Nogometni savezi Albanije i Srbije imaju želju zajednički organizirati Europsko prvenstvo 2027. godine za nogometaše do 21 godine. Albanski savez je objavio da će surađivati sa Srbijom jer nemaju uvjete, odnosno stadione gdje bi se održale sve utakmice koje bi se trebale odigrati na turniru.
"Albanija je jedan od glavnih kandidata za domaćina Europskog prvenstva. AFF je uputio zahtjev UEFA-i, da Albanija bude jedna od zemalja domaćina finala ovog natjecanja. Budući da nisu ispunjeni uvjeti u pogledu broja stadiona potrebnih da naša zemlja bude domaćin svih utakmica U-21 Europskog prvenstva, surađivat ćemo s FS Srbije na zajedničkom domaćinstvu", stoji u priopćenju Albanskog nogometnog saveza.
Najvatreniji navijači albanske reprezentacije javno su se usprotivili ovoj inicijativi. Smatraju da Albanija ni u kojem obliku ne smije surađivati sa Srbijom. Oni su se također izbacili priopćenje u kojem pozivaju svoj savez da odustane od suradnje.
"Srbija je, osim za zločine i genocid nad Albancima, u nekoliko slučajeva kažnjena od strane UEFA-e zbog svojih rasističkih i nasilnih navijača. Što se tiče izravnih sportskih odnosa Albanije i Srbije, ne vjerujemo da su zaboravljene scene, pozivi na ubijanje Albanaca, napadi na naše igrače 14. listopada 2014., te teror nad delegacijom. Slične parole nastavljaju širiti srpski navijači na utakmicama u kojima nema albanskih momčadi. Ni za što od toga nisu tražene isprike.
S obzirom na to da se sport često i s pravom koristi za promicanje mira, suradnje, razumijevanja i nade, neistinu, propagandu i u najboljem slučaju PR treba malo profesionalnije organizirati i "prodati" javnosti. Dakle, bilo bi dobro da AFL pokaže je li ranije tražio organizaciju U21 Euro 2027. zajedno sa Sjevernom Makedonijom ili s Crnom Gorom? Sve dok ne ispunimo tehničke uvjete, ne trebamo prodavati svoj obraz i nacionalne interese. Imamo dosta susjeda, zašto zaobilazimo Kosovo da bismo pomogli Srbiji?", navedeno je u priopćenju albanskih navijača.
S obzirom na žestoke reakcije iz Albanije, ne treba odbaciti mogućnost da se odustane od suradnje. Srpski navijači također nisu pretjerano oduševljeni s ovim projektom. Tako se suradnja koja je trebala razbiti političke barijere, pretvorila u otpor albanskih i srpskih navijača.