►Serijal o osuđenima na smrtnu kaznu:
Nebrojeni su filmovi, serije i dokumentarci snimljeni o serijskim ubojicama, bilo da je riječ o stvarnim ili izmišljenim protagonistima. Pokušaj razumijevanja, objašnjenja, pa čak i fascinacija ljudskom patologijom koja rezultira filmskom ili općenito kulturnom produkcijom posebno je izražena u Sjedinjenim Američkim Državama. U pitanju nije novi trend, davno prije nego što su postojale Netflixove serije američki pisci odlazili su u zatvore i iz razgovora sa serijskim ubojicama skupljali materijale za svoje bestseler-romane.
Među američkim serijskim ubojicama po broju žrtava i brutalnosti ističe se John Wayne Gacy, poznat kao "klaun ubojica". Iako iz njegova slučaja nije nastao najbolji film ili roman u svom žanru, ovaj Amerikanac poljsko-danskih korijena nije ostao bez "pažnje". Po životu čovjeka odgovornog za mučenje i ubojstva 33 mladića snimljeno je nekoliko filmova i dokumentaraca, a posljednji će izići ove godine.
Rodio se u Chicagu 1942. godine, kao jedini sin u obitelji s brižnom majkom i nasilnim ocem. Nakon djetinjstva obilježenog raznim zdravstvenim problemima i sukobima s ocem, Gacy je počeo samostalan život daleko od rodnoga grada. Mijenjao je razne poslove, od zaposlenja na hitnoj pomoći do KFC-a. Na kraju je stalan i dugotrajan izvor financija pronašao u osnivanju vlastite građevinske tvrtke, kojom će rukovoditi sve do svog uhićenja. Nažalost, taj posao će mu omogućiti kontakte s mladim radnicima, koji će, htijući zaraditi džeparac, postati njegove žrtve.
U međuvremenu se uspio dva puta oženiti. U to vrijeme američko društvo nije razvilo liberalna shvaćanja o seksualnosti, pa je Gacy svoje homoseksualne sklonosti pokušao prikriti bračnim skladom s Marlyn Myres, svojom prvom suprugom, s kojom je dobio dvoje djece. No Gacy nije mogao pobjeći od svoje prirode. Nakon što je jednog tinejdžera prisilio da mu pruži oralni seks, a koji je to priznao svojem ocu, protiv Gacyja je pokrenut sudski postupak, u kojem je kažnjen na 10 godina zatvora zbog sodomije. Skandal i suđenje rezultirali su i prvim razvodom.
Nakon dvije godine služenja zatvorske kazne, otpušten je zbog uzornog vladanja. Nakon izlaska vratio se u rodni grad i neko vrijeme živio s majkom. Godine 1971. kupio je, uz majčinu financijsku pomoć, kuću na čikaškoj periferiji. Ta kuća će uskoro postati mučilište i groblje njegovih žrtava. Ubrzo se drugi put oženio i izgradio društveni status u širem susjedstvu. Nitko nije primijetio da se iza fasade simpatičnoga građevinara krije monstruozni ubojica.
Uspio je zavarati i članove Demokratske stranke, čiji je bio dugogodišnji aktivist, pa se tako jednom prilikom uspio slikati s tadašnjom prvom damom Rosalynn Carter. Posebno bizaran detalj u vezi s ovim serijskim ubojicom jest da se pored građevinskog posla isticao po ulozi klauna koji je zabavljao djecu na raznim gradskim priredbama.
Zbog izvanbračnih aktivnosti uskoro ga je napustila i druga supruga. Ostavši sam u novoj kući dobio je dovoljnu dozu privatnosti koja je bila potrebna njegovu ubilačkom nagonu, koji više nije mogao obuzdati. Njegova prva žrtva bio je šesnaestogodišnji mladić Timothy McCoy, kojeg je namamio u svoju kuću, potom ubio i truplo pokopao ispod svoje kuće. To je postao njegov modus operandi u budućnosti. Sve njegove žrtve bili su dječaci ili mladi muškarci, koje bi uz razna obećanja, poput zaposlenja u svojoj tvrtki, namamio u svoju kuću. Ponudio bi ih pićem s drogom i, praveći se da im želi pokazati trik, stavio lisice na ruke.
Svoje žrtve ubijao je davljenjem, a poseban užitak mu je pružalo mučenje žrtava polaganim utapanjem u svojoj kadi. Većinu žrtava, njih čak 29, pokopao je ispod svoje kuće, a tijela ostalih bacio je u obližnju rijeku. Srednjoškolac Robert Piest, njegova trideset treća žrtva, svoju majku je obavijestio da odlazi na razgovor s građevinarom o potencijalnom ljetnom poslu na gradilištu. Nakon što se Robert nije vratio kući, njegova majka je policiji prijavila nestanak.
Policija je zaključila da je građevinar o kojem je Robert govorio svojoj majci zapravo John Wayne Gacy. Nakon uhićenja 1978. godine Gacy je priznao sva ubojstva koja su mu stavljena na teret. Tri godine poslije održano je suđenje na kojem se Gacy branio neuračunljivošću. Sud njegovu obranu nije prihvatio te je proglašen krivim i osuđen na smrt. U zatvoru prije pogubljenja proveo je 14 godina. Za to vrijeme posjećivali su ga novinari. U intervjuima s njima pokušavao se prikazati kao brižan otac dviju djevojčica, bezopasni muškarac koji nije svjestan da je počinio tolika zlodjela, koji se uopće ne sjeća svojih žrtava.
Monstrum se po tko zna koji put svojoj okolini lažno predstavljao. Ipak, to mu ovaj put nije pomoglo. Za posljednji obrok pred smaknuće poželio je KFC piletinu, a njegove posljednje riječi upućene zatvorskom stražaru navodno su bile: "Poljubite me u du*e." Pogubljen je smrtonosnom injekcijom 1994. godine u čikaškom zatvoru.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....