čitamo.

Branko Papeš, direktor Dogma nekretnina iz Rijeke, kaže da se najviše traže kuće za odmor s bazenima od 500 do 700 tisuće eura. Najčešće su kupci strani državljani ili povratnici u Hrvatsku. 

image

 Prosječna realizirana cijena kvadrata na obali lani je iznosila nešto manje od 2600 eura, što je daleko od dva do tri puta većih cijena o kojima često čitamo (ilustracija)

/Shutterstock

"Unazad dvije godine 36 posto realiziranih kupovina su bili strani državljani, no u 50 posto slučajeva je to ex YU dijaspora, s naglaskom na hrvatsku. Postoji bitna razlika u radu sa strancima i našim ljudima. Kad stranac dođe kod nas kupovati nekretninu, to je kao da mi idemo u Albaniju ili Maroko. Nemaju povjerenja, ne pričaju naš jezik, ne razumiju naš zakonodavni sustav, nisu emotivno vezani za Hrvatsku. I brzina odluke o kupnji koju donosi naš čovjek i stranac je neusporediva. Kad nam dođe Jozo iz Frankfurta, pogleda tri nekretnine, a jednu kupi. Kada dođe Sebastian Müller, stomatolog iz Münchena, on pogleda pet, sedam ili 15 nekretnina, traži sve podatke, kreće cjenkanje, pa nakon pet mjeseci dolazi njegov odvjetnik. I onda se često kupnja niti ne realizira", objašnjava Papeš i dodaje da je strancima najvažnija sigurnost.

"I dalje smo povoljnija kupovina od Španjolske ili Italije. Česi najviše traže Dalmaciju. Atraktivna je i okolica Zadra, Splita, a od otoka Krk, Brač…“, tumači Papeš. 

Turizam bez promišljanja o razvoju i urbanizmu

Gorski kotar postao je iznimno tražena destinacija za kupnju nekretnina za odmor. 

"Cijene su doslovce eksplodirale od korone. Prije se zemljište moglo kupiti za 7500 do 10.000 eura, a danas je cijena 40 do 50 tisuća eura. To se sad lagano prelijeva i na Liku. Tako da tko planira investiciju, to je sigurno lokacija gdje treba ulagati", kaže Papeš.

image

‘Tko planira investiciju, Lika je sigurno lokacija gdje treba ulagati‘, tvrdi Branko Papeš. Lovinac

Nikola Vilić/Cropix

Sve je više stranaca koji kupuju nekretninu u Hrvatskoj kao investiciju.

"To stvara velike probleme, ponajprije nepriuštivost nekretnina jer i najam i kupnja za hrvatske građane postaju preskupi. Glavni rezultat tako velikog fokusa na turizam i stihijskog kretanja bez promišljanja o razvoju i urbanizmu je to da mladi ljudi nemaju izbora nego se iseliti ako se ne bave turizmom, a oni koji se njime mogu baviti više se niti ne školuju jer se može dobro zaraditi", zaključuje Mihaljinac Knežević, piše Dnevnik.hr.

image

Sve više stranaca kupuje nekretninu u Hrvatskoj kao investiciju.

‘To stvara velike probleme, ponajprije nepriuštivost nekretnina jer i najam i kupnja za hrvatske građane postaju preskupi‘, tvrdi Lana Mihaljinac Knežević

/Shutterstock
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
20. studeni 2024 03:11